wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Drzewa - Zielony Mecenat

Redakcja www.wroclaw.pl,
Sadzenie drzew Fot. ZZM Wrocław
Sadzenie drzew

Drzewa to największe organizmy w świecie roślin i najważniejsza zielona infrastruktura w mieście. Zobacz, jak możesz się przyczynić do jej utrzymania i rozwoju!

Reklama

Sadzenie drzew

1 szt. z trzyletnią pielęgnacją: 2 000 zł

Drzewa sadzone są w okresie wiosennym lub jesiennym. Rośliny te mają wysokość ok. 3,5 m i minimalny obwód 14-16 cm na wysokości 1 m dla nasadzeń parkowych oraz min. 16-18 cm dla nasadzeń przyulicznych, zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Wrocławia nr 1217/19 z dnia 28 czerwca 2019 r. ws. ochrony drzew i rozwoju terenów zieleni.

Drzewa muszą być prawidłowo uformowane z zachowaniem pokroju charakterystycznego dla danego gatunku i odmiany. Zazwyczaj stabilizuje się je drewnianymi palikami (pionowymi i poziomymi), aby uchronić je od naporu wiatru, a także od ewentualnych uszkodzeń np. kosiarką w dolnej części pnia.

Ponadto we Wrocławiu używamy taśm identyfikacyjnych o określonym motywie graficznym, na których umieszczane są informacje dotyczące danego drzewa (gatunek, termin sadzenia, firma opiekująca się itp.)

W ciągu całego okresu gwarancyjnego są regularnie podlewane (z wyłączeniem okresu zimowego, jeśli jest bardzo wilgotny i/lub mroźny), formowane, a w przypadku uschnięcia lub nieodwracalnych uszkodzeń – wymieniane na nowe.

Mulczowanie (ściółkowanie) drzew, ZZM Wrocław

Mulczowanie (ściółkowanie)

Dla 1 szt. drzewa: 1000 zł

Mulczowanie polega na wysypaniu pod okapem korony drzewa warstwy zrębek o grubości ok. 5-7 cm. Poprawiają one warunki siedliskowe: doprowadzają do spulchnienia gleby, w której zaczyna być więcej miejsca na powietrze i wodę, wzbogacają ziemię w składniki pokarmowe, "zapraszają" drobne organizmy, takie jak dżdżownice, które kontynuują poprawę struktury gleby.

Dzięki temu drzewo się wzmacnia i jest bardziej odporne na czynniki chorobotwórcze. W ten sposób mulczowanie wydłuża długość życia drzew i poprawia ich zdrowie. Szczególnie korzystne jest zrębkowanie ubitej ziemi powstałej poprzez intensywne użytkowanie piesze lub parkowanie pojazdów.

Posłuchaj podcastu

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl