wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. ESK 2016: Artyści rezydenci w stolicy kultury

W czerwcu aż sześciu artystów z Czech, Hiszpanii, Niemiec i Francji przyjedzie do Wrocławia w ramach programu rezydencji artystycznych A-i-R Wro. Natomiast wrocławscy i dolnośląscy artyści mogą zgłosić się do udziału w rezydencjach w Kraju Basków. Termin nadsyłania aplikacji mija 11 lipca 2016.

Reklama

- Dzięki programowi A-i-R Wro artyści mogą wymienić się doświadczeniem, a także uczestniczyć w działaniach Europejskiej Stolicy Kultury – wyjaśnia Stanisław Abramik z ESK Wrocław 2016.

Artyści podczas rezydencji we Wrocławiu przygotowują projekty, które zaprezentują mieszkańcom. Mira Gaberova, absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie zajmuje się sztuką wideo, jest autorką instalacji multimedialnych. We Wrocławiu przygotowuje projekt „Videotime”, w którym przeanalizuje język video. Nad projektem pracuje w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTa i tam też 24 czerwca zaprezentuje go wrocławskiej publiczności podczas tegorocznej Night Media Lab.

Diego Vivanco pochodzi z Bilbao w Kraju Basków. Do Wrocławia przyjechał w ramach wymiany z ESK w San Sebastian. Pracuje nad projektem „And tomorrow what?”, w ramach którego bada sytuację zarobkową współczesnych artystów. Chce wiedzieć jakich prac pozaartystycznych podejmują się, żeby móc zajmować się sztuką.

Aitor Gametxo, baskijski artysta multimedialny, absolwent Uniwersytetu w Barcelonie w ramach rezydencji będzie realizować projekt „City of sounds and silence”. Zajmie się przygotowaniem „miejskiej symfonii” na wzór słynnego filmu Waltera Ruttmana „Berlin, symfonia wielkiego miasta”, pozna także Wrocław poprzez jego głuchoniemych mieszkańców. Wrocławianom przedstawi oryginalny przewodnik – multimedialną lub filmową mapę Wrocławia.

Obaj Baskowie zaprezentują efekty swojej pracy podczas tegorocznej edycji Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK (1-3 lipca)

Niemiecki artysta Klaas Burger Wrocław odwiedza ponownie, bo jesienią ubiegłego roku pracował tu nad projektem „Jak spróbować działać tak, jakby istniała jakaś przyszłość?”, będącym częścią międzynarodowego przedsięwzięcia „The Future Wotks”. Burger zajmuje się tematem osób wykluczonych społecznie, ekonomicznie, kulturalnie i obywatelsko angażując się w sprawę romskiego koczowiska przy ul. Kamieńskiego.

Para francuskich artystów Anne-Claude Jeitz i Alain Calliste zajmują się szkłem. Podczas rezydencji we Wrocławiu wraz z Barbarą Idzikowską i studentami ASP stworzą „Pomarańczarnię” – instalację składającą się z 28 elementów, szklanych cząstek pomarańczy zobaczymy podczas Festiwalu Wysokich Temperatur (17-19 czerwca).

Z kolei wrocławscy i dolnośląscy artyści mogą wziąć udział w naborze na rezydencje w Hiszpanii, w ESK San Sebastian. W projektach należy zaproponować twórcze połączenie między Wrocławiem a San Sebastian. Aplikacje można składać do 11 lipca. Więcej informacji na www.wroclaw2016.pl/rezydencje oraz na www.facebook.com/airwro

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl