wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wigilia kombatantów w Ratuszu

Spotykają się co roku, by powspominać, ale przede wszystkim są żywym dowodem na to, że o wolną Polskę trzeba było walczyć i przelewać krew. Kombatanci spotkali się z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem na wigilii w Ratuszu, a poczęstunek i oprawę muzyczną przygotowała dla nich młodzież z wrocławskich szkół.

Reklama

Witając kombatantów i dzieląc się z nimi tradycyjnym opłatkiem prezydent Rafał Dutkiewicz przypomniał słowa jednego z nich – pułkownika Jerzego Woźniaka (uczestnika akcji „Burza” i więźnia peerelu). – Rozmawialiśmy o postawach polityków, którzy w latach 80. opowiedzieli się sprawą polską, czym wzbudzili szacunek i wtedy pułkownik zwrócił uwagę, że jeszcze silniej szanować należy tych, co nigdy nie zmienili swojej postawy, byli niezłomni – mówił prezydent Wrocławia. Dodał także, że dla słynnego, nieżyjącego już poety Tadeusza Różewicza najbliższym sercu odznaczeniem pozostał Krzyż Armii Krajowej nadany w Londynie.

Pan Antoni Zdrojewski służył w Armii Krajowej, na Wigilii towarzyszyła mu córka Grażyna

– Mam ten sam krzyż – wzruszył się Pan Antoni Zdrojewski, żołnierz 2 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, rodowity wilnianin. W klapie marynarki wpiętych wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Partyzancki, Krzyż Weterana, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Dla Pana Antoniego walka o wolną Polskę była naturalnym wyborem. – Cała nasza wileńska młodzież była bardzo patriotycznie nastawiona – podkreśla. Z Edwardem Ryśnikiem, kolegą ze szkolnej ławy spotkał się najpierw w wojsku, a jeszcze rok temu wspólnie zasiadali przy wigilijnym stole z kombatantami we Wrocławiu. Teraz towarzysza broni zabrakło, odszedł, jak wielu innych. Na wigilię w sali wielkiej Ratusza Pan Antoni Zdrojewski przyszedł w towarzystwie córki Grażyny.   

Opłatkiem podzielił się z zebranymi ksiądz prałat pułkownik Janusz Radzik, proboszcz parafii św. Elżbiety i Ryszard Filipowicz, prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.  

Dla członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił, Powstańców Warszawskich, członków Batalionów Chłopskich,  Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WIN), Jaworzniaków oraz Więźniów Okresu Stalinowskiego kolędowali wokaliści i muzycy z Grupy Młodzieżowej Akademii Musicalowej pod dyrekcją Magdaleny Zawartko. Poczęstunek (m.in. barszczyk z uszkami, śledzika, kutię) serwowali uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych, a kwiatami przyozdobili stoły i salę Ratusza uczniowie Szkoły Florystycznej. Ale o to, by kombatanci dotarli na miejsce zadbało także wielu wolontariuszy, którzy zapewnili transport i opiekowali się żołnierzami podczas wigilii.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl