wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:04

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. IV edycja programu MOZART (2015/2016)
  6. dr inż. Daniel Borowiak - AlgaeLabs: Autonomiczne stanowisko przygotowania materiału inokulacyjnego do produkcji biomasy mikroalg

dr inż. Daniel Borowiak - AlgaeLabs: Autonomiczne stanowisko przygotowania materiału inokulacyjnego do produkcji biomasy mikroalg

Celem projektu jest opracowanie koncepcji, wykonanie,  stworzenie oprogramowania i uruchomienie autonomicznego, mobilnego, działającego w sposób automatyczny stanowiska pozwalającego na przygotowanie materiału inokulacyjnego do prowadzenia badań i produkcji biomasy mikroalg Haematococcus pluvialis.

Reklama

dr inż.  Daniel Borowiak

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

AlgaeLabs Sp. z o.o.

AlgaeLabs Sp. z o.o. jest polską firmą próbującą wykorzystać ogromne możliwości drzemiące w algach. Firma prowadzi swoją działalność w laboratoriach Wrocławskiego Parku Technologicznego i  zajmuje się eksperymentowaniem i komercjalizacją wyników badań nad biosyntezą astaksantyny. Głównym produktem, który ma zamiar wytwarzać firma AlgaeLabs jest metabolit wtórny mikroalg z gatunku Haematococcus pluvialis – naturalna astaksantyna w formie oczyszczonej oleożywicy.

O projekcie

Firma AlgaeLabs prowadzi badania nad modułową stacją do wytwarzania biomasy mikroalg w zmultiplikowanym systemie fotobioreaktorów o objętości 90 dm3. Prowadzenie badań w skali półtechnicznej a później produkcja biomasy alg na skalę przemysłową wymaga posiadania wysokosprawnego i wydajnego systemu przygotowania kultury mikroorganizmów, składającego się z kilku do kilkunastu naczyń, pozwalającego na automatyczną pracę z zapewnieniem możliwie najwyższej szybkości właściwej wzrostu kultury mikroalg oraz ułatwiającego obsługę stanowiska przez osoby pracujące w laboratorium (między innymi ze względu na znaczny ciężar naczyń). System powinien zapewnić możliwość inokulacji właściwych fotobioreaktorów odpowiednią ilością komórek stanowiących zaszczep.

Rozwiązanie stosowane obecnie w laboratorium firmy AlgaeLabs nie spełnia tych oczekiwań, a jego wydajność jest niewystarczająca. Ze względu na nowatorski charakter badań prowadzonych przez firmę AlgaeLabs nie ma możliwości zakupienia gotowego zestawu do przygotowania materiału inokulacyjnego spełniającego wszystkie założenia i pozwalającego na uruchomienie w laboratorium firmy AlgaeLabs bez dodatkowych modyfikacji. Gotowe rozwiązanie, po przeprowadzeniu testów i wprowadzeniu ewentualnych modyfikacji, zostanie włączone do oferty firmy i będzie stanowiło integralną część proponowanego i wykorzystywanego zestawu do produkcji astaksantyny. 

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Największą zachętą dla naukowca do podjęcia współpracy z firmą AlgaeLabs była możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności przy realizacji konkretnego projektu dla firmy działającej na  zasadach wolnorynkowych. Pozwoli to na zweryfikowanie zarówno dotychczas zdobytej wiedzy związanej z hodowlą mikroorganizmów i sterowaniem bioprocesami jak również umiejętności projektowania, wykonawstwa i programowania komputerowych układów pomiarowo-sterujących, które są dzisiaj standardowym rozwiązaniem w nowoczesnych laboratoriach badawczych.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl