wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nauka kreatywności w szkole od września

Pilotażowy program dla klas pierwszych uczący kreatywności planuje uruchomić magistrat od nowego roku szkolnego w kilku szkołach podstawowych we Wrocławiu. - To zupełna nowość, jakiej jeszcze w Polsce nie było – zapowiada Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji w mieście.

Program korzysta z doświadczeń międzynarodowych – „Olimpiady kreatywnego myślenia” w USA , podczas której, w czołówce znalazły się aż trzy szkolne drużyny Wrocławia (na 5 z Polski). Dyrektor departamentu edukacji przyznaje, że to ich zainspirowało do stworzenia programu.

Lekcja kreatywnego myślenia

Nowy program pod nazwą „Destination- imagination” ma uczyć pierwszoklasistów kreatywnego myślenia, samodzielności i praktycznych umiejętności, ale także pracy w grupie, których nie da się wykuć z książek i nauczyć na innych lekcjach.  

Od 1 września w wybranych szkołach podstawowych (w klasach pierwszych) będzie wprowadzona jedna obowiązkowa lekcja kreatywnego myślenia. Jak będzie taka lekcja wyglądać w praktyce?

Uczniowie dostaną jakiś problem do rozwiązania, będą musieli np. coś zbudować z dostępnych w otoczeniu przedmiotów, np. pustych plastikowych opakowań. Aby to zrobić będą musiały najpierw wyłonić lidera i nauczyć się pracy w grupie. Zajęcia z kreatywności mają uświadomić uczniom, że wszystko czego potrzebują by praktycznie rozwiązać problemem mają w sobie. Nauczyciele prowadzący zajęcia z kreatywności zostaną przeszkoleni. Jeśli projekt się powiedzie zostanie rozszerzony o inne szkoły.

Ale to nie jedyne nowości we wrocławskiej edukacji.

Żywienie według zasad slow-food

Inną nowością będzie wprowadzenie od nowego roku szkolnego zdrowej kuchni w publicznych przedszkolach i szkołach. W departamencie edukacji powstał już zespół z dietetykiem - konsultantem, który będzie doradzał dyrektorom szkół prowadzącym zbiorowe żywienie, m.in. pomagał w tworzeniu jadłospisów i doradzał jakie produkty kupować w oparciu o tzw. slow-food. Pomocni okazali się przede wszystkim rodzice, których wskazówki wzięto pod uwagę przy tworzeniu projektu.

– Chodzi o to, aby promować dobre zakupy, wykorzystywać do przygotowania posiłków  w szkołach i przedszkolach produkty naturalne, nieprzetworzone, które wcale nie są droższe – tłumaczy Jarosław Delewski.  W związku z tym projektem będą rozwijane kuchnie w tych szkołach i przedszkolach, które już je mają.

Te placówki (szkoły i przedszkola), które nie mają swojej kuchni będą korzystały z kuchni placówki, która jest najbliżej w okolicy. Zmiany jednak nie będą rewolucyjne, a catering nie od razu zniknie ze szkół i przedszkoli.

elg

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl