wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Mieszkanie Mocka do zwiedzania

Dym z papierosa, uchylone drzwi od szafy, pozostawiony na biurku otwarty tom z „Mowami” Cycerona. Eberhard Mock wyszedł na chwilę, musieliśmy się z nim minąć. We Wrocławiu powstanie mieszkanie najsłynniejszego breslauerskiego policjanta, które będzie można zwiedzać.

Reklama

- Londyn ma Sherlocka Holmesa, Paryż Arsene’a Lupina, my mamy Eberharda Mocka - mówi Barbara Radomska, dyrektor Biura Prezydenta Wrocławia. – W jednej z kamienic w Śródmieściu powstanie jego mieszkanie z epoki.

Pomysłodawcą mieszkania Eberharda Mocka jest twórca postaci policjanta pisarz Marek Krajewski. Mieszkanie ma być gotowe w roku 2016, kiedy to Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Na razie trwają przygotowania do remontu, później urządzaniem wnętrz zajmie się architekt Anna Morasiewicz.

- Mieszkanie Mocka nie będzie typowym muzeum do zwiedzania – tłumaczy Barbara Radomska. – Marek Krajewski wymyślił je tak, by żyło, by budziło zainteresowanie, żeby było niespodzianką i pobudzało wyobraźnię.

Samochód z lat 30.i kalesony na troczki

Być może w nocy w gabinecie Mocka zapali się lampka, przed domem zaparkuje samochód z lat 30. ubiegłego wieku, a w mieszkaniu będzie czuć zapach jego wody kolońskiej i dymu z niedopalonego papierosa…

- Będzie to typowe mieszczańskie mieszkanie z początku ubiegłego wieku, któremu chcemy nadać nastrój i klimat powieści, tak by odwiedzający mieli poczucie, że rzeczywiście może w nim mieszkać Mock. Gdy zajrzą do jego szafy znajdą tam kalesony na troczki, gdy otworzą bieliźniarkę to nie natkną się na pościel z Ikea – opowiada Małgorzata Krajewska, żona i menadżerka Marka Krajewskiego.

O szczegóły wyposażenia wnętrz zadba Anna Morasiewicz. – To nie będzie łatwe zadanie – mówi projektantka. – Muszę spoglądać na to mieszkanie oczami jego lokatora. Wyposażyć je pod jego potrzeby, zgodnie z jego osobowością, upodobaniami i gustem. Cały czas studiuję postać Mocka, czytam książki Marka Krajewskiego.

Anna Morasiewicz zaczęła od przygotowania projektu dotyczącego remontu budowlanego. W kolejnym etapie zajmie się urządzaniem wnętrza. – Przygotowałam dwie koncepcje mieszkania Mocka –  mówi. - Pierwsza to mieszkanie urządzone zgodnie z mieszczańskim gustem końca XIX wieku, druga jest bardziej nowoczesna. To mieszkanie z lat 30. ubiegłego wieku w stylu modernistycznej Wuwy, Art Deco z pojedynczymi akcentami nawiązującymi do klasycznych zainteresowań Mocka – opowiada. Eberhard Mock był bowiem miłośnikiem starożytności – uwielbiał łacinę i zaczytywał się z lubością w dziełach antycznych autorów jak Cyceron, czy Horacy.- Tę ostatnią, modernistyczną wersję projektu zaakceptował Marek Krajewski – zdradza. Przednią mozolne kompletowanie mebli, lamp, dekoracji. – Wszystko musi być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, by nie zawieść fanów powieści Marka Krajewskiego.

Mieszkanie Mocka będzie można zwiedzać, choć na innych zasadach niż zwykłe muzeum. Będą w nim prowadzone warsztaty literackie i spotkania z pisarzami.

- Jednocześnie z otwarciem Mieszkania Mocka w 2016 roku wyjdzie nowa książka –niespodzianka, ale jeszcze nie mogę zdradzić szczegółów – zastrzega Małgorzata Krajewska.

Agnieszka Kołodyńska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl