wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Zobacz szopki betlejemskie

Nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie uważa się, że to św. Franciszek pierwszy zbudował żłóbek, w którym umieścił figurkę małego Jezuska, a obok ustawił żywe zwierzęta - wołu i osła. Było to na początku XIII wieku we włoskiej wiosce Greccio. Od tego czasu szopki zaczęto stawiać regularnie w kościołach, a także przed nimi.

W Muzeum Etnograficznym do 2 lutego oglądać można oglądać szopki betlejemskie wykonane przez uczniów dolnośląskich szkół. Szopki są ceramiczne, szklane, papierowe, bibułowe, filcowe, zrobione z makaronu, ciasta, pierników i wielu innych materiałów.

W sumie pokazano 120 szopek, oprócz tradycyjnych także wiele nietypowych, jak na przykład szopka-taksówka, szopka umieszczona w wielkiej butelce po wodzie mineralnej, szopka-karuzela.

To już XXI Wojewódzka Wystawa Pokonkursowa, którą organizują Młodzieżowy Dom Kultury "Śródmieście"; Galeria Twórczości Plastycznej Młodych, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

Wystawianie szopek bożonarodzeniowych jest zwyczajem zakorzenionym w tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Do Polski zwyczaj przywieźli o.o. Franciszkanie, w kościołach wystawiając jasełka. Tradycja budowy szopek przetrwała do dziś, czego przykładem jest wystawa dziecięcych interpretacji tematu. Muzeum Etnograficzne będzie nieczynne 24, 25 i 26 grudnia.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia swoją szopką może pochwalić się każda parafia. Najsłynniejsza szopka, którą można oglądać nie tylko w czasie świąt, ale przez cały rok, to ruchoma szopka w kościele Najświętszej Marii Panny Na Piasku.

Stworzył ją nieżyjący już ks. Kazimierz Błaszczyk, duszpasterz głuchoniemych i niewidomych. Pierwszą ruchomą stajenkę stworzył w 1967 roku z myślą o niesłyszących i niedowidzących dzieciach. Co roku dodawał do niej nowe figurki, zabawki i lalki. Oprócz klasycznych figurek pasterzy czy zwierząt, możemy tu zobaczyć mnóstwo zabawek. Kiedy gaśnie światło i zapalają się światełka szopki, w ruch idą figurki w strojach ludowych, karuzele i wiatraki, a wokół nich pędzi elektryczna kolejka, kręcą się wiatraki, Myszka Miki wybija rytm na talerzach. Jest nawet Kaczor Donald i inni bohaterowie kreskówek dla dzieci.

Szopkę można odwiedzać pomiędzy mszami, w czasie świąt trzeba się liczyć z tym, że do kaplicy, w której się znajduje, utworzy się kolejka.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl