wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dobrze napisane CV – przepustka do kariery

Już jutro w Hali Stulecia odbędą się Dni Kariery®. Ciągle można pobrać bezpłatny bilet  i wziąć udział w tym wydarzeniu, podczas którego będzie można m.in. skorzystać z porad specjalistów z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy na temat tego, jak stworzyć własne, profesjonalne CV. 

Reklama

Wiadomo, że składanie dokumentów aplikacyjnych u pracodawców to pierwszy i bardzo ważny etap na drodze do zatrudnienia. Choć od zasad pisania życiorysu zawodowego i listu motywacyjnego internet wprost się ugina, nadal samodzielne przygotowanie dokumentów zwłaszcza młodym osobom sprawia niemało problemów. Często dziwią się, że mimo wymaganych kwalifikacji i doświadczenia, nie mogą znaleźć zatrudnienia. A może jest tak dlatego, że ich CV są pomijane, bo nie zrobiły wrażenia na oferencie ze względu na formę albo brak konkretów? 
Poniżej przedstawiamy swoiste grzechy główne studenckiego CV, które być może popełniacie w wysyłanych do potencjalnych pracodawców CV. Zobaczcie, jak temu zaradzić.

Brak czytelności, czyli tekst jest, formy brakuje

Profesjonalne CV to nie tylko odpowiednia treść, ale również forma – ma przyciągać uwagę zarówno od strony merytorycznej, jak i wizualnej, ponieważ wiadomo, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. CV powinno być czytelne i przejrzyste dla potencjalnego pracodawcy. Nie należy w nim używać zróżnicowanych czcionek czy rozmaitego punktowania. Ważne, aby poszczególne części CV, np. dane osobowe czy doświadczenie zawodowe, były od siebie odseparowane. Całość tekstu powinna być utrzymana w jednym stylu. Elegancka i estetyczna forma będzie jednym z pierwszych powodów, dla których twoje CV nie zostanie odrzucone już na wstępie rekrutacji.

Wszystko dobrze, ale… gdzie są konkrety?

Młodzi ludzie bardzo często powierzchownie przedstawiają zakres obowiązków, które wykonywali na poprzednim stanowisku, bądź o tym zapominają. Uniemożliwia to potencjalnemu pracodawcy dokładne określenie profilu kandydata, co powoduje, że nie może on zweryfikować, czy osoba ubiegająca się o posadę jest kompetentna, by objąć dane stanowisko. Dlatego też ważne, aby zwięźle przedstawić zakres wcześniej pełnionych przez siebie obowiązków. Można również zawrzeć krótkie informacje o sukcesach odniesionych w trakcie pracy na danym stanowisku. Pamiętaj jednak: skup się przede wszystkim na obowiązkach, a nie na osiągnięciach!

(Nie)profesjonalne zdjęcie

Każde poprawnie napisane CV powinno zawierać zdjęcie kandydata. Jednakże w dalszym ciągu spotyka się aplikacje, gdzie zamiast fotografii wykonanych u profesjonalisty zamieszczane są prywatne zdjęcia, które mają „dyskusyjną” wymowę i w żadnym razie nie powinny trafić na biurko potencjalnego pracodawcy. Najlepiej do CV pasują zdjęcia dowodowe bądź paszportowe. Zapamiętaj – jak cię widzą, tak cię piszą i na pewno żaden potencjalny szef nie chciałby cię zapamiętać po zdjęciach z wakacji.

Poprawność językowa to podstawa. Bądź bezbłędny!

Pisząc CV, koncentrujesz się na tym, aby jak najlepiej zaprezentować swoje doświadczenie zawodowe, osiągnięcia, cechy interpersonalne itd., a zapominasz nieraz o – poprawności gramatycznej, ortograficznej i stylistycznej swojej pisemnej wypowiedzi. Literówki (,,u” zamiast ,,ó”), brak znaków interpunkcyjnych (np. kropek na końcu zdania) – te i inne językowe błędy, zwłaszcza w nadmiarze, sprawią, że potencjalny pracodawca stwierdzi, że ma do czynienia z osobą nieporządną i niekompetentną. To znacznie zmniejszy twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji. Jeśli czujesz się niepewnie „w języku”, daj swoje CV do sprawdzenia komuś, kto nie ma z polszczyzną problemów.

Kłamstwo – wszędzie i zawsze ma krótkie nogi

Zdarza się, że zdeterminowani, chcący za wszelką cenę dostać wymarzoną pracę, ubarwiają rzeczywistość. W ich CV pojawiają się więc pracodawcy „z księżyca”, osiągnięcia, o których można tylko pomarzyć, i na przykład znajomość języków obcych, godna najlepszych poliglotów. Weź pod uwagę to, że każdy pracodawca jest w stanie zweryfikować twoją wiarygodność, prosząc o dostarczenie adekwatnych do twoich deklaracji dokumentów, a nawet w jednej chwili, „na żywo”, rozpoczynając rozmowę np. po japońsku, którego doskonałą znajomość zadeklarowałeś. Pamiętaj, że czasami mniej znaczy więcej, i jednak unikaj koloryzowania rzeczywistości w swoim CV.

Bardzo ciekawe CV, ale jak na nie zareagować?

Istotnym elementem każdego CV, o którym młodym ludziom zdarza się zapomnieć, są dane kontaktowe, takie jak numer telefonu czy adres e-mail, dzięki którym rekruter może się skontaktować z poszukującym zatrudnienia autorem CV. Nawet jeżeli okaże się, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko, może ci ono przejść koło nosa, bo nie wiadomo, jak się z tobą skontaktować. Na własne życzenie pozbawisz się więc być może życiowej szansy.

Zgoda na przetwarzanie danych

Obecnie zgoda na przetwarzanie danych osobowych to konieczność. Nie obawiaj się, że rekruter wykorzysta twoje dane do niecnych celów, natomiast na pewno odrzuci twoje CV już w początkowej fazie rekrutacji bez ww. zgody. Twoje dane w takim przypadku w żaden sposób przez osobę rekrutującą nie mogą bowiem zostać użyte. Zaleca się umieszczanie zgody na końcu CV, w dolnej części dokumentu.

Przyjdź na Dni Kariery®, a przekonasz się, czy twoje CV jest poprawne. Skonsultujesz to w Strefie Doradztwa Zawodowego. Będziesz tam także mógł stworzyć własne CV od podstaw, w tym wykonać profesjonalną fotografię. Z gotowym CV możesz udać się na stanowiska wystawców obecnych na targach, a być może już tego samego dnia znajdziesz wymarzoną pracę, praktykę bądź staż. Daj szansę swojej karierze – profesjonalne CV to przepustka do uzyskania najlepszej pracy!

mat. przygotowany we współpracy z organizatorami Dni Kariery®

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl