wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Laboratoria koncernu 3M, czyli jak nauka służy życiu

We wrocławskim Centrum Innowacji 3M prezentuje rozwiązania i technologie, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejszy świat. Firma 3M każdego roku rejestruje ponad 500 patentów, a na jej ofertę składa się blisko 55 tysięcy produktów, efekt pracy ponad ośmiu tysięcy naukowców. 3M posiada także swoje zakłady oraz Centrum Badań i Rozwoju we Wrocławiu. Podczas wizyty w Centrum Innowacji 3M można się przekonać, jak w wyobraźni naukowców spełniają się potrzeby dnia codziennego. Centrum Innowacji można będzie odwiedzić podczas Nocy Laboratoriów.

Reklama

Amerykanie z 3M ponad dziesięć lat temu kupili wrocławskie zakłady Viscoplast, w których powstawały materiały opatrunkowe. Dzisiaj w fabrykach na Kowalach powstają ultranowoczesne produkty, nie tylko medyczne.  – Oferta handlowa 3M liczy ponad 55 tysięcy produktów, w Polsce dostępnych jest obecnie „tylko” 10 tysięcy – mówi dr Krzysztof Łebek, dyrektor techniczny z 3M we Wrocławiu.

Przeciętny Polak spotyka się z produktami firmy 3M ponad 17 razy dziennie. Zakres dziedzin, w których są obecne, jest bardzo szeroki. Przykładem z jednej strony są rozwiązania związane z  ochroną zdrowia, np. stomatologiczne wypełnienia do zębów czy nowoczesne opatrunki medyczne Tegaderm™ – z drugiej rozwiązania dla przemysłu czy elektroniki, takie jak  samoostrzące się materiały ścierne Cubitron II, specjalistyczne kleje i taśmy przemysłowe, a także okablowanie światłowodowe i wiele innych produktów wykorzystywanych również przez koncerny lotnicze – Boeing,  Airbus i inne.

Wizytę w Centrum Innowacji we wrocławskim 3M polecić można każdemu, kto interesuje się nowymi technologiami, chemią, fizyką, biologią, biotechnologią. Prezentowane są tu rozwiązania, będące wypadkową codziennych potrzeb i pracy naukowców z wyobraźnią.

Już pierwsze stanowisko intryguje. Dr Krzysztof Łebek wrzuca do pojemnika z przezroczystą cieczą swój telefon. Widać, że urządzenie działa, mimo że jest cały zanurzone. Po wyjęciu z pojemnika telefon, w mgnieniu oka wysycha. Zanurzony w pojemniku banknot także nie ucierpiał, nie rozpuścił się, wysechł w chwilę po wyjęciu z pojemnika. – To Novec™, środek do gaszenia pożarów w miejscach, gdzie znajdują się wyjątkowo cenne zbiory lub urządzenia, w bibliotekach, serwerowniach, wieżach kontroli lotów. Novec™ gasi, ale nie niszczy zalanych przedmiotów i sprzętów – wyjaśnia Emilia Demczur, koordynatorka Centrum Innowacji.

Potem, co stanowisko jest ciekawiej. Taśmy i kleje spajające stalowe belki. Stetoskop, który wysyła dane badania do komputera. Folie chroniące dolne partie karoserii przed uszkodzeniem. Materiały wygłuszające drgania i hałas silnika. Plastikowe kapsuły z nadajnikami zasypane podczas robót ulicznych wysyłają zakodowany sygnał z informacjami o instalacjach, które biegną w danym miejscu. Fartuch ze szczelnym kapturem, położony na ciele pacjenta podczas operacji ogranicza możliwość zakażenia i zbierają się w nim nieczystości. We wrocławskim Centrum Innowacji 3M są tysiące przedmiotów ułatwiających życie.

Dr Krzysztof Łebek wyjaśnia, że są dwie ścieżki, które prowadzą do powstania nowych produktów. – Pierwsza, na przykład, zgłasza się do nas koncern motoryzacyjny. Szuka sposobu na ograniczenie hałasu wewnątrz samochodu. Mając w firmie do dyspozycji 46 platform technologicznych (m.in. folie, fluoropolimery, ceramika, materiały akustyczne, mikroreplikacja, nanotechnologia, włókniny) z opracowanymi już rozwiązaniami na potrzeby różnych dziedzin – możemy je wykorzystać w szukaniu pomysłu na ograniczenie hałasu. I takie rozwiązania powstają także tu – we Wrocławiu, a pracuje nad nimi 30 osób w lokalnym laboratorium. Drugie rozwiązanie: w 3M w różnych miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, działają Centra Naukowe. Łącznie mamy ich aż 36. Pracujący tam, naukowcy szukają nowych rozwiązań i produktów. Z tą różnicą, że nie myślą o konkretnych klientach. Dopiero gdy opracują nowy pomysł, przekazują tę informację dalej do działów technicznych, sprzedażowych i marketingu – współpracując ze sobą, szukamy najlepszego zastosowania. Często nasze pomysły wyprzedzają możliwości i know-how lokalnych rynków – wtedy trzeba czekać lub szukać kolejnych zastosowań. – To nie znaczy, że uprawiamy sztukę dla sztuki. To wykluczone, nasze produkty muszą być przydatne. Ideą 3M jest hasło „Science. Applied to Life.™” – podkreśla dr Krzysztof Łebek.

Centrum Innowacji 3M będzie można odwiedzić podczas Nocy Laboratoriów – 10 października. Na spotkania obowiązują zapisy. Szczegółowy program oraz formularz zapisów na stronie www.noclaboratoriow.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl