wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ekojarmark na Szewskiej do 6 października

Wrocławskie jarmarki ekologiczne odbywają się od 2001 r. i są jedyną w Polsce niekomercyjną imprezą handlową, manifestującą m.in. zrównoważony styl życia i lokalną przedsiębiorczość. Ekojarmark to również wiele wydarzeń kulturalno-społecznych: spotkań, prelekcji promujących wielokulturowość, warsztatów edukacyjnych oraz pokazów filmowych i imprez muzycznych. Jego stałą częścią jest prezentacja dziedzictwa kulturowego – przyrodniczego, kulinarnego, historycznego – z innych stron świata.

Uczestnicy Ekojarmarku to każdorazowo ok. 80 wystawców: lokalni producenci, rolnicy ekologiczni, rzemieślnicy, artyści ludowi oraz wszelkie organizacje, działające na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego, zrównoważonego rozwoju i zajmujące się edukacją ekologiczną, często poprzez zabawę.

Start: środa 25 września, stoiska można odwiedzać od godz. 10.00.

Przedstawiamy scenariusz edycji jesień 2013.

JURTA SPOTKAŃ

Jurta na Szewskiej to oryginalny namiot koczowników z Kirgizji, który stanie na jarmarku dzięki współpracy z Domem Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu, w ramach projektu „Wolontariat na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w Gruzji”. Projekt jest współfinansowany z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r. W jurcie będzie można odpocząć, delektując się gruzińską herbatą i smakołykami lub ekologiczną kawą z Cafe Targowa. Popołudniami spotkają się tam podróżnicy, którzy opowiedzą o wyprawach zarówno dalekich, jak i bliższych, ale zawsze bogatych w smaki i lokalny koloryt. Spotkania rozpoczynają się o 17.00.

„Ubierz swój dom” – warsztaty, 25 września, środa, godz. 12.00.

Na warsztatach prowadzonych przez edukatorów i edukatorów z Fundacji EkoRozwoju i Fundacji Ekologicznej Arka będzie można się dowiedzieć, jak ograniczając straty energii, oszczędzać pieniądze i środowisko. Warsztaty adresowane są zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych. Łączą one pokazy eksperymentalne, z symulacjami komputerowymi oraz grami i zabawami. W programie:HeatMaster pokazy przygotowanego przez Fundację EkoRozwoju symulatora kosztowego zużycia energii wraz z konsultacjami; Znajdź energetycznego wampira eksperymenty obrazujące zużycie energii przez elektrourządzenia, połączone z quizem;Pasywny  domek gra instalacja 3D dla dzieci i młodzieży spróbuj zmienić swój dom i życie;Ekogry: megamemory o elektrośmieciach i megapuzzle.

Więcej informacji: Krzysztof Smolnicki Fundacja EkoRozwoju, 601 205 658.

Opowieści przy gruzińskiej herbacie, czyli produkt lokalny w Gruzji – Dorota Chmielowiec-Tyszko z Fundacji EkoRozwoju i Iwona Stankova z Barents.pl, 25 września, środa, godz. 17.00O życiu w Gruzji od kuchni, o przygodach dnia codziennego, o zwiedzaniu Gruzji w sposób niebanalny w duchu odpowiedzialnej turystyki i o ludziach, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Podczas spotkania odbędzie się degustacja gruzińskiej herbaty z Tkibuli oraz lokalnych smakołyków. Zasięgnąć też będzie można informacji o ciekawych noclegach w gruzińskich agorturystykach, związanych z Siecią Turystyki Wiejskiej, prowadzonej przez stowarzyszenie Elkana.

Na rowerze przez Bałkany babą będąc – Magdalena Mokrzan, 27 września, piątek, godz. 17.00

Na dwóch kółkach przejechała Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Macedonię i Bułgarię. W Bośni uciekała z pól minowych, z poznanymi na miejscu mieszkańcami odkrywała góry, jeziora oraz meczety. W Mostarze uczyła się rękodzieła od najstarszego sprzedawcy, w Sofii razem z Bułgarami protestowała przeciwko betonowaniu przyrody, w Kosowie zdawała egzamin na policjanta-rowerzystę, a w Prisztinie odwiedziła polską bazę policyjną.

Tadżykistan – Magdalena Gromek, 28 września, sobota, godz. 17.00

Muzułmański i perskojęzyczny, ale przez 70 lat podległy wpływom ZSRR. Dziś strategiczny, bo sąsiadujący z Afganistanem. Pokryty wysokimi górami, szczególnie pięknym Pamirem, nie bez przyczyny nazywany jest dachem świata. Dzięki tranzytowemu położeniu znany podróżnikom i handlarzom przemierzającym Jedwabny Szlak setki lat temu. Dziś, 20 lat po rozpadzie ZSRR, Jedwabnym Szlakiem transportowane są głównie narkotyki, a Tadżykistan zasilił grono najbiedniejszych krajów świata. Od dwóch lat Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera rodzinne biznesy w Tadżykistanie: od pracowni krawieckich, po piekarnie i suszarnie pomidorów.

Wycieczki po slumsach, czyli odpowiedzialna turystyka w praktyce – Aleksandra Gutowska z Fundacji „Kultury Świata”, 30 września, poniedziałek, godz. 17.00

Rośnie liczba firm oferujących wycieczki do najbiedniejszych dzielnic największych miast świata, coraz więcej turystów jest zainteresowanych odwiedzeniem tych miejsc. Równie szybko rośnie liczba przeciwników „podglądactwa”, którzy przyrównują wycieczki po slumsach do „fotosafari wśród ludzi”. To nie będzie próba oceny tego zjawiska, lecz lepszego zrozumienia jego genezy, głównych aktorów doświadczenia turystycznego i potencjalnych kierunków rozwoju tego trendu na kilku wybranych przykładach.

Rodzinne Peru – Borys i Agnieszka Bińkowscy, 1 października, wtorek, godz. 17.00

Podróżowanie z dziećmi to wyzwanie. Z jednej strony wymaga to cierpliwości, z drugiej zaś daje niezwykłą możliwość zbliżenia się do napotkanych ludzi. Nawiązuje się kontakty, rodzi zaufanie i szybko okazuje się, że przypadkowe spotkania są ciekawsze niż góry i zabytki. To dzieci, które towarzyszyły p. Bińkowskim, dały im nam niezwykłą możliwość poznawania Peru w inny sposób. Borys Bińkowski prowadził w Peru badania naukowe, rozmawiając z farmerami uprawiającymi kawę. Jego żona Agnieszka oraz dzieci: Mieszko (5 lat) i Bruno (2 lata) starali się go wspierać.

Kajakiem do Morza Białego – Joanna Kilma, Rafał Woldan, 3 października, czwartek, godz. 17.00

Pływanie kajakiem kojarzyło jej się z czystą rekreacją na Mazurach, do czasu gdy z życiowym partnerem nie wyruszyła na daleką Północ. Dla Joanny Klimy spływ górską rzeką Umbą na Półwyspie Kolskim okazał się okazją do przeżycia dni polarnych, spotkań z mieszkańcami tych zakątków świata, obcowaniem z nieskażoną przyrodą oraz poznaniem swoich emocji w surowych warunkach.

Rówieśnicy z Globalnego Południa, czyli edukacja globalna dla najmłodszych, 5 października, sobota, godz. 13.00-15.00

Co daje wolontariat i dlaczego (a także jak?) warto zacząć wolontariacką przygodę? W jakie gry grają dzieci w Tanzanii? Jakie bajki opowiadają swoim pociechom rodzice w Namibii? Jakie są dzieci z krajów Globalnego Południa?

WARSZTATY

Sekretne życie pszczół. Opowieść o ciężkiej i misternej pracy pszczół i jej efektach: doskonałym miodzie. Integralną częścią spotkania degustacja różnych rodzajów miodu – 26 września, czwartek, godz. 16.00

Koza, krowa czy owca? Serowe dylematy smakoszy. Temat produkcji serów, ich rodzajów i najlepszych połączeń smakowych przedstawiony przez producentów – 1 października, wtorek, godz. 16.00

Ubierz swój dom – warsztaty z energooszczędności (Fundacja Arka, Fundacja EkoRozwoju) – 25 września, środa, godz. 17.00

Dla dzieci – m.in. urządzanie domku przyjaznymi środowisku sprzętami codziennego użytku i gra w EKO Memory. Dla dorosłych – warsztat ukazujący na posterach, tabelach i wykresach możliwości oszczędzania energii, opału, wody w każdym domu.

Jednoślad podbija świat (Spółdzielnia Gniazdko) – 28 września, sobota, godz. 12.00

Dwugodzinne recyklingowe warsztaty dla całej rodziny, podczas których powstanie jedyny w swoim rodzaju – wykonany z surowców wtórnych, a następnie ozdobiony flagami państw z całego świata – magiczny rower z przyczepką na podróż po naszej planecie!Każdy może przyłączyć się do wspólnej zabawy, przynosząc własne nakrętki, które po warsztatach zostaną oddane Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.

 

Ceramika stempelkowa – tradycje ceramiki bolesławieckiej – 29 września (niedziela), 5 października (sobota) od godz. 12.00

Warsztaty ceramiczne: zdobienie tradycyjną metodą stempelkową. Uczestnicy pod fachowym okiem artysty rzemieślnika z Bolesławca za pomocą otrzymanego tzw. biskwitu oraz farb i stempelków przygotują własne wariacje na temat tradycyjnej ceramiki stempelkowej.

Dr Bike – 26 września (czwartek), 29 września (niedziela), 5 października (sobota)

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa zawita na jarmarku z Fruwającym Gabinetem Doktora Bike’a. Będzie można otrzymać fachową, darmową poradę na temat należytego utrzymania oraz diagnozowania „dolegliwości” swojego roweru – jak kleić dętkę, montować klocki hamulcowe i wymieniać łańcuch, a dodatkowo skorzystać z darmowych, podstawowych usług serwisowych.

 

Bezgotówkowa wymiana ciuchów – 29 września, niedziela, godz. 16.00, bar VEGA

Na I piętrze Vegi dojdzie do wymiany: sukienek, apaszek, kolczyków, torebek, pasków, a także książek. Sekcja dziecięca i męska mile widziane.

JARMARKOWY KLUB FILMOWY

Ekojarmark po zmroku, czyli podróż do świata dalekiej Syberii i szamanów.

26 września, czwartek: „Tabu, ostatni szaman” – historia maleńkiego narodu Nja zamieszkującego Tajmyr, czas projekcji 26 min,

29 września, niedziela: „Tabor wędruje do nieba” (musical, w oryginale), czas projekcji 1 h 39;

2 października, środa: „Biały Smok” – ukraiński film o tuwińskim szamanie (polskie napisy), czas projekcji 40 min;

4 października, piątek: „Healing Tuwa” – belgijski film o szamanizmie w Tuwie (w wersji ang.);

5 października, sobota: „Na Tajmyrze” – impresja filmowa z dalekiej Syberii.

Organizatorem Ekojarmarku jest Fundacja EkoRozwoju: www.facebook.com/Ekojarmark

MaWi

zdjęcia: organizatorzy Ekojarmarku

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl