wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Wrocławski Teatr Plenerowy gra od 13 czerwca. Obejrzymy „Kartotekę” Różewicza

Podczas pięciu występów pod chmurką we wrocławskim parkach (start w niedzielę 13 czerwca) zespół aktorski zaprezentuje „Kartotekę” Tadeusza Różewicza z okazji przypadającej jesienią tego roku 100. rocznicy urodzin poety i dramaturga, który Wrocław wybrał na swój dom i mieszkał tu ponad 45 lat. Początek wszystkich spektakli w kolejne niedziele (do 11 lipca), zawsze o 18.00. Wstęp jest wolny. 

Reklama

Spektakl na trawie

Wrocławski Teatr Plenerowy miał być sierpniową alternatywą dla publiczności w okresie, kiedy tradycyjne placówki kulturalne nie grają, ale zyskał nowy wymiar w czasie pandemii. Wtedy szczególnie cenny staje się teatr, którego sceną jest trawnik, widownia zasiada niezobowiązująco w leżakach. – Wrocław ma wielki i mało wykorzystywany potencjał w postaci parków, w których aż się prosi, aby zorganizować ciekawe wydarzenia i my skorzystaliśmy z tej okazji – mówi Marek Kocot, pomysłodawca Wrocławskiego Teatru Plenerowego. 

– Po akcji „Wrocławianie na polanie” WCRS dysponuje kilkuset leżakami, które zagospodarowaliśmy, więc widownię można dowolnie ustawić. Nie mamy też tradycyjnej sceny i scenografii – aktorzy grają na trawie, nagłaśniani przez mikroporty – dodaje Kocot.

Wrocławski Teatr Plenerowy – spektakle

Wrocławski Teatr Plenerowy – spektakle

Dramat / W plenerze / Dla wszystkich
Termin od 13 czerwca 2021 do 11 lipca 2021

Miejsce Park Południowy

Zobacz

„Kartoteka” w Roku Różewicza

W tym roku WTP gra już w czerwcu, a okazją do wcześniejszego rozpoczęcia letniego sezonu było m.in. Święto Wrocławia (przypada 24 czerwca) i rok Tadeusza Różewicza (w 100. rocznicę jego urodzin), stąd wybór „Kartoteki”, najbardziej znanego dzieła poety i dramaturga. – Brałem też pod uwagę „Odejście głodomora”, sztukę z lat 70. o konsumpcjonizmie w czasie małej stabilizacji, w której artysta zamyka się dobrowolnie w klatce i ofiarowuje światu głodowanie, bo ten temat kojarzył mi się z pandemią – opowiada Marek Kocot.

Ostatecznie widzowie WTP obejrzą „Kartotekę”, której bohater, leżąc w łóżku,  dokonuje bilansu swojego życia. – Przegląd kartoteki życia skojarzył mi się z lockdownem, kiedy wbrew własnej woli byliśmy zamknięci w domach i był to czas, w trakcie którego wielu z nas sporo myślało o własnym życiu – tłumaczy Marek Kocot, także reżyser spektaklu i od razu uspokaja, że przedstawienie nie będzie wyłącznie poważne i swobodnie będą mogły wybrać się na nie rodziny.

Zobaczymy nie pełną, ale okrojoną do godziny wersję. – Sam Różewicz pozwalał na taką zmianę, manifestował idee teatru otwartego, w którym fragmenty jednych sztuk mogłyby się pojawiać w innych, sam komponował swoje dramaty z różnych materiałów. Już 70 lat temu Różewicz wyobrażał sobie spektakle na zasadzie kolaży, zestawień poetyckich – wyjaśnia Marek Kocot.

Skrócona wersja „Kartoteki” była konsultowana z wnuczką poety i dramaturga Julią Różewicz, która udzieliła zgody na taką wersję scenariusza i zapowiedziała się na jednym ze spektakli Wrocławskiego Teatru Plenerowego.  

Wydzielona dla aktorów przestrzeń w Parku Południowym, ulubionym miejscu spacerów Tadeusza Różewicza/fot. mat. pras. 

Spektakle dla seniorów, rodzin z dziećmi 

Organizatorzy Wrocławskiego Teatru Plenerowego cieszą się na obecność wielu fanów dramatów Tadeusza Różewicza. Liczą też, że dla wielu widzów ich przedstawienie będzie, być może, pierwszym kontaktem z teatrem w ogóle, choćby przy okazji spaceru z rodziną.

– Mamy różne doświadczenia z graniem w kolejnych parkach. W okolicy Parku Tołpy mieszka wielu seniorów, więc bardzo sobie cenili fakt, że to teatr przyjechał do nich, gra w ich ulubionym parku, na ukochanej ławeczce. Z kolei na osiedle przy Parku Tarnogajskim wprowadziło się sporo rodzin z dziećmi, chętnie jeżdżą rowerami, chodzą na spacery z psami, są inną publicznością. Zatrzymają się może na chwilę, może zostaną na dłużej – tłumaczy Marek Kocot.

Największą niewiadomą, jak zawsze, jest pogoda. – Zaklinamy ją, aby nie spadł deszcz, ale tak naprawdę o wszystkim decyduje widz, bo bywało już, że w trakcie naszych spektakli padało, a publiczność siedziała w deszczu i graliśmy dopóki obecny był ostatni widz – podkreśla Marek Kocot.   

 

Marek Kocot podczas prób Wrocławskiego Teatru Plenerowego/fot. mat.pras. 

W „Kartotece” wystąpią Aleksandra Dytko, Angelika Wójcik, Dariusz Maj, Robert Chmielewski, Michał Szwed, Marek Kocot. Tekst Tadeusza Różewicza opracował i spektakl reżyseruje Marek Kocot.

Harmonogram spektakli:

  • 13 czerwca 2021 - Park Południowy, Psia Łączka - dojazd od ul. Kutnowskiej. Spektakl godz. 18.00
  • 20 czerwca 2021 - Park Staszica, lokalizacja na polanie obok kontenera ESK. Spektakl godz. 18.00
  • 27 czerwca 2021 - Park Tarnogajski, dojazd od ul. Bogedaina. Spektakl godz. 18.00
  • 4 lipca 2021 - Park Na Niskich Łąkach, dojazd od ul. Na Niskich Łąkach, lub od ul. Żabia Ścieżka. Spektakl godz. 18.00
  • 11 lipca 2021 - Park Tołpy, polana w okolicach kontenera ESK, wjazd od ul. Nowowiejskiej. Spektakl godz. 18.00.

Podane lokalizacje zostały zaakceptowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Projekt Wrocławskiego Teatru Plenerowego finansowany jest przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Nie obowiązują bilety, wstęp jest wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl