wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Nauka
  4. Edukacja Przedsiębiorczości
  5. Nasze projekty
  6. Lekcje muzealne o XIX-wiecznych startupach
Wrocławskie cuda techniki z początku XX wieku Janusz Krzeszowski
Wrocławskie cuda techniki z początku XX wieku

Historia wrocławskiego przemysłu i przykłady lokalnych sukcesów biznesowych to tylko niektóre tematy lekcji muzealnych dla wrocławskich uczniów organizowanych w Muzeum Miejskim. Zajęcia dla klas VI - VIII szkół podstawowych są bezpłatne i można się na nie zapisać. To jedyna w kraju inicjatywa tego typu realizowana przez samorząd terytorialny.

Reklama

Lekcja muzealna „Historia wrocławskich firm lekcją przedsiębiorczości” poświęcona jest historii wrocławskiego przemysłu i przykładom lokalnych sukcesów. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jakie cechy charakteryzują osobę przedsiębiorczą i czy zmieniły się one na przestrzeni lat, co sprawia, że firmy mogą się rozwijać i czy dwieście lat temu własną firmę prowadziło się inaczej niż dziś. Uczestnicy poznają nazwy najsłynniejszych, wrocławskich przedwojennych firm, które rozwijały się od małych, rodzinnych interesów do wielkich europejskich fabryk.

Wrocławskie cuda techniki z początku XX wieku, fot. Janusz Krzeszowski

– Podobno historia uczy jednego: że nigdy nikogo niczego nie nauczyła. Zadajemy kłam tym słowom i zapraszamy uczniów klas VI -VIII szkół podstawowych na spotkanie z historią przedsiębiorczości do Pałacu Królewskiego. Poznają tam XIX-wieczne startupy. Bogata historia miasta to historia biznesu – małych rzemieślniczych warsztatów i fortun, które nierzadko z nich wyrosły – mówi Katarzyna Piątkowska z Biuro Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia.

Lekcje, spotkania, warsztaty oraz gry realizowane we Wrocławiu w ramach Programu Edukacja Przedsiębiorczości – to jedyna w kraju inicjatywa tego typu realizowana przez samorząd terytorialny.

Wrocławskie cuda techniki z początku XX wieku, fot. Janusz Krzeszowski

Historia Wrocławia to historia biznesu

Jest 1843 rok. Heinrich Meinecke prowadzi mały warsztat rzemieślniczy, produkujący kasy pancerne. Wrocław w tym czasie dynamicznie się rozwija, zwiększa swój obszar oraz liczbę mieszkańców. Pan Meinecke obserwując rozwój gospodarczy i przeczuwając nadchodzącą koniunkturę budowlaną postanawia konstruować i sprzedawać wodomierze. Idealnie trafia w rynek. Jego firma rozrasta się, wytwarzając do 60 tysięcy urządzeń rocznie. Tworzy przedstawicielstwa w Holandii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii i we Włoszech. Wysyła wodomierze do Japonii, Chin i Ameryki Południowej. Podczas lekcji muzealnych można zobaczyć i dotknąć XIX-wieczne wodomierze firmy Meinecke.

Pierwsze historyczne wzmianki o wrocławskim czasomierzu ratuszowym pochodzą z XIV wieku, fot. Janusz Krzeszowski

Gotfried Linke zaczynał od produkcji siodeł i powozów. Johann Hofmann z kolei specjalizował się w produkcji sikawek strażackich i maszyn do drewna. Ale na rynku pojawiła się nowość technologiczna – kolej. Obaj przedsiębiorcy błyskawicznie przestawili produkcję na nowe tory, a już ich synowie połączyli obie firmy w jedną spółkę akcyjną Linke – Hofmann – Werke AG – czołowego producenta wagonów w Europie z zatrudnieniem przekraczającym 6 tys. osób.

– Co łączyło tych przedsiębiorców? Baczna obserwacja rynku, dostrzeganie szans i ich wykorzystywanie, mądre gospodarowanie kapitałem, umiejętność oceny ryzyka i gotowość do jego podjęcia, ciągłe poszukiwanie twórczych ulepszeń, zwane dziś kreatywnością. Okazuje się, że te cechy i dziś są charakterystyczne dla osób przedsiębiorczych. W ciągu dwóch wieków zmienił się świat, w użyciu są nowe technologie, nowe narzędzia pracy i zdobywania informacji, ale rys charakterologiczny osoby przedsiębiorczej jest wciąż mniej więcej taki sam – mówi Katarzyna Piątkowska.

Rejestracja na lekcje muzealne

Lekcje „Historia wrocławskich firm lekcją przedsiębiorczości” odbywają się w Pałacu Królewskim przy ul. Kazimierza Wielkiego 6. Kolejna edycja rozpocznie się we wrześniu br. i potrwa do końca roku. Każda lekcja trwa ok. 45 minut. Zajęcia w ramach projektu są bezpłatne. Rezerwacja terminów i kontakt: (71) 391 69 40 w. 113 oraz (71) 347 16 96 (prosić dział pedagogiczny).

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl