wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. I edycja programu MOZART (2012/2013)
  6. dr inż. Jacek Doskocz - COMEX: Przygotowanie nowej farby elektroprzewodzącej na bazie nanomateriałów do RFID.
Firma Comex. Comex
Firma Comex.

Produkcja anten RFID odbywa się w siedzibie firmy COMEX we Wrocławiu, gdzie znajduje się nowoczesny park maszynowy do druku anten. Następuje tu również umieszczanie tagów chipów i przygotowania końcowych etykiet.

Reklama

dr inż. Jacek Doskocz, INTiBS PAN,

PPU „COMEX” Sp. z .o.o.

O projekcie

Zastosowanie Technologii RFID

RFID (ang. Radio-frequencyidentification) potocznie kojarząca się najczęściej ze znakowaniem przedmiotów w sprzedaży i bramkach przy kasach, piszczenie.  Jednak technika RFID jest bardziej przydatna  i znajduje zastosowana przede wszystkim w logistyce, identyfikacji, rejestracji czasu pracy, w komunikacji i na imprezach masowych, autoryzacji , w rolnictwie, zabezpieczeniach.

Metoda działania RFID

Technika RFID wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu (etykieta RFID) stanowiącego etykietę obiektu przez czytnik, w celu identyfikacji obiektu. Technika umożliwia odczyt, a czasami także zapis układu RFID. W zależności od konstrukcji umożliwia odczyt etykiet z odległości do kilkudziesięciu centymetrów lub kilku metrów od anteny czytnika. System odczytu umożliwia identyfikację wielu etykiet znajdujących się jednocześnie w polu odczytu.

Anteny wykorzystywane w technologii RFID wytwarzane są metodami naparowywania, trawienia, sztancowania bądź drukowania w tym druku fleksograficznym. Ostatnia z tych metod, między innymi z uwagi na ograniczone zużycie wody, energii, chemii w procesie produkcyjnym, jest metodą najbardziej ekologiczną i rozwijaną firmie COMEX mającym bogate doświadczenie w druku i zabezpieczeniach.

Firma  COMEX od rozpoczęcia działalności w roku 1987 tworzy  rynek automatycznej identyfikacji w Polsce, będąc producentem samoprzylepnych etykiet z kodem kreskowym. Od roku  1992 wyodrębniony został dział zajmujący się automatyczną identyfikacją, zaś w roku w 2011 wprowadzili technologię  osadzania chipów RFID bezpośrednio na etykietę bądź opakowanie RFID.ON. Jakość oferowanych produktów i usług jest potwierdzona dużą ilością zadowolonych klientów i partnerów krajowych i międzynarodowych oraz licznymi nagrodami, wyróżnieniami i certyfikatami (np. Gazela Biznesu, SO 9001:2000, Złote Medale na MTP). Zespół inżynierów tworzy systemy według indywidualnych potrzeb klienta, dostarczając sprzęt i materiały oraz dedykowane oprogramowanie. Jako jedna z nielicznych (jak nie jedyną) firma w Polsce posiada maszyny do produkcji etykiet (Smart Label), kart i biletów w technologii RFID (Smart Card) co w połączeniu z knowhow, sprzętem do różnego druku oraz marką daje pozycje niekwestionowanego  lidera RFID w Polsce, rozpoznawalnego również na świecie.

Produkcja anten opiera się o druk fleksograficzny farby na bazie srebra.  Technologia umożliwia wytwarzanie struktur gdzie odległość między ścieżkami jest rzędy 0,2mm. Wyprzedzając przyszłe oczekiwania klientów firma Comex podjęła współpracę z Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych w celu opracowania farby elektroprzewodzącej.

Technika anten drukowanych jest nieporównanie bardziej elastyczna w porównaniu z najczęściej stosowanymi antenami trawionymi – umożliwia na produkowanie stosunkowo niewielkich nakładów przy znacznie ograniczonych, w porównaniu z trawieniem, kosztach produkcji. Zapotrzebowanie na farby konduktywnościowe jest pochodną rozwoju technologii, zatem z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać można iż w najbliższym czasie będzie tylko rosło. Dodatkowe zastosowanie w elektronice drukowanej, ogniwach fotowoltaicznych DSSC.

Farba konduktywnościowa powinna w charakteryzować się stabilnością parametrów fizyko-chemicznych umożliwiających ciągły jej nadruk na podłoża typu PET czy papier a nadrukowane anteny, przy zachowaniu kształtu, powinna charakteryzować się rezystancją niższą od anten wydrukowanych pastą srebrną. Oczywiście istotną rolę spełnia aspekt ekonomiczny przedsięwzięcia – produkcja farby na bazie formuły będącej efektem niniejszego projektu musi być konkurencyjna w stosunku do innych farb komercyjnie dostępnych.

W tekście posłużono się materiałami ze strony www.comex.net.pl, wikipedia.org

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl