wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VII edycja programu MOZART (2018/2019)
  6. Dr inż. Wojciech Macherzyński - Unitem Sp. z o.o.: Opracowanie i weryfikacja w warunkach rzeczywistych innowacyjnego detektora nieszczelności opartego o metodę termografii, dedykowanego w szczególności branży automotive

Dr inż. Wojciech Macherzyński - Unitem Sp. z o.o.: Opracowanie i weryfikacja w warunkach rzeczywistych innowacyjnego detektora nieszczelności opartego o metodę termografii, dedykowanego w szczególności branży automotive

Tomasz Wysocki,

Projekt dotyczy opracowania nowego systemu/aparatury do detekcji nieszczelności w różnorodnych detalach wykorzystywanych w przemyśle, w szczególności wytwarzanych na potrzeby szeroko pojętej branży automotive.

Reklama

Dr inż. Wojciech Macherzyński

Politechnika Wrocławska

 

O firmie

Realizujemy wiele projektów jak: budowa maszyn na zamówienie oraz produkcja maszyn kompleksowych. Budowa maszyn zaczyna się od jej zaprojektowania. Produkcja maszyn przeprowadzana jest przez naszych inżynierów mechaników i automatyków. Następnie wykonujemy części mechaniczne. We własnym zakresie przeprowadzamy montaż i sprawdzenie maszyn.

Maszyny przemysłowe na zamówienie

Nasza firma zajmuje się projektowaniem maszyn na zamówienie – bazując na indywidualnych potrzebach naszych klientów. Dzięki temu każdy klient otrzymuje to, czego potrzebuje.  Dopracowane w każdym szczególe maszyny, które pozwolą mu wykonywać określone zadania. Konsultujemy się ze zleceniodawcą na każdym etapie produkcji, żeby mieć pewność, że wszystko jest zgodne z wymaganiami. W ten sposób możemy usprawnić lub poprawić niektóre elementy, kiedy jest to jeszcze w pełni możliwe oraz wygodne.

Projekty maszyn wykonywane są z dbałością o najmniejsze detale. Specjaliści Unitem posiadają bowiem bogate doświadczenie w ich budowaniu. Projektowanie maszyn na zamówienie to nasza specjalność! Rozwiązania technologiczne, jakie są u nas stosowane, pozwalają realizować projekty szybciej. Zapewniać późniejsze bezpieczeństwo obsługi maszyn, jak też maksymalizować ich efektywność i zapewniać optymalną funkcjonalność. Personel uczestniczył już w realizacji wielu przedsięwzięć – całych linii technologicznych i maszyn pracujących w gnieździe lub na linii produkcyjnej. Jesteśmy firmą nowoczesną, która stawia na nieszablonowe rozwiązania i nie boi się podejmowania wyzwań.

Stanowiska kontrolne

W związku z coraz większymi wymaganiami jakościowymi wiele fabryk zmaga się z koniecznością wyposażania się w coraz większą ilość stanowisk kontrolnych. Współczesny przemysł coraz więcej niestandardowych maszyn pomiarowych i kontrolnych. Budowa stanowisk kontrolnych jest specjalnością zespołu Unitem. Mamy duże doświadczenie w budowie stanowisk kontrolnych jak i w budowie stanowisk kontrolno-pomiarowych.

Budowaliśmy stanowiska oparte na mikrometrach, profilografach, czujnikach mikrometrycznych czy systemach wizyjnych. Wykonywaliśmy urządzenia zdolne do pomiarów z dokładnością do 0,005 mm. Mamy doświadczenie w budowie stanowisk kontrolnych wysokiej wydajności. Przykładem może być stanowisko kontrolujące elementy elektroniczne z dokładnością do 0,02 mm i wydajnością rzędu 100 szt. na minutę. Wykonywaliśmy wiele projektów łączących w sobie zarówno dokładne techniki pomiarowe jak i skomplikowane zespoły kinematyczne.

Nie boimy się przy tym wykorzystać niestandardowych sposobów wytwarzania części. Często proponujemy klientom również alternatywne podejście do ich procesów produkcyjnych co skutkuje dużymi oszczędnościami i zwiększeniem trwałości budowanych przez nas maszyn montażowych. Staramy się budować długie relacje z klientami na zasadzie biznesowej win-win.

O projekcie

Ideą naszego rozwiązania jest wykorzystanie nowej  metody do detekcji nieszczelności, niestosowanej dotychczas do tego celu. Metoda ta jest oparta na termografii (termowizji). Termografia jest to metoda diagnostyczna wykorzystująca zaawansowane narzędzia optyczne do pomiaru promieniowania podczerwonego, umożliwiająca  zobrazowanie rozkładu temperatury na powierzchni badanego elementu/detalu.

Właściwa interpretacja uzyskanych informacji co do wspomnianego rozkładu temperatury pozwala na zidentyfikowanie anomalii temperaturowych będących efektem nieprawidłowego funkcjonowania danego elementu, czy też, tak jak w naszym przypadku, jego nieszczelności.

Zastąpienie obecnych metod detekcji nieszczelności proponowaną przez nas metodą termowizyjną pozwoli na:

  • skrócenie czasu niezbędnego dla zbadania jakości danego elementu (kluczowy parametr w kontekście optymalizacji kosztów procesu produkcyjnego),
  • identyfikację miejsca nieszczelności,
  • utrzymanie możliwości wykrywania nieszczelności o rozmiarze co najmniej równym najmniejszym nieszczelnościom wykrywanym najbardziej obecnie popularną metodą (metoda pomiaru spadku ciśnienia),
  • utrzymanie ceny zakupu naszego rozwiązania na poziomie porównywalnym od rozwiązań konkurencyjnych.

Osiągnięcie zakładanych parametrów pozwoli nam odpowiedzieć na identyfikowaną przez nas potrzebę rynku, wynikającą z ograniczeń obecnie stosowanych metod, spośród których najważniejszym (najbardziej dotkliwym) jest zbyt długi czas poświęcany na wykonanie pomiaru.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Współpraca z osobami posiadających specjalistyczną wiedzę jak najbardziej wpisuje się w obecne potrzeby Przedsiębiorstwa. Efektem takich działań jest podnoszenie jakości i  konkurencyjność opracowywanych urządzeń.

Współpraca naukowca z firmą komercyjną niesie obopólne korzyści. Firma uzyskuje wsparcie pracownika uczelni wyższej, posiadającego odpowiednią wiedzę i umiejętności potrzebne do realizacji innowacyjnego projektu.

Dla naukowca udział w projekcie realizowanym z firmą komercyjną jest okazją do spojrzenia na rozwiązywane problemy od strony praktycznej w kontekście ograniczeń rynkowych (optymalizacja kosztów, intensyfikacja wydajności na liniach produkcyjnych). Współpraca naukowca z firmą wpisuje się również w strategię funkcjonowania uczelni wyższych zmierzającą do intensyfikacji współpracy z gospodarką.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl