wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dla jednych święta, dla innych normalne dni

Gdy chrześcijanie obchodzą święta Bożego Narodzenia wyznawcy innych religii mają normalne dni pracy, ale ci mieszkający w Polsce nie narzekają. Bożego Narodzenia nie celebrują, ale zauważają radosną, rodzinną atmosferę tych dni.

- 25. i 26. grudnia muzułmanie też mają wolne, ale wynika to z tego, że mieszkamy w Polsce - mówi imam Ali Abi Issa, przewodniczący Rady Naczelnej Ligii Muzułmańskiej w RP.

Cztery lata temu muzułmańskie święto Kurban-bajram, czyli święto ofiarowania, nałożyło się w grudniu z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. W tym roku, tak nie będzie. Ostanie święta muzułmanie mieli półtora miesiąca temu.

Imam Ali Abi Issa, mieszkał w Palestynie. W Polsce jest od 26 lat. W tym roku w grudniu, to jego rodacy na ulicach mieli śnieg.

- Tam lubią śnieg tak samo jak Polacy słońce – żartuje Ali Abi Issa i dodaje, że urodził się w Libanie, a tam mają potężne góry. – Śnieg dla mnie nie był obcy, ale w Polsce zima ze śniegiem bardzo mnie uspokaja.

W Polsce na wigilie co roku jeździł do teściowej, w tym roku zrobił wyjątek i rodzinę zabiera w góry na narty. Opowiada, że podczas wigilii najbardziej lubi barszcz i krokiety, uwielbia pierogi i flaki.

Żydzi w tym roku w okresie Bożego Narodzenia nie obchodzą żadnych swoich świąt.

Na początku grudnia mieli święto Hanuka, które jak wynika z kalendarza jest świętem ruchomym.

- Świętowanie pod koniec grudnia jest charakterystyczne dla różnych religii – tłumaczy Jerzy Kichler, były przewodniczący Związku Gmin Żydowskiego w PR. - Był to okres nie napawający optymizmem. Krótkie dni, długie noce i nie wiadomo co będzie dalej. Rzymianie modlili się do boga słońce, by to zmienił no i zmieniał….. Akurat u nas nałożyła się na to pamiątka po tym jak lud Machadeuszy odbił z rąk pogan czyli Greków, świątynię w Jerozolimie. Na pamiątkę tego zapalili świecznik w świątyni, ponieważ wlali mało oleju, palił się tylko osiem dni.

Stąd Żydzi w grudniu mają trwające osiem dni święto Hanuka, czyli święto świateł, podczas którego zapalają po jednej świecy.

- Święto świateł, to radość z tego, że zwyciężyliśmy nad poganami, a po drugie rozjaśniamy mroki nocy i w ten sposób służmy Panu Bogu – dodaje Jerzy Kichler i zaznacza, że w niektórych żydowskich domach, szczególnie tych mniej ortodoksyjnych stawiane są choinki. Co prawda uznają ten zwyczaj za pogański, ale robią to ze względu na dzieci i obdarowywanie się prezentami.

Katolicy i ewangelicy w kwestiach wiary różnią się doktrynalnie, ale w sprawie Bożego Narodzenia różnic nie ma. W tych samych terminach obchodzą Wigilię, pierwszy i drugi dzień świat. Na wigilijnym stole są potrawy postne, między innymi zupy grzybowa i barszcz. Wierni kościołów obrządku wschodniego wigilię świąt Bożego Narodzenia będą obchodzić 6 stycznia.

 

Święta wypadają w różnych terminach, i tak też witamy Nowy Rok.

Nowy żydowski rok, czyli święto Rosz Haszana, rozpoczął się 4 września. Społeczność żydowska celebrowała nadejście 5774 r. Nowy rok przywitali już muzułmanie - od 4 listopada mają 1435 r. Prawosławny Nowy Rok – czyli Nowy Rok w kalendarzu juliańskim, stosowanym przez Cerkiew Prawosławną i Kościoły Katolickie obrządku Wschodniego, wypada w kalendarzu gregoriańskim 14 stycznia.

 

jarek ratajczak

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl