Konkurs na najlepszą pracę dyplomową firmuje Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi oraz Urząd Miejski Wrocławia.
– Rolą miasta jest współpraca ze studentami i korzystanie z potencjału młodych – mówił podczas uroczystości Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej. Prof. Tadeusz Luty, pełnomocnik prezydenta Wrocław ds. uczelni wyższych, zwrócił uwagę, że od kilku lat przedstawiciele miejskich instytucji i wydziałów sugerują, analizą jakich zjawisk mogliby się zająć dyplomanci w swoich opracowaniach. Zakres tematyczny zgłaszanych do „Wrocławskich Magnolii” prac jest bardzo szeroki. Magisterki dotyczą m.in. ochrony środowiska naturalnego, zdrowia mieszkańców, infrastruktury, zagospodarowanie terenów zielonych, komunikacji wizualnej, transportu. Wszystkie mają wspólny mianownik – poprawę jakości życia w mieście.
W tym roku przyznano dwie pierwsze nagrody. Waldemar Sobera, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, został nagrodzony za pracę „Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie miasta Wrocławia”.
– We Wrocławiu jest kilka miejsc, gdzie wyjątkowo często dochodzi do kolizji. Są to szczególnie miejsca w centrum, związane z nowymi drogami dla rowerów – mówił młody autor. – Do wypadków dochodzi też m.in. w okolicach cmentarza Osobowickiego, gdzie znajdują się wyspowe progi zwalniające. Kierowcy, chcąc ułatwić sobie przejazd, jadą środkiem drogi.
Sobera równocześnie uzyskał tytuł magistra politologii na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie teraz robi doktorat. Chce rozwijać zainteresowanie mediami i PR-em.
Równorzędną pierwszą nagrodę przyznano Agacie Szocie z Akademii Sztuk Pięknych za „System informacji i identyfikacji wizualnej Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu”. Projekt można zobaczyć TUTAJ.
Inspiracją dla graficzki była wizyta w zoo. – Na ogromnym terenie trudno było mi dotrzeć do niektórych miejsc i znaleźć zwierzęta. Projektowanie graficzne to moje największe hobby, dlatego pomyślałam o stworzeniu własnego systemu informacji zoo. Miałam kontakt z władzami ogrodu, ale nie negocjowaliśmy zmian, bo zoo ma już nową identyfikację – mówi Agata Szota, która pracuje w agencji reklamowej.
Lista nagrodzonych:

Waldemar Sobera, I miejsce (9 tys. zł)
Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, praca: „Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie miasta Wrocławia”

Agata Szota, I miejsce (9 tys. zł)
Akademii Sztuk Pięknych, praca: „System informacji i identyfikacji wizualnej Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu”

Wojciech Kowalewicz, III miejsce (4 tys. zł)
Uniwersytet Przyrodniczy, praca: „Studium krajobrazowe Wrocławskiego Węzła Wodnego”

Anna Trepka – wyróżnienie
Uniwersytet Przyrodniczy, praca: „Projektowanie punktów Dobrowolnego Dostarczania Odpadów, jako elementów systemu gospodarowania odpadami w zależności od uwarunkowań lokalnych”

Daria Lewandowska, II miejsce (6 tys. zł)
Politechnika Wrocławska, praca: „Efektywność odzysku energii i produktów z odpadów ulegających biodegradacji”

Tomasz Stępień – wyróżnienie
Uniwersytet Przyrodniczy, praca: „Analiza sieci komunikacji miejskiej Wrocławia z uwzględnieniem dostępności do wybranych obiektów – propozycja rozwiązań i opracowań kartograficznych”

Katarzyna Kluczyk – wyróżnienie
Politechnika Wrocławska, praca: „Scenariusz przekształceń urbanistycznych obszaru ogrodu działkowego ‘Szczepin’ we Wrocławiu w kontekście idei ogrodów społecznych”

Tomasz Pietrucha – wyróżnienie
Politechnika Wrocławska, praca: „Badanie jakości powietrza w pomieszczeniach dydaktycznych”

Anna Zagórska – wyróżnienie
Akademia Sztuk Pięknych, projekt: „System informacji i identyfikacji wizualnej dla Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu” i praca pisemna: „Motywy roślinne w znakach identyfikacyjnych”

Kaja Wilczopolska – wyróżnienie
Uniwersytet Medyczny, praca: „Ocena ryzyka rozwoju neurodegeneracji u dzieci i młodzieży z zespołem Downa – praca doświadczalna”
Anna Malta