wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:12

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Irańskie miasto polskich dzieci

Do Isfahanu w Iranie w czasie II wojny światowej wraz z armią Andersa trafiły polskie dzieci z Sybiru. Tam znalazły bezpieczną przystań i gościnę. Temu epizodowi polsko-irańskiej historii poświęcone są rozpoczynające się 11 sierpnia warsztaty teatralne w Firleju. Można się jeszcze zapisywać.

Reklama

Trzytygodniowe warsztaty zakończone przedstawieniem będą prowadzone przez irańską reżyserkę teatru dla dzieci: Roxanę Mehrazfoun.Inspiracją projektu jest wojenna historia polskich dzieci- tułaczy, które z Armią Andersa opuściły tereny zesłania w ZSRR i znalazły schronienie w Iranie, a stamtąd rozproszyły się po całym świecie.- Chcemy naszym projektem zainteresować dzieci i nastolatki. Opowiedzieć im przez teatr, taniec i muzykę jak ważny jest pokój – mówi Roxana Mehrazfoun. – Projekt dedykujemy dzieciom, dziś starszym ludziom, które znalazły dom w Isfahanie. Trafiło tam ponad dwa i pół tysiąca polskich dzieci. Przygotowując się do projektu kontaktowaliśmy się m.in. z panem Władysławem Czapskim, który jako dziecko trafił do Iranu.Swoim projektem przypominają publiczności o gościnności i pomocy, jaką dostali Polacy od Irańczyków. Tematyka przedstawienia dotyczyć będzie również współczesnych zagadnień, takich jak: prawa dziecka na świecie, dbanie o środowisko naturalne czy tolerancja. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość poznania historii teatru zarówno z perspektywy europejskiej, jak i Bliskiego Wschodu. Dowiedzą się jak wygląda praca nad przygotowaniem przedstawienia oraz jakie są zawody związane z teatrem. Zajęcia skupiać się będą nie tylko na poznaniu technik i warsztatu aktora. Pozwolą również zapoznać się z całościowym procesem powstawania przedstawienia oraz spróbowania swoich sił w roli scenarzysty, reżysera, scenografa i charakteryzatora.- Chcemy, żeby dzieci zrozumiały czym jest tolerancja, nauczyły się szanować siebie nawzajem i nie bały się mówić o trudnych tematach jak wojna – tłumaczy Agata Mazurkiewicz, koordynatorka warsztatów.Dzieci poznają różnorodne techniki pracy nad ciałem i głosem. Dzięki umiejętności improwizacji nauczą się korzystać ze swojej wyobraźni. Dowiedzą się jak pokonać stres i nieśmiałość oraz jak prezentować się na scenie. Innowacyjność zajęć polega na tym, że uczestnicy warsztatów są nie tylko odtwórcami, ale przede wszystkim twórcami spektaklu. Podstawowym celem warsztatów jest umożliwienie dzieciom realizowania się twórczo, z narzuceniem im jedynie podstawowych ram spektaklu. To od ich kreatywności i pomysłowości zależy końcowy obraz przedstawienia. Zajęcia prowadzone równocześnie w języku polskim i angielskim. Warsztaty zakończy przedstawienie teatralne, które zostanie wystawione 7 września w Firleju i powtórzone 9 września w Ośrodku Grotowskiego. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.AkWarsztaty trwają od 11.08.2014 – 29.08.2014, godz. 9:00-15:00. Cena: 300 zł/90 h zajęć, Zapisy: [email protected], Tel: 500 898 017

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl