wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VII edycja programu MOZART (2018/2019)
  6. Dr inż. Arkadiusz Szydełko - Ekosystem Sp. z o.o. : Wpływ dodatków mineralnych i udziału różnorodnych frakcji morfologicznych na jakość paliwa alternatywnego

Dr inż. Arkadiusz Szydełko - Ekosystem Sp. z o.o. : Wpływ dodatków mineralnych i udziału różnorodnych frakcji morfologicznych na jakość paliwa alternatywnego

Celem projektu jest określenie wytycznych odpowiedniego doboru składników morfologicznych poprzez właściwe domieszkowanie paliw alternatywnych odpowiednimi frakcjami aby oferowane paliwo było najwyższej jakości i nie stwarzało problemów podczas współspalania z węglem.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr inż. Arkadiusz Szydełko
Politechnika Wrocławska

O firmie

Ekosystem Sp. z o.o. została utworzona w dniu 5 czerwca 2012 r., na podstawie Uchwały Nr XXVI/584/12 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie utworzenia spółki Ekosystem Sp. z o.o. Jedynymi wspólnikami spółki są Gmina Wrocław i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A.

Spółka odpowiada za realizację zadań o charakterze użyteczności publicznej w zakresie utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, kompostowni, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych na terenie Gminy Wrocław, w szczególności organizuje przetargi związane z: odbiorem odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Wrocław, budową i eksploatacją regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych na zasadach wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, budową i eksploatacją innych instalacji niezbędnych do poprawnego funkcjonowania systemu gospodarki odpadami.

Spółka zajmuje się nadzorowaniem realizacji zadań związanych z odbiorem odpadów komunalnych, a także organizowaniem i nadzorowaniem zadań związanych z oczyszczaniem ulic, chodników, placów, terenów otwartych, przystanków komunikacji miejskiej oraz parkingów w miejskiej strefie płatnego parkowania w sezonie letnim i zimowym - całoroczne utrzymanie czystości i porządku na terenie gminy Wrocław. Spółka zajmuje się także analizowaniem stanu gospodarki odpadami komunalnymi.

O projekcie

Dotychczasowy stosunek mieszkańców państw krajów Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski), był mało odpowiedzialny w gospodarowaniu odpadami. Nie przykładano istotnej uwagi do ilości produkowanych odpadów, odpowiedniego ich składowania, zmniejszania ich masy czy recyklingu. W krajach tych większość odpadów była składowana (niejednokrotnie na dzikich wysypiskach śmieci), a nawet spalana w domowych kotłowniach. Dane Eurostatu obrazują, że świadomość społeczna w krajach członkowskich UE o dłuższym stażu jest zupełnie inna - większość odpadów jest zagospodarowywana lub poddawana odzyskowi energii. Obecnie w Polsce obowiązuje ustawa o odpadach, według której odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami spoczywa na samorządach lokalnych. Ma ona motywować społeczeństwo do segregacji odpadów, co umożliwi Polsce wywiązanie się z postanowień dyrektywy oraz uniknięcie olbrzymich kar związanych z niedostosowania się do nowych standardów. Dotychczasowo w Polsce produkowane paliwa alternatywne były spalane wyłącznie w cementowniach.

Zmiana systemu gospodarowania odpadów powoduje zwiększenie ilości odpadów segregowanych, wpływa na produkcję paliw alternatywnych. Dotychczas przeprowadzone przeze mnie badania pozwoliły na sporządzenie charakterystyki kilku rodzajów paliw alternatywnych, pochodzących m.in. z odpadów z Dolnego Śląska (w tym miasta Wrocław). W celu zastosowania paliw alternatywnych jako źródła energii konieczne jest przeprowadzenie badań właściwości fizykochemicznych paliw alternatywnych, a także w dalszej konsekwencji badań pozwalających na sprawdzenie czy istnieje możliwość przystosowania istniejących instalacji ciepłowniczych i urządzeń kotłowych do spalania paliw alternatywnych z węglem, które zostały przecież zaprojektowane i wybudowane do spalania paliw konwencjonalnych.

Zainteresowanie możliwością przekształcania odpadów w paliwa alternatywne i uzyskiwania z nich energii jest coraz większe, z uwagi na niską cenę surowca, jakim są odpady, jednakże specyfika tych paliw, które mogą zawierać znaczne ilości Cl i Hg skłania do podjęcia badań nad formowaniem paliwa z komponentami domieszkującymi, które pozwolą zarówno na zachowanie odpowiedniej kaloryczności paliwa, a także ochronić instalację przed szkodliwym działaniem Cl na powierzchni urządzeń kotłowych, zmniejszyć także zagrożenia zw. żużlowaniem i popieleniem, zmniejszyć emisję rtęci i chloru czy też tlenków siarki.

Właściwe domieszkowanie paliw alternatywnych odpowiednimi frakcjami morfologicznymi, czy też stosowanie dodatków mineralnych może spełnić te oczekiwania. Istnieje konieczność pozyskania wiedzy o właściwym procesie przygotowania i produkcji paliw alternatywnych aby ich właściwości oferowanych na rynku paliwa alternatywnych tak dobierać aby stały się atrakcyjne dla zakładów energetycznych.

Jednym z celów jest też odpowiedni dobór dodatku mineralnego, który będzie odpowiedni w procesie współspalania mieszaniny paliwo alternatywne/węgiel w przypadku gdy dane paliwo będzie charakteryzowało się zwiększoną zawartością chloru. Na podstawie uzyskanych wyników będzie można określić, które dodatki mineralne i w jakim stopniu wiążą zanieczyszczenia powstałe podczas spalania, być może pozwoli to na stworzenie odpowiednich mieszanin.

W pierwszym etapie realizowania projektu zostanie przeprowadzona analiza składu odpadu powstałego w wyniku kompostowania odpadów zielonych. Zostaną określone właściwości fizyko-chemicznych, ich składu pierwiastkowego, zawartości wilgoci, metali szkodliwych jak Hg. Następnie zostaną rozpoczęte badania nad wpływem różnorodnych dodatków mineralnych na wiązanie chloru.

Na podstawie uzyskanych wyników badań będzie możliwe przedstawienie koncepcji składu paliwa z odpowiednim domieszkowaniem komponentów mineralnych, lub też odpowiednich składników morfologicznych które pozwolą obniżyć zawartość pierwiastków takich jak: Cl, S w gazach odlotowych. Tak przygotowane paliwo może stać się atrakcyjne na rynku paliw i może być współspalane w energetyce zawodowej. 

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Motywacją, która nakłoniła do rozpoczęcia współpracy naukowca i przedsiębiorstwo w ramach partnerstwa podczas realizowanego projektu było uzyskanie obopólnych korzyści dla firmy i środowiska naukowego.

Dla naukowca realizowany w przedsiębiorstwie projekt może zaowocować w postaci poszerzenia oferty dydaktycznej uczelni, poprzez rozszerzenie oferty kursów i oferowanych treściach programowych przez poszerzenie już istniejących o tematy związane z zagospodarowaniem odpadów komunalnych, metod produkcji paliw alternatywnych, nowoczesnych metod ograniczających emisję gazów szkodliwych, takich jak chloru i rtęci. Rozpoczęcie współpracy może zaowocować potrzebą rozwoju nowych metod i procedur badawczych dla grupy paliw jakimi są paliwa alternatywne, a także modernizację już istniejących stanowisk badawczych. Współpraca może zaowocować także poszerzeniem oferty praktyk dla studentów Politechniki Wrocławskiej.

Dla absolwentów wydziału może zaowocować to poprzez zwiększenie kompetencji na rynku pracy o wiedzę i umiejętności z zakresu produkcji paliw alternatywnych i ich zagospodarowania podczas współspalania. Może to być niezwykle cenne z punktu widzenia tworzenia nowych miejsc pracy związanych ściśle z nowa ideą „zero odpadów dla Europy”, która to będzie skutkować nowym podejściem do odpadów komunalnych. Będzie wymuszać konieczność rozwoju nowych technologii produkcji i spalania paliw alternatywnych, a przez to generować konieczność zatrudnienia specjalistów z zakresu produkcji i spalania paliw alternatywnych.

Dla przedsiębiorstwa współpraca może być korzystna, ponieważ  uzyskane wyniki badań i charakterystyki odpadów pozwolą na zaplanowanie modyfikacji procesu produkcji, składu paliwa, tak aby produkowane paliwo było konkurencyjne na rynku i charakteryzowało się lepszymi parametrami jakościowymi i emisyjnymi. Wyniki badań będą istotne w planowaniu strategii biznesowej dla nowego sektora produkcji paliw alternatywnych, co pozwoli na lepszy kontakt między producentem paliwa alternatywnego, a jego potencjalnym odbiorcą (producentem ciepła i/lub energii elektrycznej).

Badania te najprawdopodobniej pozwolą na dokonanie szerokiej charakterystyki, a w konsekwencji na zaproponowanie strategii przetwarzania odpadów i modyfikacji procesu tak aby oferowane paliwo było jak najwyższej jakości dzięki czemu będzie mogło być współspalanie nie tylko w cementowniach a również w elektrowniach i elektrociepłowniach.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl