wroclaw.pl strona główna Strategia Wrocławia 2030 - dokument programujący przyszłość miasta Wrocław Przyszłości - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Strategia Wrocławia
  3. Strategia Wrocław 2030
  4. Cel

Cel wskazuje podstawowe kierunki polityk miejskich do 2030 r. Jest wierzchołkiem operacyjnej konstrukcji Strategii Wrocław 2030. Wynikają z niego główne wskaźniki oraz działania.

O czym mówi nasz strategiczny cel?

Siłą Wrocławia jest różnorodność. Dlatego stopniowo decentralizujemy miasto. Dbamy przy tym o solidarność i kreatywność – dwie wartości, dwa kluczowe kierunki polityk miejskich, które uznajemy za warunek udanej decentralizacji. Mamy nadzieję, że i sama decentralizacja zadziała zwrotnie i je wzmocni.

To nasz wrocławski sposób wdrażania zasady zrównoważonego rozwoju i ciągłego poprawiania jakości życia obecnych i przyszłych mieszkańców miasta.

Solidarność

Solidarność – czyli kapitał społeczny – traktujemy jako budulec podstawowej tkanki społecznej, która ma być zapleczem dla kreatywności, a jednocześnie zabezpieczać nas przed ewentualnym pogorszeniem międzynarodowej sytuacji politycznej i ekonomicznej. Dzięki solidarności nasze miasto jest także inkluzywne – otwarte i przyjazne wszystkim grupom społecznym.

Kreatywność

Kreatywnością wzmacniamy nie tylko kulturę, ale w przynajmniej równym stopniu innowacyjność i przedsiębiorczość, a przez to całą lokalną ekonomię i – w czasach trudniejszych – poczucie bezpieczeństwa. Kreatywność wiążemy z wysokim kapitałem intelektualnym, który chcemy budować przede wszystkim jak najlepszą edukacją i nauką.

Wysoka jakość życia

O wysokiej jakości życia piszemy wcześniej, w naszej strategicznej wizji. Powtórzmy: chcemy, by Wrocław był wygodny, bezpieczny, zdrowy, przyjazny. Wysoka jakość życia ma wzmacniać atrakcyjność naszego miasta. Co więcej, nasz strategiczny cel dotyczy wszystkich miejsc i sfer działania Wrocławia – nie jest więc propozycją ekskluzywną, skierowaną tylko do niektórych osiedli, środowisk czy skoncentrowaną na kilku wybranych tematach. Przeciwnie: do solidarności, kreatywności i wysokiej jakości powinniśmy dążyć wszędzie i w dowolnej dziedzinie, którą się zajmujemy.

Wzmacnianie solidarności i kreatywności, podnoszenie jakości życia na terenie całego miasta oraz poprawa pozycji Wrocławia w sieciach globalnych – m.in. poprzez działania na rzecz osiągnięcia statusu jednej z zielonych stolic Europy.

Sieci globalne

Chcemy przy tym ciągle poprawiać naszą pozycję w sieciach globalnych. Zachęcamy do postawy ofensywnej, proeksportowej. Do nawiązywania międzynarodowych kontaktów.Ale i w tym wypadku nie wskazujemy dziedzin, których może to dotyczyć. Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły, jeden wskazany wyraźnie w Strategii Wrocław 2030 istotny i konkretny kierunek...:

Zielona stolica Europy

To praca na rzecz statusu jednej z zielonych stolic Europy – i to statusu trwałego, nie zaś związanego z jakąś jednorazową akcją czy wydarzeniem. Warunkiem sukcesu naszej zielonej polityki są solidarność, kreatywność i rosnąca jakość życia. Ale i sama zielona polityka – podobnie jak opisana wcześniej decentralizacja – ma zwrotnie wzmacniać solidarność, kreatywność i jakość życia. A przy tym poprawiać naszą pozycję w sieciach globalnych.

Poprzez wszystkie nasze działania staramy się jednocześnie wdrażać i wzmacniać wartości, które zapisaliśmy w misji Wrocławia:

  • mądrość;
  • piękno;
  • zasobność.

Zawsze też staramy się jednoczyć i inspirować – siebie nawzajem w granicach Wrocławia oraz otaczający nas świat.

Cel: Wzmacnianie solidarności i kreatywności, podnoszenie jakości życia na terenie całego miasta oraz poprawa pozycji Wrocławia w sieciach globalnych – m.in. poprzez działania na rzecz osiągnięcia statusu jednej z zielonych stolic Europy.