15. Millenium Docs Against Gravity: Grand Prix Dolnego Śląska przyznana

 „Jutro albo pojutrze” w reż. Binga Liu został najlepszym filmem 15. Festiwalu Millenium Docs Against Gravity  edycji wrocławskiej i otrzymał Grand Prix Dolnego Śląska, Nagrodę Marszałka woj. dolnośląskiego, wynoszącą 3 tys. euro. Wyróżnienie specjalne trafiło zaś do Markusa Imhoofa za „Eldorado”. Laureatów ogłoszono w DCF-ie 18 maja br.

  • kadr z filmu „Jutro albo pojutrze”


Okazało się, że film Binga Liu został też najbardziej doceniony przez warszawskie jury Konkursu Głównego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, za co reżyser otrzymał Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 tys. euro.

Wrocław wybrał

Jury wrocławskie, czyli Magdalena Piekarska, Maciej Kurowicki, Arkadiusz Wojnarowski i Jarosław Preduta, nagrodziło „Jutro albo pojutrze” – „za portret pokolenia, osobistą opowieść o brutalnym zderzeniu z dorosłością i dowód na to, że niezależnie od gatunkowych granic może być fascynującym spotkaniem, przygodą, pasją, terapią”.

Mimo że reżysera nagrodzonego obrazu nie było na wręczeniu nagrody w piątkowy wieczór w DCF-ie, przekazał on widzom nagrane wcześniej podziękowania, do których dołączono wypowiedź reżysera o bohaterach jego filmu i pracy nad dokumentem, emitowaną przy okazji Sundance Film Festival, czyli największego  przeglądu filmów niezależnych w Stanach Zjednoczonych (oglądaj poniżej).

We wrocławskiej odsłonie 15. Festiwalu Millenium Docs Against Gravity przyznano również wyróżnienie specjalne. Otrzymał je Markus Imhoof za film „Eldorado”  – jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu: „za zwierciadło, w którym przegląda się reżyser ze swoją historią i w którym powinni przejrzeć się zwolennicy zamykania i uszczelniania granic, budowania murów, także tych wznoszonych w naszej świadomości przez polityków, ale też ci, którzy nie chcą widzieć i wiedzieć. Za uruchamiający współczucie przejmujący apel o empatię”.

Kadr z filmu „Eldorado”

Projekcja nagrodzonych dokumentów

Na oba nagrodzone we Wrocławiu filmy można jeszcze się wybrać do Dolnośląskiego Centrum Filmowego – w sobotę, 19 maja na godz. 19.00 – projekcja „Jutro albo pojutrze”, oraz w niedzielę, 20 maja, na godz. 18.00 – projekcja „Eldorado”.Zgłoś uwagę