wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:21

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Za zielony dach lub ścianę – ulga w podatku

Radni przyjęli w drugim czytaniu uchwałę dotyczącą ulg w podatku od nieruchomości dla tych, którzy utworzą na budynku zielony dach lub ogród wertykalny na ścianach budynku.

Reklama

3 września, na sesji Rady Miejskiej, odbyło się drugie czytanie i jednogłośnie przyjęcie uchwały „Zwolnień od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w ramach projektu intensyfikacji powstawania terenów zieleni w obrębie Miasta Wrocławia”. Uchwała zakłada propozycje ulg w podatku od nieruchomości dla tych, którzy zdecydują się utworzyć na swoim budynku ogólnodostępny zielony dach lub ogród wertykalny na ścianach budynku.

– Uchwała ma na celu poprawę wizerunku Wrocławia jako miasta, gdzie promuje się ekologię i dba o środowisko. Stworzona została, aby poprzez zwolnienie od podatku od nieruchomości wesprzeć podatników, którzy zainwestują w zielony dach lub ogród wertykalny. Zwolnienie od podatku od nieruchomości choć w części rekompensować będzie koszty poniesione na ten cel – mówi Marcin Urban, skarbnik miasta.

Co ważne propozycje ulg w podatku od nieruchomości są skierowane do mieszkańców, a nie przedsiębiorców czy deweloperów. Ulgi mają dotyczyć powierzchni nieprzeznaczonych na działalność gospodarczą.

Przygotowywana uchwała to pierwsze zmiany legislacyjne w zakresie ochrony środowiska, które w czerwcu zapowiadał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Chodzi m.in. o nowe stacje monitorujące stan powietrza i hałas w mieście oraz konsultacje dotyczące Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN). Czytaj więcej: Wrocław dla środowiska.

Tak mogą wyglądać zielone dachy, wizualizacja: Unibail-Rodamco

Zielone dachy

– Zielony ogród na dachu musi być wielowarstwowy, a część wegetatywna nie może być mniejsza niż 40 cm. Rośliny muszą być wieloletnie – mówi Małgorzata Krzeszowska z Wydziału Komunikacji Społecznej UM Wrocławia.

Zwolnienie przyznane zostanie, gdy na dachu budynku znajduje się ogród, zajmujący co najmniej połowę powierzchni dachu. Wysokość ulgi ma zależeć od tego, ile budynek ma kondygnacji oraz jaką powierzchnię dachu zajmuje ogród.

Jeśli budynek ma 5 i mniej kondygnacji:

  • zwolnienie obejmuje 100% powierzchni mieszkalnych, jeśli zieleń zajmuje 80% powierzchni dachu,
  • zwolnienie obejmuje od 50% do 80% powierzchni mieszkalnych, jeśli zieleń zajmuje mniej niż 80% powierzchni dachu w stopniu proporcjonalnym,
  • zwolnienie nie przysługuje, jeśli ogród zajmuje mniej niż 50% powierzchni dachu.

Jeśli budynek ma 6 i więcej kondygnacji:

  • zwolnienie obejmuje 50% powierzchni mieszkalnych, jeśli zieleń zajmuje 80% powierzchni dachu,
  • zwolnienie obejmuje od 25% do 40% powierzchni mieszkalnych, jeśli zieleń zajmuje mniej niż 80% powierzchni dachu w stopniu proporcjonalnym, zmniejszonym o 50%,
  • zwolnienie nie przysługuje jeśli ogród zajmuje mniej niż 50% powierzchni dachu.

Ogrody wertykalne

Druga część uchwały dotyczy ogrodów wertykalnych, czyli „montowanych” na ścianach.

– Istotne jest, aby ogrody ścienne zawierały rośliny o wielosezonowej wegetacji. Ogród na ścianie nie może być mniejszy niż 15 mkw. – mówi Małgorzata Krzeszowska.

  • Jeśli na budynku zostanie umieszczony ogród wertykalny o powierzchni do 30 mkw. – zwolnienie obejmie 20% powierzchni mieszkaniowej w budynku.
  • Jeśli na budynku zostanie umieszczony ogród wertykalny o powierzchni od 31 do 45 mkw. – zwolnienie obejmie 25% powierzchni mieszkaniowej w budynku.
  • Jeśli na budynku zostanie umieszczony ogród wertykalny o powierzchni większej niż 45 mkw. – zwolnienie obejmie 50% powierzchni mieszkaniowej w budynku.

Zielony dach to oszczędność

Ogrody na dachach to więcej zieleni w mieście, ale i oszczędności dla właścicieli budynków, przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie. Przez założony na dachu ogród można zatrzymać ok. 30% energii. Co ważne w upalne dni taki budynek mniej się nagrzewa.

– Zielone dachy chronią membranę dachową przed ekstremami temperaturowymi, gradem i czynnikami atmosferycznymi, przedłużając tym samym jej żywotność. Odciążają kanalizację miejską, w szczególności przy silnych opadach. Struktura i roślinność zielonego dachu zatrzymuje wilgoć, a następnie wyparowuje ją do atmosfery. Zielone dachy, jak również ogrody wertykalne na ścianach efektywnie ochładzają budynki, dostarczają wody do atmosfery i wyłapują drobne zanieczyszczenia powietrza – napisano w uzasadnieniu do uchwały.

Przepisy mają obowiązywać do 31 grudnia 2021 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl