wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz

W szpitalu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu, w wieku 97 lat, zmarł ks. kardynał Henryk Gulbinowicz.

Reklama

Kardynał Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 roku w Wilnie. W 1950 roku przyjął święcenia kapłańskie. Od 1976 r. był metropolitą wrocławskim, w 1986 r. przyjął kapelusz kardynalski. Od 2004 r. był arcybiskupem seniorem archidiecezji wrocławskiej.

Przyczynił się do powstania m.in. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, schronisk św. Brata Alberta, Hospicjum i Domu dla Narkomanów we Wrocławiu, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego św. Jadwigi w Trzebnicy, Wrocławskiego Towarzystwa Opieki nad Więźniami, Domu dla Emerytowanych Rolników w Henrykowie oraz Domu Samotnej Matki im. św. Faustyny Kowalskiej we Wrocławiu.

Działalność opozycyjna w latach 80.

W latach 80. XX wieku aktywnie wspierał NSZZ „Solidarność”. 3 grudnia 1981 przyjął w depozyt 80 mln zł podjętych przez dolnośląskich działaczy z konta Zarządu Regionu (po 13 grudnia stanowiły główne źródło finansowania podziemnej działalności Regionalnego Komitetu Strajkowego). Po wprowadzeniu stanu wojennego udzielał schronienia ukrywającym się działaczom RKS oraz innym osobom zagrożonym utratą wolności, w publicznych wystąpieniach piętnował decyzje rządu oraz wzywał do respektowania przysługujących obywatelom praw. Osobiście interweniował u władz w sprawie internowanych i odwiedzał ośrodki odosobnienia.

Za wsparcie jakiego udzielał walczącym o niepodległą Polską, w 2017 roku otrzymał nagrodę Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Skandal związany z molestowaniem seksualnym

Wiosną 2020 r. po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich, opowiadającym o duchownych molestujących dzieci, poeta Karol Chum ogłosił, że był molestowany przez kardynała Henryka Gulbinowicza, kiedy był nastolatkiem. O zarzutach został powiadomiony Watykan.

W wyniku postępowania, 6 listopada 2020 r., ogłoszono decyzję Stolicy Apostolskiej, o wydanym wobec kardynała Gulbinowicza zakazie uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym, używania insygniów biskupich oraz pozbawiła go prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze.

Decyzja ta powiązana była m.in. z molestowaniem seksualnym, jakiego miał dopuścić się w przeszłości kardynał.

Rada Miejska Wrocławia w piątek, 20 listopada, o pozbawieniu go tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia.

Pogrzeb kardynała Gulbinowicza

We wtorek, 17 listopada, na stronie Archidiecezji Wrocławskiej ogłoszono, że kardynał Henryk Gulbinowicz pochowany zostanie poza archidiecezją. Na prośbę rodziny termin i miejsce pochówku nie były upublicznione. W komunikacie napisano także:

W piątek 20 listopada w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu  odprawiona została msza pogrzebowa, którą prowadził abp Józef Kupny, metropolita wrocławski z najbliższymi współpracownikami.

W poniedziałek 23 listopada duchowny spoczął na cmentarzu komunalnym obok rodziców w rodzinnym grobowców Gulbinowiczów. Według „Wyborczej” pogrzeb był bardzo skromny. Nie wiedzieli o niej nawet przedstawiciele warmińskiej kurii. Na nagrobku nie ma tabliczki z informacją o metropolicie, lecz kilka świeżych wiązanek kwiatów.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl