wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zapytaj lekarza na www.wroclaw.pl - laryngolog

Trwa nasza akcja „zapytaj lekarza” . Co tydzień, w poniedziałek nasi Czytelnicy mogą zadać za pośrednictwem wroclaw.pl pytanie dotyczące problemów zdrowotnych specjaliście z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, który odpowie na pytania. Pytania można było kierować do ginekologa, hipertensjologa  (specjalista od nadciśnienia), okulisty i laryngologa.

Dziś, 13 czerwca prezentujemy odpowiedzi prof. Tomasza Kręcickiego, kierownika Kliniki Otolaryngologii. A już w poniedziałek przedstawimy specjalistę kardiologa. Akcję prowadzimy razem ze szpitalem USK.

1. Jak odróżnić katar sienny od kataru związanego ze zwykłym przeziębieniem?

Podstawowym elementem różnicującym katar sienny od kataru związanego z infekcją górnych dróg oddechowych jest czas jego wystąpienia oraz trwania. Katar sienny nie ma związku z infekcją, przebiega bez gorączki i złego samopoczucia, wydzielina jest śluzowa, często ze świądem oczu i nosa, dolegliwości nasilają się przy narażeniu na alergen, np. przy wyjściu na dwór w okresie pylenia. Katar związany z infekcją ma zazwyczaj kolor żółty, gęsta wydzielina upośledza drożność nosa, wymaga innego leczenia niż katar sienny.

2.  Miewam zapalenie zatok, poza katarem i bólem głowy mogę "normalnie" funkcjonować, bo biorę leki typu ibuprom zatoki. Jakie mogą być skutki długotrwałego zażywania tego leku? Jak trwale można wyleczyć zapalenie zatok?

Stosowanie leków takich jak Ibuprom Zatoki wiąże się z ryzykiem wystąpienia licznych działań niepożądanych. Wśród nich wymienia się: uaktywnienie czynnej albo niedawno przebytej choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, wystąpienie powikłań w postaci perforacji lub krwawienia z przewodu pokarmowego, ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca, skaza krwotoczna, ciężkie zaburzenia sercowo-naczyniowe, tachykardia – przyspieszona akcja serca, nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa, nadczynność tarczycy, cukrzyca, guz chromochłonny nadnerczy, jaskra z zamkniętym kątem przesączania, rozrost gruczołu krokowego. Leczeniem zapalenia zatok przynosowych powinien zająć się specjalista otolaryngolog, który zleci odpowiednie badania i zapisze leczenie lub zakwalifikuje pacjenta do zabiegu operacyjnego.

3. Jakie objawy towarzyszą zapaleniu ucha środkowego? Czym różni się  zapalenie o podłożu  wirusowym i bakteryjnym?

Głównymi objawami ostrego zapalenia ucha środkowego jest ból ucha, podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie. W początkowym etapie zapalenia bardzo często rozróżnienie wirusowego i bakteryjnego zapalenia ucha środkowego jest niemożliwe. Decycja o włączeniu antybiotykoterapii powinna być podjęta w ciągu 24 godzin.

4. Moja 3-letnia córka ma zdiagnozowanego trzeciego migdałka. Lekarz laryngolog radzi usunąć go, bo jego zdaniem trzeci migdał jest przyczyna częstych infekcji u córki. Córka zaczęła chorować, gdy poszła we wrześniu do żłobka, a wcześniej b. rzadko chorowała.  Inny laryngolog ma wątpliwości czy już usuwać. Co mam robić? Czy powinnam czekać z usuwaniem migdałka, aż dziecko będzie starsze?

Wskazaniem do usunięcia trzeciego migdałka są przede wszystkim upośledzona drożność nosa, oddychanie przez usta, bezdechy senne, zaburzenia słuchu i nieprawidłowości kształtującego się zgryzu. Z dostępnej literatury wynika, że po zabiegu operacyjnym nie spada częstotliwość infekcji górnych dróg oddechowych.

5. Od 2 tygodni budzę się z zatkanym nosem, ale katar jest dziwny: przezroczysty, raczej wodnisty śluz, który nie zmienia koloru. Rano tez mam gorszy węch. Czy mogą być to objawy zapalenia zatok? Czy może alergii?

Stosunkowo krótki wywiad przemawia za etiologia infekcyjną. Jednak oprócz pogorszenia węchu nie ma wzmianki o gorączce, bólu głowy czy złym samopoczuciu. U pacjentów z alergią objawy są podobne, jednak występują zawsze przy narażeniu na alergen i powtarzają się okresowo.  Być może jest to zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Wskazane jest konsultacja alergologiczna połączona z testami, która pozwoli potwierdzić lub wykluczyć etiologię alergiczną.

6. Jakie są skuteczne metody leczenia zapalenia gardła, poza antybiotykami? Miewam często bóle gardła - np. po wypiciu zimniej gazowanej wody lub po przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu. Ból gardła jest silny, czuję obrzęk jednak nie towarzyszy temu gorączka ani katar. Czy w takich przypadkach wystarczy płukanie gardła i tabletki do ssania?

Prawdopodobnie wystarczy stosowanie leczenia objawowego (tabletki do ssania, płukanie gardła, leki p/ zapalne i p/ bólowe). W razie wątpliwości, czy jest to angina można wykonać szybkie testy, które  odpowiadają na pytanie o etiologię paciorkowcową ( np. Streptest A). Należy także wykluczyć chorobę refluksowa  o zasięgu poza przełykowym, ale niektóre osoby są bardzie wrażliwe na  zmiany temperatury otoczenia i powinny tego unikać.

opr. elg

 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl