wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Straż miejska za darmo sprawdzi jakość spalin twojego auta

Straż miejska za darmo sprawdzi jakość spalin twojego auta

Strażnicy miejscy z urządzeniami do pomiaru jakości spalin Przemysław Wronecki
Strażnicy miejscy z urządzeniami do pomiaru jakości spalin

Od poniedziałku, 27 lutego, straż miejska rusza z akcją sprawdzania jakości spalin aut. By to zrobić, trzeba się wcześniej umówić ze strażnikami za pomocą mejla lub telefonu. Co ważne, badanie jest bezpłatne i w przypadku negatywnego wyniku nie dostaniemy mandatu ani nie stracimy dowodu rejestracyjnego.

Reklama

Wrocławscy strażnicy otrzymali od Urzędu Miejskiego Wrocławia dwa urządzenia do badania jakości spalin: jedno do silnika wysokoprężnego – dymomierz, drugie analizator spalin – do benzyn. Od 27 lutego będzie można za darmo sprawdzić jakość spalin w samochodzie.  – Kierowcy z negatywnym wynikiem badania nie będzie się karać mandatem ani zabierać dowodu rejestracyjnego czy informować o tym policji. Dzięki tej akcji chcemy zachęcić wrocławian, by też mogli świadomie zadbać o jakość powietrza we Wrocławiu – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik straży miejskiej. Dodaje, że kierowca sam będzie musiał zadecydować, czy udaje się do warsztatu w celu usunięcia usterki w samochodzie, czy dalej będzie zatruwał powietrze we Wrocławiu.

Jak się umówić na bezpłatne sprawdzenie jakości spalin auta?

Wystarczy napisać mejla z prośbą o jego przeprowadzenie, wraz z proponowaną data i godziną, na adres [email protected] lub zadzwonić pod numer tel. 71 370 02 59. Przeprowadzane są przede wszystkim przy ul. Gwarnej 5/7. – W przyszłości chcemy z urządzeniami prowadzić profilaktyczne zajęcia w szkołach podstawowych i brać udział w festynach osiedlowych – mówi rzecznik SM.

Ile trwa badanie?

Jak przekonują strażnicy, badanie nie trwa dłużej niż 15 minut. W przypadku silników wysokoprężnych trzeba pamiętać, by przed badaniem silnik był rozgrzany co najmniej do temperatury 70-80 stopni Celsjusza. – Badanie jest proste: do rury wydechowej wkładamy sondę. W zależności od silnika, urządzenie albo sprawdza skład spalin (ilość CO i CO2), albo ilość dymu w nich – wyjaśnia kierownik w SM Piotr Szereda.  Z badań naukowców wynika, że transport drogowy i szynowy jest drugim producentem emisji CO2 we Wrocławiu. Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie www.wroclaw.pl/srodowisko.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl