wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Obieg zamknięty w gospodarce odpadami

Jednym z najważniejszych kierunków w gospodarowaniu odpadami jest dążenie do osiągnięcia gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to koncepcja zmierzająca do racjonalnego wykorzystania zasobów i ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów, które - podobnie jak materiały oraz surowce - powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane.

Reklama

Zgodnie z unijną hierarchią postępowania z odpadami należy w pierwszej kolejności zapobiegać ich wytwarzaniu, następnie poddać przygotowaniu do ponownego użycia, recyklingowi, innym metodom odzysku np. odzyskowi energii, a ostatnim w kolejności jest proces unieszkodliwiania.

W ramach projektu Ecologic – study trials realizowanego przez Wydział Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, dofinansowanego w 90 % przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, samorządowcy z Dolnego Śląska dowiedzieli się w jaki sposób obieg zamknięty w gospodarce odpadami wdrażany jest w Belgii. Wizyta studyjna odbyła się w zakładzie przetwarzania odpadów Isvag w Antwerpii.

Projekt ?#Ecologic-study trails?, zakład przetwarzania odpadów Isvag w Antwerpii UM wrocław
Projekt ?#Ecologic-study trails?, zakład przetwarzania odpadów Isvag w Antwerpii

Zakład funkcjonuje od 1980 roku. Gospodarka Belgii ewoluuje w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, ale pomimo wszystkich wysiłków wciąż pozostaje wiele odpadów z gospodarstw domowych, które nie nadają się do recyklingu. W zakładzie Isvag przetwarzane są nienadające się do recyklingu odpady resztkowe w ilości ok. 140 000 ton/rok, pochodzące od ponad 1 miliona mieszkańców, na energię i surowce w sposób bezpieczny, odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska. W zakładzie wytwarzana jest energia elektryczna dla ponad 25 000 rodzin, a także ciepło które jest dostarczane firmom za pośrednictwem sieci ciepłowniczej.

Gospodarka obiegu zamkniętego w Belgii UM Wrocław
Gospodarka obiegu zamkniętego w Belgii

Mieszkaniec Flandrii wytwarza rocznie 471 kg odpadów komunalnych, z czego 30 % (140 kg) stanowią odpady zmieszane, a 70 % (331 kg) odpady selektywnie zebrane. Ustanowiono do osiągnięcia w 2030 roku cel jakim jest ograniczenie ilości wytwarzanych przez mieszkańca odpadów zmieszanych do 100 kg rocznie. Inne cele to dalsze zapobieganie wytwarzaniu odpadów, tworzenie punktów napraw, zwiększenie ponownego użycia, właściwe segregowanie odpadów, skrócenie tras transportu odpadów oraz ograniczenie ich składowania. Osiąganiu tych celów służą różnorakie instrumenty w obszarze zmian przepisów prawa, regulacji opłat związanych z zagospodarowaniem odpadów, a przede wszystkim komunikacji z obywatelami i ich edukacji. Od zaangażowania mieszkańców w głównej mierze zależy bowiem powodzenie podejmowanych inicjatyw.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama