wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VIII edycja programu MOZART (2019/2020)
  6. Dr inż. Karolina Labus - Laparo Sp. z o.o.: Opracowanie metod wytwarzania funkcjonalnych materiałów do profesjonalnego treningu laparoskopowego

Dr inż. Karolina Labus - Laparo Sp. z o.o.: Opracowanie metod wytwarzania funkcjonalnych materiałów do profesjonalnego treningu laparoskopowego

Tomasz Wysocki,

Laparo Sp. z o.o.: to firma działająca na rynku symulacji w medycynie. Skupia swoją działalność na projektowaniu i produkcji nowatorskich urządzeń do treningu chirurgii małoinwazyjnej.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr inż. Karolina Labus, Politechnika Wrocławska, Wydział Chemiczny

O projekcie

Przedmiotem projektu są funkcjonalne materiały modelowe do profesjonalnego treningu podstawowych procedur stosowanych w operacjach małoinwazyjnych przeprowadzanych laparoskopowo.

Głównym celem projektu jest opracowanie metod otrzymywania materiałów o pożądanej konsystencji, teksturze i zawartości, które w sposób wystarczający będą odzwierciedlały naturalne tkanki oraz proste układy biologiczne, co umożliwi przeprowadzenie efektywnego treningu laparoskopowego.

Z praktycznego punktu widzenia jest to niezmiernie istotne ponieważ zastosowanie tego typu materiałów jest w pełni bezpieczne dla ćwiczącego chirurga, nie wymaga zgody komisji bioetycznej, umożliwia efektywne wykonanie danej procedury oraz zdobycie dostatecznej wprawy przed rozpoczęciem realnych zabiegów laparoskopowych w warunkach szpitalnych. Wymiernym efektem realizacji projektu będzie opracowanie metod otrzymywania funkcjonalnych materiałów umożliwiających wytworzenie nowych produktów komercyjnych w postaci jednorazowych materiałów treningowych dla lekarzy oraz studentów medycyny, które wejdą obok stałych produktów firmy (specjalistycznych trenażerów laparoskopowych) do portfolio produktowego.

Niniejszy projekt ma na celu także zwiększenie doświadczenia i kompetencji pracownika naukowego w kierunku komercjalizacji wyników badań, przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia przedsiębiorców, a także transfer wiedzy akademickiej do przedsiębiorstwa.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Na podjęcie współpracy firmy i naukowca wpłynęło wiele sprzyjających czynników. Co oczywiste, kluczowym było doświadczenie i umiejętności dr inż. Karoliny Labus pozwalające na realizację takiej współpracy.

Ponadto współzałożyciele firmy są absolwentami Politechniki Wrocławskiej i w naturalny sposób szukali rozwiązań technicznych na swojej uczelni. Istotnym  czynnikiem było również bardzo praktyczne podejście Naukowca do współpracy, co jest szczególnie istotne dla skutecznej komercjalizacji pomysłu.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl