wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Grow Green: "To będzie duże wyzwanie, ale efekt może być spektakularny"

Grow Green: "To będzie duże wyzwanie, ale efekt może być spektakularny"

Grow Green: "To będzie duże wyzwanie, ale efekt może być spektakularny"

Wrocław jest jednym z miast liderów w projekcie Grow Green, wspólnie z miastem Manchester (Anglia) oraz Walencją (Hiszpania). Projekt ten dotyczy opracowania rozwiązań opartych na przyrodzie (inspirowanych naturą, tzw. NBS), które umożliwiają lokalne zagospodarowanie wody opadowej, lokalne obniżenie temperatury i przeciwdziałanie wyspie ciepła oraz zwiększenia bioróżnorodności na danym obszarze.

Reklama

Wnioski z eksperymentu przeprowadzanego we Wrocławiu mają być później wykorzystywane przez inne miasta z całej Unii Europejskiej.

Pod koniec stycznia do Wrocławia przyjechali przedstawiciele miasta Manchester, Manchester Cimate Change Agency oraz hiszpańskiej fundacji Tecnalia, która również bierze udział w projekcie.

Dwudniowa wizyta studyjna miała na celu m.in. zaprezentowanie obszaru, na którym realizowany jest projekt, czyli siedmiu podwórek na wrocławskim Ołbinie, na których powstaną tzw. parki kieszonkowe, oraz ulicy Daszyńskiego, która w założeniach projektu ma stać się tzw. zieloną ulicą.

Wybrany obszar charakteryzuje się zwartą zabudową, w której najtrudniej jest wygospodarować tereny zielone. We wskazanych przez mieszkańców i wybranych przez urzędników lokalizacjach powstaną tzw. parki kieszonkowe, zielone ściany czy dachy – wszystko po to, aby nie tylko poprawić estetykę danego miejsca, ale przede wszystkim stworzyć naturalne narzędzia i zielone systemy do walki ze skutkami zmian klimatu.

Delegacji towarzyszyli Joanna Kiernicka-Allavena, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego Wrocławia, Małgorzata Bartyna-Zielińska, Ogrodnik Miejski, Elżbieta Łąk, kierownik Działu Strategii Środowiskowych i Edukacji, Paweł Wikliński Przewodniczący Zarządu Osiedla Ołbin oraz zaangażowani w projekt mieszkańcy. 

– Realizacja projektu na tym obszarze będzie na pewno dużym wyzwaniem – stwierdziła Michelle Oddy, Koordynator Projektu GrowGreen z Urzędu Miejskiego w Manchesterze. – Wskazane miejsca, na które wprowadzona ma zostać zielona infrastruktura, są bardzo ciekawe, ale jednocześnie wymagające. Podoba mi się, że tworzą się tu małe społeczności skupiające mieszkańców, którym zależy na zmianie tego terenu. Podejrzewam również, że wprowadzenie zaplanowanej w projekcie zieleni na tym obszarze może przynieść spektakularne efekty.

Drugiego dnia delegacja zwiedzała obszar Sępolna i części Biskupina, nazywane miastem ogrodem. W ramach projektu ma zostać zbadana ewolucja miasta-ogrodu, jak funkcjonuje po 100 latach i z jakimi problemami się boryka. 

Więcej o projekcie dowiecie się ze strony www.wroclaw.pl/growgreen

 
Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020" na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 730283

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl