wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. V edycja programu MOZART (2016/2017)
  6. Dr Anna Brdulak - ARAW: Wpływ rozwoju wybranych aspektów przedsiębiorczości na jakość życia mieszkańców w kontekście koncepcji inteligentnego miasta (ang. smart city)

Dr Anna Brdulak - ARAW: Wpływ rozwoju wybranych aspektów przedsiębiorczości na jakość życia mieszkańców w kontekście koncepcji inteligentnego miasta (ang. smart city)

Tomasz Wysocki,

Przedmiotem projektu jest badanie wpływu rozwoju przedsięwzięć typu startup (jeden z obszarów bezpośrednio związanych z koncepcją inteligentnego miasta) na poziom jakości życia mieszkańców miasta na przykładzie Wrocławia.

Reklama

 

Dr Anna Brdulak - Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

 

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A.  jest publiczną spółką non profit,  w całości należącą do samorządów, o kapitale zakładowym w wysokości 23 mln zł. Jej akcjonariusze to 30 samorządów gminnych aglomeracji wrocławskiej. Organem wykonawczym spółki jest  2-osobowy zarząd, zaś nadzór nad działalnością spółki we wszystkich jej dziedzinach sprawuje 3-osobowa rada nadzorcza.

Cele projektu są następujące:

  • definicja pojęcia jakości życia mieszkańców miast w ramach obecnie opracowywanej normy ISO:37102;
  • audyt nasycenia przedsięwzięciami typu startup we Wrocławiu w podziale na sektor: mikro, małych i średnich oraz dużych przedsiębiorstw;
  • kategoryzacja branżowa startupów w podziale na trzy wielkości przedsiębiorstw;
  • identyfikacja czynników związanych z rozwojem startupów, mających wpływ na jakość życia mieszkańców miasta (pozytywny i negatywny aspekt). Badania jakościowe i ilościowe, reprezentatywne dla mieszkańców Wrocławia i wrocławskich startupów w podziale na branże i wielkości przedsiębiorstwa;
  • identyfikacja wewnętrznych i zewnętrznych obszarów problemowych dla rozwoju startupów.

Efektem końcowym współpracy będzie raport charakteryzujący środowisko startupowe we Wrocławiu i określający jego wpływ na jakość życia mieszkańców miasta, jak również wypracowanie optymalnie dobranych do potrzeb przedsiębiorców narzędzi wsparcia.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

W obecnych czasach tematyka inteligentnych miast jest niezwykle istotna. Wraz z rosnącą popularnością idei smart city wzrasta popyt na rozwiązania umożliwiające bardziej efektywne, ekologiczne i nowoczesne zarządzanie miastami. Zgodnie z założeniami koncepcji, miasta powinny dążyć m.in. do podniesienia swojej funkcjonalności poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii z różnych dziedzin gospodarki.

Bardzo ważną rolę w gospodarce kraju pełnią startupy. Poza przyciąganiem inwestycji i wsparciem rozwoju innowacji, zapewniają one i tworzą nowe miejsca pracy, co wpływa na podnoszenie jakości życia mieszkańców miasta. Jednak by liczba startupów wzrastała, kluczowe jest wsparcie rządu, dobra współpraca pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym, jak również zaangażowanie uczelni wyższych. Opisywany projekt opiera się na założeniu dialogu pomiędzy sektorem biznesu i nauki, przy aktywnej partycypacji jednostek samorządu lokalnego.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl