wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VIII edycja programu MOZART (2019/2020)
  6. Dr inż. Marcin Winnicki - Advanced Robotic Engineering Sp. z o.o.: Opracowanie technologii regeneracji elementów sprężarki tłokowej, układu hamulcowego oraz skrzyni biegów

Dr inż. Marcin Winnicki - Advanced Robotic Engineering Sp. z o.o.: Opracowanie technologii regeneracji elementów sprężarki tłokowej, układu hamulcowego oraz skrzyni biegów

Tomasz Wysocki,

W ramach projektu planowana jest organizacja zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego do spajania metalowych elementów zarówno konstrukcji, jak i poszycia, projektowanych robotów budowlanych. Zamysłem jest wdrożenie robota do wytwarzania innych robotów.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr inż. Marcin Winnicki

Politechnika Wrocławska

O firmie

Firma Advanced Robotic Engineering Sp. z o.o. oferuje projektowanie maszyn i urządzeń oraz ich elementów w oparciu o zaawansowanie oprogramowanie CAD/CAM. Projektujemy produkty w oparciu o proces projektowania Design Thinking. Stosujemy cyfrowe prototypowanie produktów oraz wydruki 3D. W ramach rozwoju firma podjęła się projektu wytworzenia demonstracyjnej wersji robota budowlanego, a w chwili obecnej dąży do rozpoczęcia produkcji.

O projekcie

Zgodnie z dostępnymi statystykami prowadzonymi na całym świecie, branża budowlana jest najmniej zautomatyzowaną branżą ze wszystkich. Nie sposób jednak nie zauważyć ilości nakładu pracy fizycznej, która jest wymagana od zespołu budowlanego, który wykonuje daną konstrukcję. Bez znaczenia pozostaje rodzaj konstrukcji, czy to jest  nowy budynek, renowacja czy rozbiórka, roboty nie odgrywają kluczowej roli w którymkolwiek z etapów cyklu życia danej budowli.

Często pojawia się opinia, że roboty zastąpią ludzi, prowadząc do globalnego bezrobocia.  W branży budowlanej nie może to mieć miejsca. Każdy robot wymagał będzie stałego, a nawet indywidualnego nadzoru, ponieważ w tej branży często pojawiają się nieprzewidziane czynniki.

Obecnie liderem w produkcji robotów budowlanych są Stany Zjednoczone Ameryki oraz Chiny. Większość robotów dedykowanych jest do wykonywania najcięższych prac, czyli umieszczania budulca (pustaków, bloczków, cegłówek, bali drewnianych, itp.) w określonym miejscu. Produkowane są również roboty rozbiórkowe (do niszczenia starych konstrukcji), jak również roboty do drukowania 3D wybranych elementów konstrukcji.

Firma Advanced Robotic Engineering jako pierwsza w kraju podjęła się zagadnienia zaprojektowania i wykonania robota dedykowanego do budownictwa. Robot ARE 1.0 dedykowany jest do rozbiórki konstrukcji budowlanych. Mimo niewielkich gabarytów jest w stanie kruszyć konstrukcje żelbetowe wykonane z najwyższej klasy betonu. Jego rozmiary umożliwiają dotarcie w trudnodostępne miejsca i przeprowadzenie rozbiórki bardzo precyzyjnych miejsc.

Układ jezdny oparty o gąsienice umożliwia poruszanie na każdym rodzaju podłoża (nawet grunty słabonośne czy gruz). Robot dysponuje młotem hydraulicznym o częstotliwości udaru 840-1920 uderzeń na minutę.

Robot stanowi kompromis pomiędzy pracą manualną indywidualnego człowieka a mechaniczną przy zastosowaniu koparki. Należy jednak podkreślić bezpieczeństwo oraz ochronę zdrowia przy pracy robota.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Rosnącemu zainteresowaniu robotem budowlanym w najbliższym czasie może nie sprostać  produkcja. Park maszynowy jest zaopatrzony w niezbędne  maszyny, począwszy od przecinarki plazmowej HD, giętarki blach prasą CNC czy stanowiska montażowe. Jednakże wąskim gardłem okazuje się operacja spajania wybranych elementów robota.

Firma zleca tą operację na zewnątrz, jednak przy małoseryjnej produkcji ciężko jest znaleźć kooperanta. Aby nie stracić nowych klientów, a przez to szansy na rozwój, firma postanowiła zaadaptować posiadanego robota przemysłowego  firmy Fanuc do prac  spawalniczych. Z racji braku doświadczenia firmy w wykonywaniu złączy spawanych została nawiązana współpraca z Politechniką Wrocławską.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl