wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Osiąganie poziomów recyklingu odpadów
Projekt „#Ecologic-study trails”, zakład przetwarzania odpadów Sysav w szwedzkim Malmo. UM Wrocław
Projekt „#Ecologic-study trails”, zakład przetwarzania odpadów Sysav w szwedzkim Malmo.

Wszystkie kraje Unii Europejskiej są zobowiązane do osiągania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych wynoszących aż do 65 % za 2035 rok. Przykładem kraju bliskiego osiągnięcia tego celu jest Szwecja, gdzie od lat 70-tych ubiegłego wieku prowadzona jest transformacja gospodarki odpadami w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym obejmująca edukację mieszkańców, zmiany przepisy prawa i zapewnienie instalacji efektywnie przetwarzających odpady.

Reklama

W ramach projektu Ecologic – study trials realizowanego przez Wydział Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, dofinansowanego w 90 % przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, samorządowcy z Dolnego Śląska mieli nieodpłatnie możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat działań, jakie należy podjąć aby osiągnąć europejskie i krajowe cele. Wiedza ta została przekazana podczas wizytowania jednego ze szwedzkich zakładów przetwarzania odpadów.

Zakład Sysav Industri AB mieści się w nadmorskim mieście Malmö liczącym ponad 300 tys. mieszkańców. Zakład prowadzi w dużej skali edukację ekologiczną z naciskiem na zapobieganie powstawaniu odpadów i ich właściwe sortowanie.

Instalacja funkcjonuje w oparciu o zezwolenia, których warunki, w tym normy emisji zanieczyszczeń do powietrza, są monitorowane i rygorystycznie przestrzegane. Zakład przetwarza w ciągu roku 850 tys. ton odpadów, z czego odzyskiwanych jest 43 % materiałów i 55 % energii. W ciągu roku z odpadów odzyskiwanych jest nawet do 40 kg złota.

Zakład zapewnia też 60 proc. zapotrzebowania na ciepło w gminach Malmö i Burlöv. Dzięki edukacji ekologicznej oraz efektywnie funkcjonującym zakładom w Szwecji osiągany jest poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów wynoszący obecnie ok. 50 %, a jedynie poniżej 2 % odpadów jest składowanych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl