wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Pawilon Czterech Kopuł ma szklany dach [ZDJĘCIA i WIDEO]

Szklany dach ma nie tyle sam Pawilon Czterech Kopuł, co jego dziedziniec. Trwa właśnie montaż szklanych tafli pokrywających stalową konstrukcję zawieszoną między kopułami.

Reklama

Wcześniej, przez sześć tygodni, montowano stalowy stelaż, na który za pomocą specjalnego podnośnika są wciągane tafle, jedna po drugiej.

 Każda waży 200 kg, a mierzy 2,40 m na 1,20 m. Tak olbrzymich brytów nie da się ułożyć ręcznie – tłumaczy Piotr Wróblewski, kierownik budowy z firmy Budimex. – Dlatego do montażu szyb sprowadzono specjalny podnośnik typu „pająk” – dodaje.

Wciąga on szyby najpierw w pionie, a potem na poziomie dachu odwraca je, by znalazły się w pozycji horyzontalnej. Szkło użyte na zadaszenie dziedzińca ma właściwości grzejne. Zimą, gdy będzie padać śnieg, fragmenty oszklonego dachu będzie można włączać sekcjami. Podgrzane będą topić zalegający śnieg.

Postęp prac widać też w zabytkowym budynku – elewacja dziedzińca ma nowe tynki, a w otworach okiennych zamontowano nową stolarkę. Od strony dziedzińca okna mają kolor czarny, a od zewnętrznej kolor złamanej bieli. O kolorach zadecydowano na podstawie badań stratygraficznych. We wnętrzach kładzione są już tynki, kończy się montaż wentylacji, niebawem pod tzw. centralami wentylacyjnymi założone zostaną ruszty zasłaniające instalację.

Wzmocniona została specjalnymi matami węglowymi konstrukcja północnej kopuły, która była pęknięta. Powstały też kanały techniczne, w których ukryto wszelkie instalacje.

 Do zimy chcemy zamknąć budynek – mówi Piotr Wróblewski. – Wkrótce zajmiemy się montażem ogrzewania podłogowego i posadzek – dodaje.

Także podłoga dziedzińca będzie miała specjalną instalację, która zimą będzie ogrzewać wnętrze, a latem chłodzić. Na początku września rozpoczęły się prace przy dwóch podziemnych zbiornikach retencyjnych, które mają gromadzić wodę spływającą z dachu. Ich łączna objętość to 140 metrów sześciennych. Zbiornik odciąży okoliczną kanalizację deszczową, bo woda z nich będzie przepompowywana bezpośrednio do sieci miejskiej. Zbiorników nie będzie widać – nad nimi zostaną zasadzone kwiaty i krzewy.

Pawilon Czterech Kopuł zaprojektował architekt Hans Poelzig. Budynek powstał w latach 1912-1913. Od początku pełnił funkcję wystawienniczą – w 1913 roku zaprezentowano tam wystawę historyczną, upamiętniającą setną rocznicę zwycięstwa nad Napoleonem. W roku 2006 pawilon wraz z Halą Stulecia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pawilon Czterech Kopuł decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego został przekazany Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Od kwietnia 2013 roku trwa tam remont, który ma zakończyć się w czerwcu 2015 roku. W wyniku podpisanej umowy o dofinansowanie rewaloryzacji i przebudowy Pawilonu Czterech Kopuł na cele wystawiennicze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało wrocławskiemu muzeum 50 milionów złotych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego. Pozostałe pieniądze potrzebne do remontu – ponad 29 milionów – pochodzą z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Całkowity koszt remontu to ponad 79 milionów złotych. W Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Narodowe zyska 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Ma tam być prezentowana sztuka współczesna.

ak

wideo: Arkadiusz Cichosz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl