wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VI edycja programu MOZART (2017/2018)
  6. Dr inż. Paweł Sokołowski - EthosEnergy: Nanoszenie warstw regeneracyjnychoraz powłok ochronnych na łopaty turbin parowych.

Dr inż. Paweł Sokołowski - EthosEnergy: Nanoszenie warstw regeneracyjnychoraz powłok ochronnych na łopaty turbin parowych.

Kamil Eckhardt,

EthosEnergy Sp. z o.o. oferuje rozległe usługi w zakresie naprawy i konserwacji maszyn, głównie dla przemysłu energetycznego.Przedsiębiorstwo specjalizuje się w modernizacji i remontach generatorów, transformatorów oraz produkcji urządzeń mechanicznych dla energetyki.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

dr inż. Paweł Sokołowski,

Politechnika Wrocławska

EthosEnergy Sp. z o.o.

Misją Przedsiębiorstwa jest zaspokajanie aktualnych potrzeb i przyszłych oczekiwań klientów w zakresie projektowania, produkcji i remontów urządzeń energetycznych w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, poszanowanie środowiska naturalnego przy jednoczesnym osiąganiu sukcesu firmy.

O projekcie

Jedną z kluczowych części całego bloku energetycznego w konwencjonalnych elektrowniach cieplnych są turbiny parowe. Są to złożone silniki przepływowe, w których przepływający czynnik obiegowy pozwala na wytworzenie energii mechanicznej, która w dalszym etapie zamieniana jest na energię elektryczną. Głównym elementem roboczym turbiny oddziaływującym z przepływającym czynnikiem termodynamicznym są specjalnie ukształtowane łopaty. W związku ze złożonymi warunkami pracy w turbinie, łopaty te narażone są na takie zjawiska jak uszkodzenia zmęczeniowe, korozja, kawitacja czy erozja.

To ostatnie zjawisko powoduje ubytek materiału na tzw. krawędzi natarcia łopaty i w rezultaciem.in. obniżenie sprawności oraz niezawodności działania turbiny. Celem projektu jest opracowanie skutecznej technologii regeneracji powierzchni natarcia łopat turbin, a przede wszystkim zabezpieczenie ich powłoką ochronną, która zwiększałaby odporność na wspomniane zjawisko erozji.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Możliwość realizacji projektu w ramach programu Mozart niesie wiele korzyści zarówno dla Przedsiębiorstwa jak i Naukowcy. Dla Przedsiębiorstwa udział w projekcie to okazja do współpracy z naukowcami największej uczelni technicznej w naszym województwie - Politechniki Wrocławskiej oraz dostępu do zaawansowanej aparatury badawczej. Wyniki uzyskane w ramach współpracy z Naukowcem mają pozwolić Przedsiębiorstwu na wytyczenie kierunków opracowania własnej technologii regeneracji i pokrywania powłokami zabezpieczającymi łopat turbin, co w dalszej perspektywie skutkować może powstaniem nowej usługi wykonywanej bezpośrednio u Przedsiębiorcy.

Natomiast dla Naukowcy przystąpienie do współpracy z Przedsiębiorstwem to okazja zapoznanie się z: budową i warunkami eksploatacji urządzeń stosowanych w energetyce, zagadnieniami z zakresu inżynierii materiałowej (używane materiały) oraz wszystkimi procesami towarzyszącymi naprawie, czy regeneracji (technologie obróbki ubytkowej, procesy spajania materiałów, czy obróbka cieplna). Niewątpliwie pozwoli to poprawić jakość prowadzonych badań naukowych, podnieść innowacyjność pracy badawczej, czy umożliwi prowadzenie interdyscyplinarnych tematów badawczych.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl