wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Obowiązkowa wiosenna deratyzacja

Jak szacują przedstawiciele firm specjalizujących się w deratyzacji, we Wrocławiu na jednego mieszkańca przypadają cztery szczury. Ile naprawdę jest szczurów we Wrocławiu, niewiadomo.  

Reklama

Zgodnie z przepisami Regulaminu utrzymania czystości, wiosną i jesienią przeprowadza się deratyzację, która należy do obowiązków zarządów nieruchomości (właścicieli, współwłaścicieli i innych podmiotów władającym nieruchomościami).

Wiosenna deratyzacja rozpoczyna się 15 marca i trwa do 1 kwietnia. Przepisy jednak jasno określają, że w przypadku występowania gryzoni, deratyzację należy przeprowadzać również poza terminami określonymi w Regulaminie. Po uzyskaniu informacji, że na określonym terenie pojawiają się szczury, wzywa się wszystkich właścicieli nieruchomości położonych na tym terenie do ponownego przeprowadzenia deratyzacji. Urzędnicy z Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW zapowiadają także kompleksową kontrolę zarządców w tym zakresie, ponieważ wielu z nich nie wywiązuje się z tego obowiązku.

Obowiązkowej deratyzacji podlegają:

podpiwniczone budynki wielolokalowe, lokale gastronomiczne, obiekty handlowe branży spożywczej, magazyny żywności i płodów rolnych, gospodarstwa rolne i hodowlane, zakłady przetwórstwa żywności, szpitale, hotele, internaty, domy akademickie, bursy, obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie, wolnostojące komórki i pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej, obiekty w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów, schroniska dla zwierząt i ogród zoologiczny a także sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o średnicy od 500 mm, przebiegającą w 8 obrębach geodezyjnych w centrum miasta i teren Fosy Miejskiej.

Szczegółowe informacje o obowiązkach zarządców – tutaj.

Podobnie jak w roku ubiegłym Urząd Miejski Wrocławia zawarł umowę z firmą, która będzie w razie potrzeby prowadziła doraźną deratyzację na terenach miejskich (bez ustanowionego zarządcy). Przypadki występowania szczurów na tych terenach należy zgłaszać do Wydziału Środowiska i Rolnictwa. W miarę potrzeb deratyzację na otwartych terenach przeprowadzają także: ZDiUM w obrębie pasa drogowego, ZZM na terenach zielonych, ZZK i Wrocławskie Mieszkania Sp. z o.o. w obrębie zarządzanych budynków i wnętrz podwórzowych. 

Wrocławski magistrat prowadzi szereg akcji związanych z ograniczeniem liczebności szczurów w mieście. W 2014r. Wydział Środowiska i Rolnictwa przeprowadził kompleksową kontrolę zarządców nieruchomości w zakresie wywiązywania się z obowiązków nałożonych regulaminem oraz zorganizował szkolenie dla zarządców na temat zasad przeprowadzania skutecznej deratyzacji. Wydawane są także ulotki informacyjne na ten temat. W tym roku planowane są kolejne takie działania. Po raz kolejny miasto zawiera umowę z profesjonalną firmą na interwencyjne wykonywanie deratyzacji na terenach otwartych, należących do gminy.

Niezależnie od działań zarządców nieruchomości i Urzędu Miejskiego każdy z nas ma realny wpływ na ilość szczurów występujących we Wrocławiu. - Przestrzeganie kilku prostych zasad wpłynie na ograniczenie ich populacji - mówi Joanna Małaszuk z Wydziału Środowiska i Rolnictwa.

Pamiętajmy zatem:

  • nie wyrzucajmy odpadów, w szczególności resztek jedzenia, poza pojemniki do gromadzenia odpadów,
  • dbajmy o utrzymanie miejsc, gdzie wyrzucamy śmieci w należytym stanie porządkowym i sanitarnym,
  • zamykajmy klapy w pojemnikach na odpady,
  • utrzymujmy piwnice w należytym stanie porządkowym,
  • nie dokarmiajmy ptaków w miejscach dostępnych dla szczurów,
  • stwarzajmy warunki do bytowania kotów wolnożyjących, które są naturalnymi wrogami szczurów.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl