wroclaw.pl strona główna Strategia Wrocławia 2030 - dokument programujący przyszłość miasta Wrocław Przyszłości - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:18

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Strategia Wrocławia
  3. Strategia Wrocław 2030
  4. Wskaźniki
Wskaźniki Strategii Wrocław 2030

W przyjętej przez Radę Miejską w 2018 roku Strategii Wrocław 2030 określone zostały cele, jakie władze Wrocławia powinny i jakie chcą realizować w następnych kilkunastu latach, jakie priorytety wybrały i jakie działania podejmują. Do tego, aby ocenić, czy i w jakim stopniu uda się w kolejnych latach zmienić miasto na lepsze, potrzebne są obiektywne wskaźniki.

W Strategii Wrocław 2030 sformułowano dziesięć takich wskaźników, z których każdy pozwoli na zmierzenie zmian zachodzących w poszczególnych obszarach życia społecznego.

Pierwszy z nich to długość życia, pokazująca, na ile udaje się osiągnąć poprawę kondycji zdrowotnej i warunków życia mieszkańców. Drugi wskaźnik to wyniki matur na poziomie rozszerzonym, i powiązany z nim trzeci – miejsce uczelni wyższych w rankingach światowych. Oba wskaźniki odnoszące się do edukacji i nauki pozwalają ocenić , czy rośnie kapitał wiedzy , kapitał intelektualny i poziom kreatywności.

Czwartym wskaźnikiem jest dochód krajowy brutto na głowę mieszkańca jako odsetek średniej unijnej (wg parytetu siły nabywczej). Jego wzrost lub spadek określa w dużej mierze poziom jakości życia, jest świadectwem ekonomicznej kondycji i zasobności miasta, mówi o tym, w jakim stopniu gospodarka jest kreatywna i innowacyjna oraz jak rozwija się przedsiębiorczość.

Jako piąty wskaźnik wybrano miejsce w rankingu GaWC ( Ranking Globalization and World Cities). Ranking ten klasyfikuje miasto na podstawie jego łączności z innymi miastami świata w różnych dziedzinach, zwłaszcza gospodarczej i finansowej, i obrazuje naszą pozycję w sieciach globalnych.

Szósty wskaźnik to frekwencja w wyborach osiedlowych, zaś siódmy – frekwencja w wyborach samorządowych. Oba sygnalizują, czy wzrosło poczucia sprawstwa mieszkańców i rozszerzył się zakres ich partycypacji we wspólnym zarządzaniu miastem, co równoznaczne jest ze wzmocnieniem kapitału społecznego (solidarności).

Ósmy wskaźnik to liczba dni w roku, dla których przekroczona jest norma pyłu zawieszonego PM10 , zaś dziewiąty – liczba dni w roku, dla których przekroczona jest norma pyłu zawieszonego PM2,5. Dzięki tym wskaźnikom będziemy wiedzieć, czy i w jakim zakresie uległa poprawie jakość środowiska i przestrzeni miejskiej. Bez czystego powietrza nie można mówić o wysokiej jakości życia, wyznaczonej jako cel w Strategii.

Dziesiątym wskaźnikiem jest procent ludności mieszkającej w odległości do 300 metrów od terenów zieleni o dowolnej powierzchni. Służy on ocenie równomierności dostępu do terenów zieleni w mieście, zwłaszcza w obszarach zwartej zabudowy. Pozwala również na rozpoznanie stanu zielonej infrastruktury, której utrzymanie i rozwój jest zasadniczym elementem zielonej polityki miejskiej obejmującej działania na rzecz jednego z celów Strategii Wrocław 2030 – osiągnięcia statusu jednej z zielonych stolic Europy,  i to statusu trwałego, nie zaś związanego z jakąś jednorazową akcją czy wydarzeniem.

Powrót na portal wroclaw.pl