wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nokia odsłoni tajemnice telekomunikacji

W 2000 roku Nokia we Wrocławiu zatrudniała dziesięciu ludzi, którzy zajmowali skromne biuro. Dzisiaj wrocławskie laboratoria światowego koncernu mają ponad 4,2 tysiąca metrów kw., a liczba pracowników sięgnęła sześciuset. Podczas Nocy Laboratoriów będzie okazja na zobaczenie z bliska jak, gdzie i nad czym pracują.

Reklama

Stacje bazowe, tysiące kilometrów kabli oraz rozlutownica, czyli super-dokładne urządzenie do lutowania i odlutowania dużych elementów elektronicznych. Laboratoria Nokii są wyposażone w setki urządzeń, komputerów, systemów pomiarowych oraz kontrolnych. Np. komory termiczne służą testowaniu sprzętu telekomunikacyjnego w ekstremalnych warunkach. Najpierw jest on schładzany do minus 70 stopni Celsjusza, a chwilę potem podgrzewany do 180 stopni powyżej zera. - Wszystko po to, by nasz sprzęt był niezawodny we wszystkich częściach globu, od mroźnej Syberii po piekielne pustynie Sahary – wyjaśnia Bartosz Srebniak, manager wrocławskiego Laboratorium Nokii. - To i tak nie są najcięższe testy, jakie wykonujemy w firmie. Nasi koledzy z Finlandii bowiem prowadzą bardziej ekstremalne eksperymenty, paląc, topiąc czy strzelając z ostrej amunicji do stacji bazowych. Nasz sprzęt musi być po prostu niezawodny w każdej sytuacji – dodaje Srebniak. 

Nokia we Wrocławiu jest obecna od 2000 roku. Zatrudniała wtedy 10 osób, które zajmowały niewielkie biuro. O laboratorium jeszcze nie mówiono. Dzisiaj Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia to największa instytucja badawczo - rozwojowa w sektorze ICT w Polsce, zatrudniająca w czterech osobnych biurach prawie trzy tysiące specjalistów. Przez te wszystkie lata rozwoju, wraz z ilością nowych pracowników rósł również metraż laboratorium. Wrocławskie laboratoria badawczo-rozwojowe koncernu są jednym z najnowocześniejszych i zarazem największych miejsc tego typu w Europie. Na 4,2 tys. metrów kw. ponad 600 osób planuje i wdraża technologie szerokopasmowego dostępu. Tu rodzą się również pomysły, które mają wpływ na przyszłość telekomunikacji, m.in.  następca popularnej technologii 4G, czyli LTE - Advanced oraz 5G, która ujrzy światło dzienne dopiero za kilka lat.

O (niemal) wszystkie tajemnice planów i projektów Nokii będzie można zapytać osobiście podczas drugiej edycji Nocy Laboratoriów. Nokia jest jej współorganizatorem, obok Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

W akcji – wzorowanej na Nocy Muzeów, bierze udział kilkanaście instytucji: uczelni, instytutów naukowych, specjalistycznych pracowni, których laboratoria są na co dzień niedostępne. To niezwykła okazja na przyjrzenie się z bliska pracy uczonych, laborantów, eksperymentatorów oraz fachowców m.in. z policyjnej kryminalistyki. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad cztery tysiące pasjonatów nauki. Nokia zaprasza w sobotę 8 października do swojego najnowocześniejszego biura w West Gate przy ulicy Lotniczej 12. Zwiedzanie laboratorium odbywać się będzie w odstępach półgodzinnych w godzinach od 17 do 23.

Aby w Noc Laboratoriów odwiedzić powierzchnie badawcze Nokii należy się zarejestrować za pośrednictwem strony: www.noclaboratoriow.pl (w zakładce „Program”). Tą ścieżką można się wpisać także na wizyty w pracowniach doświadczalnych innych instytucji biorących udział w Nocy Laboratoriów. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zobacz time-lapce z budowy najnowocześniejszego laboratorium Nokii: TUTAJ

Nokia/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl