Wrocławski ogród społeczny otwarty

Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej, we współpracy z miejską spółką Wrocławska Rewitalizacja i spółką Georg Utz przygotowali dla mieszkańców ogród społeczny u zbiegu ulic Paulińskiej i Rydygiera na Nadodrzu. Na otwarcie w sobotę przyszły dziesiątki wrocławian

  • Ogród społeczny przy ul. Paulińskiej

  • ogród społeczny

    Otwarcie Nadodrzańskiego Ogrodu Społecznego przy skwerze Paulińska i Rydygiera we Wrocławiu, fot. organizatorzy

  • Ogród społeczny przy ul. Paulińskiej


Ogród społeczny to miejsce służące rekreacji, integracji i podejmowaniu działań ekologicznych. Mieszkańcy mogą korzystać z infrastruktury rekreacyjnej oraz oferty wydarzeń kulturalnych. Dodatkowo ogród będą ozdabiać wyjątkowe rośliny ozdobne i uprawne.

Na sobotnie otwarcie przyszły dziesiątki gości. Najwięcej było dzieci, które biegały między stoiskami, przy których mogły wyżyć się plastycznie. Były także stoły z jedzeniem piknikowym, napojami, zabawkami.

– To miejsce przeznaczone dla dzieci, dorosłych i osób starszych. Ma służyć nie tylko relaksowi i rozrywce, tuż obok znajduje się Nadodrzańskie Centrum Wsparcia, z którego pomocy wszyscy mogą korzystać – mówi wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl. – To kolejny pomysł na to, jak być bliżej mieszkańców Wrocławia. Najbardziej cieszy, że na otwarcie ogrodu przyszło dużo dzieci, one dają energię takim miejscom.

Wiceprezydent Grehl prezentuje przy okazji podwórko przylegające do ogrodu. Skrupulatnie odnowiona, zadbana oficyna robi wrażenie. – To kapitalny przykład drugiego życia danego oficynom – mówi Adam Grehl.

– Chętnie współpracujemy z władzami lokalnymi i podejmujemy inicjatywy skierowane do mieszkańców miast, w których jesteśmy obecni. Właśnie takim projektem jest ogród społeczny, który mamy przyjemność współtworzyć we Wrocławiu – mówi Daria Sulgostowska z Fortum. – Jesteśmy przekonani, że będzie stanowił dla wrocławian ciekawe miejsce spotkań i pozwoli na sąsiedzką integrację, a być może w przyszłości stanie się stałym punktem na mapie kulturalnej Wrocławia – dodaje.

Na skwerze u zbiegu ulic Paulińskiej i Rydygiera są m.in. skrzynie z zielenią, a także namiot ogrodowy wraz z leżakami i stołami oraz kontener z narzędziami ogrodniczymi. Fortum i Wrocławska Rewitalizacja wykonały mural. Później znajdzie się tam specjalnie zaprojektowana mała architektura, ławki, hamaki czy stojaki rowerowe oraz atrakcje dla dzieci.

– Wrocław jest jednym z miast, które rozwijają się nie tylko dynamicznie, ale również w sposób harmonijny. Dzieje się tak za sprawą dużej liczby inicjatyw, mających na celu przede wszystkim dobro mieszkańców – podkreśla Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja. – Stworzenie ogrodu społecznego ma ułatwić budowanie więzi sąsiedzkich i co za tym idzie – przyczynić się do integrowania społeczności lokalnej. Chcemy zapewnić mieszkańcom Nadodrza miejsce, w którym nie tylko będą mogli przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu, ale również dowiedzą się więcej na temat miejskiej hodowli roślin, a w przyszłości skorzystają z szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych – dodaje Adamczyk-Arns.

Podobne ogrody powstaną także w Bytomiu, Płocku oraz Częstochowie. Program ogrodów społecznych w Polsce został zapoczątkowany przez Fundację Green Cross Poland.

Program otwarcia Nadodrzańskiego Ogrodu Społecznego:

sobota, 12 września:

  • od godz. 14.00 organizatorzy zapraszają do udziału w warsztatach dla dzieci i rodziców. Z Fundacją Pro Mathematica będziecie okazja przygotować kolorowe wybuchy, pienistego węża, lampę lalę i obejrzeć świat w trójwymiarowych okularach,
  • lokalni liderzy z ZTPS 6 we Wrocławiu zaproszą najmłodszych do zabaw hula hop, twister, rakietek, rzutów do celu i malowania twarzy. Stworzycie Państwo z nimi również wyjątkowe torby i pomalujecie koszulki,
  • z Wrocławską Rewitalizacją będzie można przygotować „mówiące psy” zachęcające do sprzątania po swoich pupilach,
  • na godz. 15.00 zaplanowano oficjalne otwarcie Nadodrzańskiego Ogrodu Społecznego oraz wspólne sadzenie roślin. Nie zabraknie również wspólnego sąsiedzkiego grillowania i waty cukrowej. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Dodatkowo przez cały czas trwania wydarzenia będziecie możliwość zapisać się do udziału w projekcie „Mozaika Nadodrza” i stworzyć pod opieką nadodrzańskich artystów ceramików własny, niepowtarzalny kafel, który będzie elementem unikatowej mozaiki.

Wydarzenia na go.wroclaw.pl
Otwarcie Nadodrzańskiego Ogrodu Społecznego

Otwarcie Nadodrzańskiego Ogrodu Społecznego

W plenerze / Eventy / Dla seniorów / Dla dzieci
Termin 12 wrzesień 2015 od 14:00 do 18:00

Miejsce U zbiegu ulic Paulińskiej i Rydygiera

Zobacz
Zgłoś uwagę