wroclaw.pl Akademicki Wrocław - studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

dr inż. Franciszek J. Restel - RMT PROTRAM: Analiza wpływu cech konstrukcyjnych i czynników eksploatacyjnych na trwałość, niezawodność i bezpieczeństwo taboru tramwajowego

Przedmiotem projektu jest badanie istotnych właściwości taboru tramwajowego, wymuszeń systemowych oraz czynnika ludzkiego, które wpływają na obiekt techniczny w trakcie procesu eksploatacyjnego.

Reklama

dr inż. Franciszek J. Restel

Politechnika Wrocławska

Protram Wrocław Sp. z o. o. Remonty i Modernizacja Tramwajów

W związku z pominięciem pewnych cech, możliwe są negatywne skutki w postaci szybszego zużycia infrastruktury czy taboru. Szczególnie w tym drugim aspekcie mogą powstać poważne skutki dla producenta, który ze względu na zwiększone działania gwarancyjne ponosi dodatkowe koszty. W świetle tego, celem badań jest wyznaczenie takich właściwości, badanie ich wpływu na trwałość, niezawodność i bezpieczeństwo taboru oraz poszukiwanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwolą sprostać wymogom eksploatacyjnym.

Celami cząstkowymi są:

Komunikacja tramwajowa jest obecnie bardzo popularną gałęzią transportu miejskiego i podmiejskiego. Rozwiązania stosowane w większości polskich miast, w tym we Wrocławiu, pozwalają na racjonalne i dobre odciążanie dróg komunikacji indywidualnej, zmniejszając koszty społeczne. Mimo to zawsze istnieje możliwość poprawy stanu rzeczy. Np. zastosowanie nowych profili tocznych, smarowania obrzeży kół, zmodyfikowanych układów odsprężynowania czy układów napędowych, może istotnie zmniejszyć zużycie infrastruktury i taboru. Widoczny jest zatem potencjał zwiększenia efektywności pracy całego systemu, nie tylko w wyniku zmian infrastrukturalnych, ale również zmian w taborze.

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl