wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

O uchwale antysmogowej

Fot. UM Wrocław
Fot. UM Wrocław

Uchwała antysmogowa to przepisy przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, które pomogą ograniczyć zanieczyszczenie powietrza na obszarze Gminy Miejskiej Wrocław i dolnośląskich uzdrowisk oraz pozostałych miejscowości Dolnego Śląska. Kolejne przepisy wchodzą w życie już w 2024 r.

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Uchwała została podjęta dla ograniczenia negatywnego oddziaływania zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi lub na środowisko. Jej celem jest ochrona i poprawa jakości powietrza we Wrocławiu. 

Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje mieszkańców zakaz instalowania kotłów na węgiel. Od tego dnia również obowiązuje zakaz spalania węgla brunatnego, miałów o uziarnieniu poniżej 3 mm, mułów węglowych a także drewna o wilgotności powyżej 20%. 

Czytaj także: Rekordowy rok wymiany pieców we Wrocławiu. Zniknęły tysiące kopciuchów

Przypominamy, że we Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku, zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej, wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas. Czasu na decyzję o wymianę kopciucha jest więc coraz mniej, a 2022 r. to ostatni rok, gdy wrocławianie mogą uzyskać nawet do 12 000 zł w ramach programu KAWKA Plus.

O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają m.in. strażnicy miejscy, którzy kontrole prowadzą zarówno tradycyjnie, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych dronów.

Uchwała określa:

Od 1 lipca 2018 r. – we Wrocławiu wszedł w życie zakaz stosowania najgorszych jakościowo paliw stałych:

Instalacje grzewcze we Wrocławiu: piece na węgiel i kominki

Za nieprzestrzeganie uchwały grozi grzywna do 5 tys. zł. Warto też pamiętać, że utrudnianie kontroli podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Kogo obejmuje uchwała antysmogowa?

Uchwała obejmuje: mieszkańców, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie, wspólnoty i samorządy lokalne, jeśli posiadają w użytkowaniu instalacje na paliwo stałe (kotły, piece, kominki) o mocy poniżej 1 MW.

Dla gminy miejskiej Wrocław została przyjęta inna w zapisach uchwała, różniąca się od uchwały dla reszty miejscowości województwa dolnośląskiego.

Posłuchaj podcastu

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl