wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Czy bieganie w zaawansowanym wieku jest zdrowe? Naukowcy znają odpowiedź
Osoby powyżej 50., a nawet 60. roku życia coraz chętniej trenują bieganie /zdj. ilustracyjne fot. Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław
Osoby powyżej 50., a nawet 60. roku życia coraz chętniej trenują bieganie /zdj. ilustracyjne

Grupa naukowców z Uniwersytetu Medycznego i Akademii Wychowania Fizycznego przeprowadziła badania na biegaczach powyżej 50. roku życia. Celem było zweryfikowanie jak wiek maratończyków wpływa na ich parametry wydolnościowe, a co za tym idzie – na zdrowie i samopoczucie.

Reklama

Maraton to nie tylko dyscyplina olimpijska, ale również główny cel dla wielu biegaczy. Na przestrzeni lat wzrosła średnia wieku uczestników biegów maratońskich, a moda na ten rodzaj aktywności obejmuje coraz szersze kręgi. W 2019 roku prawie 30% wszystkich mężczyzn, którzy dotarli do mety Maratonu Nowojorskiego, miało 50 lat lub więcej. Naukowcy podkreślają jednak, że pokonanie ponad 42 km to ekstremalny wysiłek, dlatego też niezwykle istotne jest monitorowanie pracy swojego organizmu.

To jest olbrzymi wysiłek. My się nawet zastanawiamy, co odpowiadać zdrowym ludziom po 50. lub 60. roku życia, którzy pytają nas czy mogą bezpiecznie podjąć tak ekstremalny wysiłek. Czy jest to zdrowe i czy to rekomendujemy? I tak, i nie. Istnieje pewna granica wysiłku fizycznego, której nie powinniśmy przekraczać
prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego

Najważniejsze to słuchać własnego organizmu

Nie ulega wątpliwości, że młodzi ludzie szybciej się regenerują i adoptują duży wysiłek fizyczny. Okazuje się jednak, że regularny wysiłek fizyczny i systematyczny trening pozwala myśleć o biegach maratońskich nawet osobom w zaawansowanym wieku. Przeszkodą mogą być ewentualne przeciwwskazania zdrowotne – przede wszystkim choroby serca.

73-letni prof. dr hab. Jan Chmura z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego ukończył 24 maratony na wszystkich kontynentach. Choć wyniki badań jednoznacznie wskazały, że biegacz powyżej 50. roku życia nigdy nie osiągnie intensywności wysiłkowej zaawansowanych młodszych zawodników, to naukowiec nie ma wątpliwości, że również osoby w średnim i podeszłym wieku mogą biegać.

Wniosek jest prosty. Na poziomie grupy wiekowej 50+ można uprawiać maraton bez żadnych niekorzystnych zmian w organizmie. Przy czym warunek jest fundamentalny - to obciążenie musi być systematycznie monitorowane. Zwłaszcza na poziomie kardiologicznym, metabolicznym czy na poziomie kory mózgowej
prof. dr hab. Jan Chmura, Akademia Wychowania Fizycznego

Czytaj więcej: Prof. Jan Chmura pobiegnie ostatni maraton

Nie każdy biegacz chce się badać

W badaniu wzięło udział 35 biegaczy powyżej 50. roku życia z Wrocławia i Dolnego Śląska. Zdaniem naukowców, wyniki badań wpłyną na bezpieczne bieganie osób w tej grupie wiekowej. 

Nie wszyscy chcą podchodzić do diagnostyki tak, jak osoby, które świadomie trenują. Namawiam do świadomego trenowania, czyli do badania się. Nawet, jeśli te wyniki czasami nie są takie, jakbyśmy się spodziewali, to one są. One są obiektywne. A nauka polega na odkrywaniu rzeczywistości. Jeżeli mamy tę rzeczywistość zdiagnozowaną, to możemy zastosować określone działania. Każdy może biegać - na miarę własnych możliwości. Nie patrzmy na kolegę, sąsiada, znajomego. Patrzmy jak na wysiłek fizyczny reaguje nasz organizm
prof. dr hab. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl