wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław na trzecim miejscu w Polsce jako Miasto Zrównoważone

Wrocław na trzecim miejscu w Polsce jako Miasto Zrównoważone

Wrocław na trzecim miejscu w Polsce w rankingu Zrównoważonych Miast
Wrocław na trzecim miejscu w Polsce w rankingu Zrównoważonych Miast

Wrocław na trzecim miejscu w Polsce w rankingu Zrównoważonych Miast. W czołówce znalazły się: Toruń i Warszawa. Wyróżnienie przyznano stolicy Dolnego Śląska w szczególności za dynamiczny rozwój gospodarczy oraz starania o tytuł Zielonej Stolicy Europy.

Reklama

Wyniki Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis zostały ogłoszone 21 marca 2018 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ranking został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

– Cieszymy się z nagrody, ale traktujemy ją jako wyzwanie do dalszej wspólnej pracy z mieszkańcami - mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

– Dla nas to wyróżnienie jest szczególnie cenne ponieważ  jako jedyni w Polsce posiadamy oficera pieszego. Jego praca została zauważona. To miłe – dodaje Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności w zielonym departamencie.

Badaniem objęto 50 największych miast w Polsce

Inspiracją dla stworzenia rankingu był raport Arcadis Sustainable Cities Index, który klasyfikuje 100 globalnych metropolii. Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis, podobnie jak raport światowy, ocenia miasta w trzech fundamentalnych obszarach zrównoważonego rozwoju: społeczeństwo, środowisko i gospodarka.

Prezentują one ogólny obraz stabilności gospodarczej, standardów środowiskowych i jakości życia w miastach. Obszar rozwoju społecznego ocenia miasta pod względem demografii, poziomu i dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji, kultury, ubóstwa, bezpieczeństwa i aktywności społecznej mieszkańców, czyli mówiąc ogólniej – jakość życia w mieście.

W obszarze środowisko miasta są oceniane pod względem jakości powietrza, zmian klimatu, różnorodności biologicznej, sposobu użytkowania gruntów, gospodarki odpadami, dostępności urządzeń sieciowych oraz wykorzystania zasobów.

Z kolei obszar rozwoju gospodarczego odzwierciedla zamożność miasta oraz jego atrakcyjność dla biznesu. Wskaźniki opisujące ten obszar obejmują średnią liczbę przedsiębiorstw oraz ich nakłady inwestycyjne, wysokość środków pozyskiwanych z programów unijnych, kwestie związane z budżetem partycypacyjnym, jakość i dostępność transportu, w tym publicznego, długość ścieżek rowerowych, a także szereg wskaźników związanych z sytuacją na rynku pracy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl