wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla dzieci
  4. Destination Imagination we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

1 kwietnia po południu Hala Orbita przeżyła istne oblężenie dzieci i młodzieży z całej Polski, a także tych, które przyjechały z tak dalekich państw, jak Chiny czy USA. To uczestnicy XI Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni, która na cały weekend zagościła, już po raz drugi, we Wrocławiu. 

Reklama

Najmłodsi, czyli przedszkolaki, oraz już całkiem dorosła młodzież w wieku studenckim, z towarzyszeniem swoich trenerów, nauczycieli, a także rodziców, w liczbie ok. 2 tys. stawili się na otwarciu imprezy, która promuje i nagradza pomysłowość, spontaniczność, wiedzę ogólną i zdolności artystyczne młodych ludzi. Na Destination Imagination zjechali z wielu – dużych i małych – polskich miast, a także z zagranicy – podczas uroczystej prezentacji pod flagami swoich państw, w burzy oklasków, przemaszerowały w hali drużyny z Chin, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy oraz Węgier. Pod flagą biało czerwoną przeszli natomiast ubiegłoroczni polscy uczestnicy i laureaci Azjatyckiej Olimpiady Kreatywności w Chinach oraz Międzynarodowej Olimpiadzie Kreatywności w Katarze.

Wrocław dzisiaj i za rok

Uczestników olimpiady we Wrocławiu witali jej organizatorzy, m.in. Małgorzata Jastrzębska, dyrektor programu Destination Imagination w Polsce, oraz Jarosław Delewski, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. Młodzież została również powitana i pozdrowiona przez prezydenta Wrocławia, a jako że Rafał Dutkiewicz nie mógł uczestniczyć w ceremonii otwarcia olimpiady, jego wypowiedź można było oglądać na dużych ekranach hali Orbita. 

Zmagania drużyn, oceniane przez ekspertów przypisanych do poszczególnych wyzwań, będą się toczyły przez całą prawie sobotę w budynku WSZ „Edukacja" przy ul. Krakowskiej, a wieczorem uczestnicy DI ponownie pojawią się w Orbicie. Podobnie będzie w niedzielę, która kończy tegoroczne olimpijskie potyczki kreatywnej młodzieży we Wrocławiu (dokładny harmonogram poniżej).

Podczas ogłoszenia laureatów i zamknięcia imprezy 3 kwietnia uczestnicy programu DI pożegnają Wrocław, żeby powrócić do niego za rok i to z jeszcze ambitniejszymi planami. Jak ogłoszono bowiem oficjalnie w piątek – a zrobił to osobiście, choć wirtualnie, szef amerykańskiej centrali Destination Imagination dr Chuck Cadle – nasze miasto zostało wybrane na organizatora Międzynarodowej Olimpiady Kreatywności 2017. Przypomnijmy, że jej ostatnia edycja miała miejsce w Katarze.

Życząc wszystkim drużynom DI, a wrocławskim szczególnie, sukcesów olimpijskich, zapraszamy wszystkich chętnych wrocławian, by tym występom kibicować, do WSZ „Edukacja” i hali Orbita.

mawi, fot. Tomasz Walków

Olimpijczycy na start!

Tak się szczęśliwie dla wrocławskiej młodzieży złożyło, że to właśnie ona zdobyła najwyższe miejsca spośród polskich zespołów, które w 2015 r. wystąpiły na finale światowym największego programu edukacyjnego Destination Imagination, który odbył się na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville w USA. Nie ma więc żadnych przeszkód, by ekipy z Wrocławia powtórzyły albo poprawiły ten sukces w maju br. Żeby tak jednak się stało, muszą zabłysnąć na XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni, która po raz drugi odbywa się w naszym mieście.

Tymi, którzy tak znakomicie wypadli przed tysiącami swoich rówieśników z całego świata w USA, byli:

  • drużyna Smart Kids ze Szkoły Podstawowej nr 63, która, powtarzając swoje osiągnięcie z 2014 r., zajęła III miejsce w Wyzwaniu Teatralnym;
  • drużyna Asimo Team z Gimnazjum nr 13, która przywiozła nagrodę specjalną Leonarda Da Vinci za wyjątkowo kreatywne rozwiązanie Wyzwania;
  • drużyna Scheme Busters z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5, która zajęła 10. miejsce w Wyzwaniu Konstrukcyjnym.

Polskie drużyny w ub. roku w USA, fot. DI

Wrocław: Hala Orbita, Wyższa Szkoła Zarządzania „Edukacja”, 1-3 kwietnia 2016…

…to miejsce i czas tegorocznych potyczek kreatywnej młodzieży, która w liczbie ponad 2000 uczestników zjedzie do dolnośląskiej stolicy nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy, Turcji, Chin, Stanów Zjednoczonych i Węgier, czyli można rzec, że Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności ma wymiar światowy!

Wszyscy oni – w różnych kategoriach wiekowych – zostaną postawieni przed zadaniami, do których strach się nawet zbliżyć temu, kto nie potrafi twórczo, a także niekonwencjonalnie podchodzić do rozwiązywania problemów z pogranicza nauk ścisłych, humanistycznych czy artystycznych. No i pracować przy tym w zespole.

Przebieg Olimpiady

1 kwietnia

  • 17.00-19.00 – Ceremonia otwarcia Olimpiady w Hali Orbita

2 kwietnia

  • 9.00-17.00 – Prezentacje drużyn, atrakcje i warsztaty (WSZ „Edukacja”)
  • 19.00-20.00 – Wyzwanie Bliźniacze (Hala Orbita)
  • 20.00-22.00 – Impreza integracyjna (Hala Orbita)

3 kwietnia

  • 9.00-17.00 – Prezentacje drużyn, atrakcje i warsztaty (WSZ „Edukacja”)
  • 17.00-18.00 – Słodkie Co Nieco dla drużyn (Hala Orbita)
  • 18.00-20.00 – Ceremonia zakończenia Olimpiady w Hali Orbita

Zadania konstrukcyjne wymagają wielkiej precyzji, fot. DI 

Organizatorem Olimpiady jest powstała 2004 r. Fundacja Wspierania i Rozwoju Kreatywności, której partneruje gmina Wrocław. Fundacja ma wyłączność na realizację programu DI w Polsce. Wydarzenie objął patronatem prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Zeszłoroczna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności odbyła się we Wrocławiu w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia 3-4 marca.

Zadania dla drużyn

Kilka miesięcy (4-7) mają drużyny na to, żeby przygotować krótkie, 5-8 minutowe przedstawienia sceniczne, w których mogą korzystać ze zdobyczy fizyki, inżynierii, matematyki, technologii i różnych dziedzin kultury i sztuki, aby rozwiązać jednoz sześciu Wyzwań Drużynowych. Te zaś dzielą się na sześć rodzajów: wyzwanie techniczne; wyzwanie naukowe; wyzwanie konstrukcyjne; wyzwanie teatralne; wyzwanie improwizacyjne, wyzwanie społeczne – projektZasięg.

Dodatkowy rodzaj Wyzwania Drużynowego to Wyzwanie Wschodzących Gwiazd, adresowane wyłącznie do przedszkolaków.

Potem 4-7-osobowe zespoły dzieci i młodzieży wraz z trenerami trafiają na Ogólnopolską Olimpiadę Kreatywności Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni, gdzie prezentują owoce swojej pracy. Najlepsi wyjadą w nagrodę jako reprezentanci naszego kraju na Światową Olimpiadę Kreatywności do Stanów Zjednoczonych.

Kategorie drużyn

Zespoły liczą od 4 do 7 członków wraz z trenerem i są podzielone na:

  • Wschodzące Gwiazdy – przedszkole
  • I – od I do V klasy szkoły podstawowej (6-12 lat)
  • II – VI klasa szkoły podstawowej oraz I i II klasa gimnazjum (12-15 lat)
  • III – III klasa gimnazjum oraz klasy ponadgimnazjalne (15-19 lat)
  • Poziom Uniwersytecki – studenci do 26. r.ż.

 

Finał światowy Destination Imagination gromadzi tysiące młodych kreatywnych osób z całego świata, który wspólnie wspaniale się bawią, fot. DI

 Tutaj sprawdzisz, przed jakimi wyzwaniami staną drużyny podczas XI edycji DI

Gdzie wymyślono DI?

Największy na świecie kreatywny program edukacyjny, czyli międzynarodowa organizacja Destination Imagination Inc., ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1982 r. narodziła się Odyseja Umysłu (która nadal działa na całym świecie). Jednak w 1999 r. oddzieliła się od niej jednostka działająca na zasadach non-profit, przyjmując nazwę „Destination Imagination”.

DI jest komplementarnym uzupełnieniem edukacji szkolnej, będąc jednocześnie propozycją kreatywnego spędzania czasu wolnego po lekcjach. Dlatego w programie znalazło się już ponad milion uczestników. Każdego roku ponad 200 tys. młodych osób z ponad 30 krajów świata zawiera nowe przyjaźnie i poznaje kreatywny proces uczenia się. W każdej edycji DI organizatorów programu wspiera ponad 40 tys. wolontariuszy, a jego rozwój opiera się na współpracy z szeregiem partnerów. Najbardziej aktywni z nich to m.in. NASA, Buzz Aldrin i jego organizacja Share Space Foundation, US Space and Rocket Center, National Geographic.

Destination Imagination Inc. ma finansowe wsparcie największych firm i organizacji w USA – 3M, Project Management Institute Education Foundation, IBM, Akademii Oracle czy Fundacji Motoroli.

Partnerzy i sponsorzy XI Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Fundacja HASCO-LEK, Fundacja TAX, Miejskie Centrum Wolontariatu, Bell, Nestle, LEGO, Candy Plus, Illustris, Pooket Book, Pol-Motors, Wyższa Szkoła Zarządzania „Edukacja”, Hala Widowiskowo-Sportowa ORBITA, Politechnika Wrocławska, Akademia Twórczego Nauczyciela, Vireo Media, Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny, Humanitarium, Zoo Wrocław, Słodkie Czary Mary, Kreskoowka, FreeWalking Tour, Kolejkowo, Empiria, Fundacja Pro Matematica Wrocławskiego Parku Technologicznego, MathRiders, Draw Idea, Wrocławska Stepownia, Kreatywne Maluchy, Stowarzyszenie Druga Runda, Dolnośląski Związek Podnoszenia Ciężarów, Hotele PremiereClasse i Campanile, Hotel Ibis  Patroni: Prezydent Wrocławia, Wro 2016 ESK, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Polskie Stowarzyszenie Kreatywności

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl