Ukraińcy chcą oddawać krew: Pomoc nie ma narodowości

Informacyjny portal dla Ukraińców we Wrocławiu – inPoland.net.pl po raz drugi organizuje akcję oddawania krwi. Zbiórka w najbliższą sobotę, 10 lutego w Regionalne Centrum krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.


Do pierwszej akcji zgłosiło się kilka osób, krew oddały 3. – We Wrocławiu jest wielu Ukraińców, chcemy pokazać jak ważne jest to, by pomagać – mówi Oleksandr Martyniuk z portalu inPoland.net.pl

Zbiórka krwi: Pomoc nie ma narodowości

Zbiórka krwi: Pomoc nie ma narodowości

Akcje społeczne / Dla wszystkich
Termin 10 lutego 2018 od 10:00 do 12:00

Miejsce Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Zobacz

Takie akcje mają być organizowane co dwa miesiące.

Kto może być krwiodawcą?

Honorowym dawca krwi może być osoba w wieku 18-65 lat, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty oraz po spożyciu lekkostrawnego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.Przed oddawaniem krwi nie można pić alkoholu.

Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL oraz adresem.

Krwi na pewno nie może oddać osoba, która w ciągu miesiąca miała jakąś infekcję, w ciągu 6 miesięcy była u dentysty, robiła sobie tatuaż, przekłuwała ciało lub miała zabiegi czy operacje.

Zanim zainteresowania Ukraińcy oddadzą krew, czeka ich jeszcze rozmowa z lekarzem, dlatego niezbędna jest komunikatywna znajomość języka polskiego.

Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut. Aktualnie w RCKiK we Wrocławiu najbardziej brakuje grupy krwi 0 Rh-.

Zgłoś uwagę