Zmarł profesor Zbigniew Horbowy – wybitny projektant szkła użytkowego

Był jednym z najwybitniejszych polskich artystów plastyków zajmujących się wzornictwem przemysłowym. W latach 1999-2005 pełnił funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, był także dziekanem Wydziału Ceramiki i Szkła ASP. Profesor Zbigniew Horbowy został nagrodzony m.in. przez Ministra Kultury i Sztuki, srebrnym i złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nagrodą dolnośląską Srebrny As, Diamentem Wrocławia od Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Zmarł 17 czerwca w Polanicy-Zdroju.

  • zbigniew horbowy

    Profesor Zbigniew Horbowy (po prawej) podczas wręczenia Diamentu Wrocławia przez prezesa Towarzystwa Miłośników Wrocławia Zbigniewa Magdziarza (po lewej)


W swoich wspomnieniach pisał, że chciał studiować w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Poznaniu, ale przypadek (czyli wcześniejszy termin egzaminów) zdecydował, że zdawał do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a potem zauważył go i wybrał do swojej klasy profesor Stanisław Dawski, ówczesny rektor. Ukończył studia w Katedrze Szkła wrocławskiej PWSSP jako jeden z pierwszych jej absolwentów, jak podkreślała w monografii artysty autorka Barbara Banaś.

Z uczelnią pozostał zresztą blisko związany od 1963 do 2006 roku jako pedagog, w tym rektor dwóch kadencji. Dziś uważany za wybitnego artystę, kultowego mistrza szkła, który był odpowiedzialny za stworzenie i organizację Huty Szkła Artystycznego w Polanicy i zorganizował we Wrocławiu Studia Szklarskie INCO.

Jego realizacje kompozycji przestrzennych i realizacje szklane w architekturze cechował wielki artyzm.

Zobaczcie „Słońce” Zbigniewa Horbowego w USC

Projekty szkła użytkowego, zarówno unikatowe, jak i okazjonalne autorstwa profesora, zawsze były wydarzeniami nie tylko na skalę krajową, ale i europejską. Jednymi z takich niepowtarzalnych kompozycji są „Przerwane organy” na budynku Filharmonii Wrocławskiej, szklane realizacje we Wrocławskiej Wytwórni Filmowej i zakładach Cuprum.

Przez ponad pięćdziesiąt lat jego dzieła można było oglądać na wielu wystawach indywidualnych, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, czy w Towarzystwie Sztuk Pięknych w Warszawie, także za granicą, np. w Finlandii, Norymberdze, Frankfurcie nad Menem, Wiesbaden czy w Monachium. Słynną wystawę „Mistrz i Małgorzata” przygotował w 2006 roku wspólnie z dawną studentką Małgorzatą Dajewską 

Obecnie prace profesora Zbigniewa Horbowego zobaczymy obecnie m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu na stałej wystawie „Cudo-Twórcy”, a wiele prac profesora znajduje się także w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także Muzeum Szkła w Liège, czy Museum of Glass w Corning w Stanie Nowy Jork.Zgłoś uwagę