wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uczą tolerancji i mówią: stop mowie nienawiści [ZDJĘCIA]

Dwa lata, dwadzieścia wrocławskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz setki uczniów – w piątek, 23 września, podsumowano realizowany we Wrocławiu projekt „Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści", którego celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji i mowie nienawiści.

Reklama

W piątek, 23 września, na podwórku Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcela zebrali się uczestnicy miejskiego projektu „Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści", w który zaangażowało się już 20 wrocławskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. – Naszym celem jest uwrażliwienie uczniów na przejawy dyskryminacji wobec drugiego człowieka, zachęcenie mieszkańców Wrocławia do reagowania na akty wandalizmu i do przeciwdziałania mowie nienawiści w przestrzeni miejskiej – informują organizatorzy projektu, którzy podsumowali dwuletnią realizację programu.

– Uczniowi wspólnie z nauczycielami mówią o tym, że mowa nienawiści jest czymś złym. Od mowy nienawiści do czynów nienawiści jest krótka droga. Jest to problem ogólnopolski i ogólnoeuropejski. Przypomnę, że w styczniu we Wrocławiu, w roku Europejskiej Stolicy Kultury prezydenci Wrocławia, Poznania, Krakowa, Gdańska oraz Wałbrzycha podpisali Deklarację Współpracy Miast na Rzecz Otwartości i Dialogu Międzykulturowego. Mówi ona, że powinniśmy dostrzegać te problemy i reagować na nie – mówi Jacek Sutryk, dyr. Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia. O Deklaracji Współpracy Miast na Rzecz Otwartości i Dialogu Międzykulturowego – czytaj więcej – „Miasta przeciwko nietolerancji”. We Wrocławiu debatowali prezydenci.

W trakcie spotkania w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych uczestnicy programu „Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści" otrzymali specjalne podziękowania od prezydenta Wrocławia, a następnie wspólnie zasadzili białe róże – symbol pokoju. Po spotkaniu, przygotowano warsztaty dla młodzieży dotyczące przeciwdziałania mowie nienawiści poprowadzone przez Stowarzyszenie Polis, koordynatora Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” w Polsce, a także warsztaty nt. cyberbullyingu z trenerkami Anną Lipnicką i Magdaleną Duszyńską. Jedzenie swojego kraju oraz swoją historię zaprezentowała Soran Kareem, Irakijczyk należący do mniejszości narodowej Kurdów, który od trzech miesięcy jest w Polsce. Przygotowano także stoiska informacyjne organizacji pozarządowych i loterie fantową. Oprawę muzyczną przygotował DJ Bollywood Poland.

Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści ma 2 lata

„Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści" – to autorski projekt miasta Wrocław realizowany przez Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Czytaj – Stop mowie nienawiści. Sztafeta wystartowała 11 października 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych wydarzeniem „Dbam to mam. Stop mowie nienawiści w przestrzeni publicznej miasta”. W każdej następnej, nominowanej placówce odbył się wykład na temat symboliki mowy nienawiści dla grona pedagogicznego wraz z uroczystym przekazaniem nominacji dla następnej placówki oraz warsztat antydyskryminacyjny dla uczniów. Do tej pory w sztafecie udział wzięły 20 wrocławskie szkoły (gimnazjalne i ponadgimnazjalne).

W szkole nie ma miejsca na nienawiść

W ramach programu, uczniowie i nauczyciele  rozmawiają m.in. na tematy związane z tolerancją, czym ona jest i jakie są jej granice, o przejawach rasizmu w polszczyźnie i o tym, w jaki sposób możemy dyskryminować kogoś o innym kolorze skóry, nie mając takiej intencji. Uczestnicy mają też okazję poznać i porozmawiać z przedstawicielami innych kultur i religii.

– Na tych spotkaniach padają bardzo trudne pytania, jest wiele nieufności wobec tych, którzy mają inny kolor skóry czy wyznają inną religię. Rozmawiałem z licealistami, którzy mówili, że najlepsze społeczeństwo to takie w którym nie ma różnic religijnych i jesteśmy skazani na separację. To pokazuje, że program uczący tolerancji jest bardzo potrzebny – mówi Imam Ali Abi Issa, Gmina Muzułmańska we Wrocławiu.

– W szkole nie może być miejsca na nienawiść. Niedopuszczalne są sytuacje, gdy jeden z uczniów staje się ofiarą agresji słownej czy fizycznej np. ze względu na swoje pochodzenie czy status materialny – mówi Manuela Pliżga Jonarska z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Sztafeta będzie kontynuowana

Program „Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści" będzie prowadzony nadal.

– Chcielibyśmy, żeby to był projekt, który z roku na rok będzie się rozwijał i by wszystkie wrocławskie szkoły w nim uczestniczyły. Liczymy, że z naszych doświadczeń będą korzystać inne miasta – dodaje Jacek Sutryk.

Projekt poparły liczne osobistości z Wrocławia: Władysław Frasyniuk, Aneta Długopolska-Mikonowicz, Aleksander Gleichgewicht, dr Małgorzata Jaszczuk-Surma, Paweł Rańda, Magdalena Duszyńska, Jacek Purski, Imam Ali Abi Issa.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl