wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zegar Kluskowy znów bije [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po blisko 70 latach na wieżę katedry prawosławnej przy ul. św. Mikołaja we Wrocławiu wrócił Zegar Kluskowy. W czwartek 21 sierpnia odbyło się jego uroczyste odsłonięcie.

Reklama

– Pierwsze wzmianki o Zegarze Kluskowym odnotowano na przełomie XV i XVI wieku. Podczas rekonstrukcji odtworzyliśmy historyczny kolor tynkowego cyferblatu. Tu chcę zaznaczyć, że większość zegarów ma tarczę wykonaną z metalu. Ciekawostką jest sposób zapisu cyfry cztery. Są to cztery rzymskie jedynki, a nie jak obecnie piszemy jedynka i piątka – wyjaśnia Zdzisław Żak z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.

Obok niego zrekonstruowano także dwa zegary słoneczne.

– Te czasomierze zniknęły podczas jednego z remontów świątynni ponad 100 lat temu. Teraz udało się je odtworzyć i pięknie się komponują z Zegarem Kluskowym  – dodaje Zdzisław Żak.

Podczas prac konserwatorskich wyremontowano także wieżę kościoła prawosławnego. Koszt inwestycji wyniósł około 130 tys. złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu miejskiego konserwatora zabytków.

– To kolejna atrakcja na historycznej mapie Wrocławia. Jest to miejsce z legendą, która może zaciekawić turystów odwiedzających nasze miasto – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

W uroczystości uczestniczyli  przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

– To ważny dzień dla Kościoła. Udało się odtworzyć jego historię. To koniec kolejnego etapu kompleksowego remontu świątyni – podsumowuje ks. abp. Jeremiasz, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej Kościoła Prawosławnego.

Legenda zegara

Zegar na ścianie kościoła pod wezwaniem św. Barbary spóźniał się w stosunku do innych zegarów w centrum Wrocławia o 10 do 15 minut. Opóźnienie tłumaczono troską o uszy mieszkańców, którzy skarżyli się na głośne bicie dzwonów o pełnej godzinie. Wrocławskie gospodynie szybko doceniły potencjał jaki daje opóźnienie zegara. Wrzucały kluski ziemniaczane gdy biły dzwony w centrum i wyciągały je idealnie ugotowane w momencie bicia Zegara Kluskowego.  Obecnie zegar już nie będzie się spóźniać.

Historia

Kościół św. Barbary powstał na przeł. XV i XVI w. jako kościół filialny i pogrzebowy parafii św. Elżbiety. Zbudowany w stylu gotyckim  jako trójnawowa bryła z cegły. W latach 1741-1920 świątynia pełniła funkcję  kościoła  garnizonowego. Zniszczenia z okresu II wojny światowej sięgnęły 70%. Kościół stracił wyposażenie i średniowieczne polichromie, spłonęły dachy, runęły sklepienia. Wtedy też zniszczeniu uległ zegar Kluskowy.  Odbudowę świątyni przeprowadzono  w latach 1959-1961. Przekazany Kościołowi prawosławnemu w czerwcu 1963 i ustanowiony katedrą diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Obiekt wpisano do rejestru zabytków

Miłosz Turowski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl