wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wystawa o kardynale Kominku – nieznanym Ojcu Europy – w Brukseli

Po Rzymie, Berlinie i Wrocławiu wystawa „Przebaczenie i pojednanie: Kardynał Kominek – nieznany Ojciec Europy” zostanie pokazana w Brukseli. 8 czerwca br. w Palais des Beaux Arts (BOZAR) ekspozycja zostanie zainaugurowana z udziałem m.in. prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Reklama

W Rzymie życie i działalność „odnalezionego” Ojca Europy pokazywano na ekspozycji w Muzeach Watykańskich (23 października – 7 grudnia 2015 r.), w berlińskim Landtagu była dostępna od 29 lutego do 8 kwietnia 2016 r., we Wrocławiu można ją było oglądać od 14 maja do 26 września 2016 r. w Arsenale.

Spotkanie inaugurujące wystawę w Brukseli z udziałem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. W tle, na ścianie, dzieło Beksińskiego „Jan Chrzciciel”, fot. UM 

W Brukseli „Przebaczenie i pojednanie: Kardynał Kominek – nieznany Ojciec Europy” pozostanie do 30 lipca 2017 r. w Galerii Ravenstein, mieszczącej się w Mezzanine, naprzeciwko głównego wejścia do Palais des Beaux Arts (BOZAR), w pobliżu brukselskiego Dworca Centralnego. Zwiedzającym będzie udostępniona za darmo (oprócz poniedziałków) w pięciu wersjach językowych – polskim, francuskim, angielskim, niemieckim i niderlandzkim.

Ekspozycja w Belgii, dzięki pomocy i uprzejmości dyr. Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotra Oszczanowskiego została wzbogacona o trzy eksponaty, reprezentujące polską sztukę współczesną, są to: „Jan Chrzciciel” Zdzisława Beksińskiego, „Klatka” Magdaleny Abakanowicz i „Czarny sen” Władysława Hasiora. 

Wystawa o kardynale Kominku w brukselskiej galerii, fot. UM

Wystawa w trzech aktach

Zgodnie z wymową i przesłaniem wystawy, zaraz po wejściu na salę ekspozycyjną zwiedzający zobaczą dwie rzeźby autorstwa niemieckiego artysty Alexandra Polzina. „Reqiuem” jest symbolem wojny i żałoby, natomiast „Podwójny anioł” przywodzi na myśl pojednanie. Potem będzie można „towarzyszyć” życiu i dziełu Bolesława Kominka, pokazanego na tle wydarzeń zaczerpniętych z historii stosunków polsko-niemieckich, a także dziejów Europy sprzed II wojny światowej, z czasów wojennej pożogi oraz lat powojennych.

„Klatka” Magdaleny Abakanowicz została jednym z eksponatów wystawy o kardynale Kominku w Brukseli, fot. UM

Autorzy podzielili całość na niejako trzy akty, nazwając je: W cieniu Hitlera: 1939-1945; W cieniu Stalina: 1945-1956; Droga do pojednania: 1956-1974.

Bolesław Kominek, choć nominację biskupią i urząd administratora we Wrocławiu dostał w 1951 r., do Wrocławia przyjechał pięć lat później. Sakrę biskupią przyjął potajemnie 10 października 1954 r. w Przemyślu. Dopiero 28 czerwca 1972 r. został pełnoprawnym arcybiskupem metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945. Był pierwszym arcybiskupem wrocławskim, uczestnikiem Soboru Watykańskiego II i inicjatorem orędzia, które w historii nie miało sobie podobnych. To jedna z najwybitniejszych postaci powojennego Kościoła w Polsce i zarazem niekwestionowany mąż stanu. Pięćdziesiąt lat temu, w 1965 r., napisał „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim”, w którym padły słynne słowa „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie…”. Była to pierwsza próba pojednania narodów podjęta po II wojnie światowej. Wystosowanie „Orędzia…” spotkało się z ostrym sprzeciwem władz i represjami wobec Kościoła w Polsce. Biskupi niemieccy odpowiedzieli na Orędzie 5 grudnia 1965 r. Wystawa w Arsenale przypomina to wydarzenie w kontekście drogi, która doprowadziła do polsko-niemieckiego pojednania.

W latach 1971-1974 kardynał Bolesław Kominek pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Decyzją papieża Pawła VI został kreowany kardynałem 5 marca 1973. Zmarł we Wrocławiu rok później. Pochowany został we wrocławskiej archikatedrze.

„Czarny sen” Władysława Hasiora pojechał również na wystawę do Belgii, fot. UM

Minęły 43 lata od śmierci kardynała Bolesława Kominka – czytaj o nim więcej

Zobacz opis wystawy o kardynale Kominku

„Przebaczenie i pojednanie: Kardynał Kominek – nieznany Ojciec Europy” we wrocławskim Arsenale

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl