Wrocław w rankingu najlepszych miast do życia

230 miast z całego świata i wśród najlepszych miejsc do życia Wrocław – tak wygląda najnowszy, opublikowany 23 lutego 2016 r., międzynarodowy ranking "Quality of Living" firmy doradczej Mercer.

  • wroclaw

    Wrocław w "Quality of Living" Mercer 2016, fot. Janusz Krzeszowski


W ubiegłorocznym rankingu najlepszych miejsc do życia "Quality of Living" firmy Mercer, Wrocław był na miejscu 100. – w najnowszym zestawieniu miasto awansowało na pozycję 99. Warto podkreślić, że w rankingu oprócz Wrocławia znalazło się tylko jedno polskie miasto – Warszawa, która zajęła miejsce 79. (w ubiegłym roku ta sama pozycja).

W rankingu najlepszych miejsc do życia od 7 lat wygrywa Wiedeń. W pierwszej dziesiątce znalazły się:  Zurych (2), Auckland w Nowej Zelandii (3). Monachium (4), Vancouver (5), Dusseldorf (6) i Frankfurt (7). Genewa (8), Kopenhaga (9) i Sydney (10). Na końcu stawki są: stolica Jemenu Sana, Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej oraz Bagdad w Iraku.

Wrocław wśród najlepszych miast do życia

W klasyfikacji najlepszych miejsc do życia brano pod uwagę m.in. sytuację polityczną, poziom oświaty, transportu, opieki medycznej, środowisko naturalne oraz oferty: kulturalną, konsumencką i mieszkaniową. W ten sposób porównywana jest jakość życia w poszczególnych metropoliach na całym świecie. Na podstawie tych danych międzynarodowe firmy i organizacje – mogą szacować wynagrodzenie dla specjalistów pracujących poza swoim krajem.

W tegorocznym rankingu Mercer po raz pierwszy uwzględnił również osobiste bezpieczeństwo mieszkańców uwzględniając poziom przestępczości, ale też egzekwowanie prawa. W tym zestawieniu zwyciężył Luksemburg a za nim Berno, Helsinki i Zurych. Na końcu tego zestawienia wymieniono Damaszek i Bagdad.

Wrocław najlepszy w pozyskiwaniu zagranicznych inwestycji

W opublikowanym 15 lutego br. najnowszym rankingu European Cities and Regions of the Future 2016/2017 Wrocław zajął pierwsze miejsce w kategorii strategii pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Czytaj więcej – Wrocław najlepszy w pozyskiwaniu zagranicznych inwestycji

Zgłoś uwagę