wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 26°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Straż miejska za darmo sprawdzi jakość spalin twojego auta

Strażnicy miejscy z urządzeniami do pomiaru jakości spalin Przemysław Wronecki
Strażnicy miejscy z urządzeniami do pomiaru jakości spalin

Od poniedziałku, 27 lutego, straż miejska rusza z akcją sprawdzania jakości spalin aut. By to zrobić, trzeba się wcześniej umówić ze strażnikami za pomocą mejla lub telefonu. Co ważne, badanie jest bezpłatne i w przypadku negatywnego wyniku nie dostaniemy mandatu ani nie stracimy dowodu rejestracyjnego.

Reklama

Wrocławscy strażnicy otrzymali od Urzędu Miejskiego Wrocławia dwa urządzenia do badania jakości spalin: jedno do silnika wysokoprężnego – dymomierz, drugie analizator spalin – do benzyn. Od 27 lutego będzie można za darmo sprawdzić jakość spalin w samochodzie.
 – Kierowcy z negatywnym wynikiem badania nie będzie się karać mandatem ani zabierać dowodu rejestracyjnego czy informować o tym policji. Dzięki tej akcji chcemy zachęcić wrocławian, by też mogli świadomie zadbać o jakość powietrza we Wrocławiu – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik straży miejskiej. Dodaje, że kierowca sam będzie musiał zadecydować, czy udaje się do warsztatu w celu usunięcia usterki w samochodzie, czy dalej będzie zatruwał powietrze we Wrocławiu.

Jak się umówić na bezpłatne sprawdzenie jakości spalin auta?

Wystarczy napisać mejla z prośbą o jego przeprowadzenie, wraz z proponowaną data i godziną, na adres [email protected] lub zadzwonić pod numer tel. 71 370 02 59. Przeprowadzane są przede wszystkim przy ul. Gwarnej 5/7. – W przyszłości chcemy z urządzeniami prowadzić profilaktyczne zajęcia w szkołach podstawowych i brać udział w festynach osiedlowych – mówi rzecznik SM.

Ile trwa badanie?

Jak przekonują strażnicy, badanie nie trwa dłużej niż 15 minut. W przypadku silników wysokoprężnych trzeba pamiętać, by przed badaniem silnik był rozgrzany co najmniej do temperatury 70-80 stopni Celsjusza. – Badanie jest proste: do rury wydechowej wkładamy sondę. W zależności od silnika, urządzenie albo sprawdza skład spalin (ilość CO i CO2), albo ilość dymu w nich – wyjaśnia kierownik w SM Piotr Szereda.  Z badań naukowców wynika, że transport drogowy i szynowy jest drugim producentem emisji CO2 we Wrocławiu. Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie www.wroclaw.pl/srodowisko.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl