Wrocław na weekend: 8-10 maja [WYDARZENIA]

Sprawdź co dzieje się we Wrocławiu na weekend 8-10 maja. Nie można się nudzić: czekają piknik w parku Staromiejskim i przy Hali Stulecia, pokazy fontanny multimedialnej, festiwal Halo Echo, zlot food trucków czyli wiosenna edycja Wrocławskich Ulicożerców czy VII Majówka Żołnierska „Operacja Zachód”. Można też odwiedzić strażnicę przy ul. Kosmonautów oraz Eit+.

 • wroclaw na weekend 8-10 maja


Chcesz zgłosić swoje wydarzenie?

Skorzystaj z naszego formularza:

 

Piątek, 8 maja 2015r.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej

godz. 8.30-20.00, ul. Braniborska 59, obowiązuje rejestracja

Przez ten jeden dzień, publiczność będzie miała okazję studiować w szkole teatralnej, wziąć udział w otwartych zajęciach, takich jak: impostacja głosu, taniec i rytmika, sceny współczesne, otwartych pokazach studentów Wydziału Aktorskiego i Lalkarskiego. Pedagodzy PWST przygotowali dla słuchaczy warsztaty głosowe mające na celu poprawę jakości komunikowania, warsztaty teatralne wdrażające w proces konstruowania roli, treningu aktorskiego, pracy nad ciałem czy też warsztaty dla dorosłych, podczas których będzie można samodzielnie skonstruować lalkę. 
Wstęp na zajęcia, pokazy i warsztaty jest bezpłatny, prosimy o wcześniejszą rezerwacji miejsc: http://www.pwst.wroclaw.pl/rezerwacje/

 

Wrocław świętuje 70. rocznicę zakończenia II wojny

Wrocław świętuje 70. rocznicę zakończenia II wojny

Uroczystości będą okazją do podziękowania im za ofiarowanie miastu nowego życia po zakończeniu wojny. W takcie spotkania wystąpi Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium oraz Chór Oktoich Prawosławnego Ordynariatu Garnizonu Wrocław WP.

Po godz. 10 prezydent Wrocławia wraz z gośćmi odsłoni pamiątkową tablicę - fotogram okolic Rynku z 1945 r., który zostanie umieszczony na ścianie budynku przy ul. Sukiennice 9.

Następnie w Bazylice Mniejszej p.w. św. Elżbiety o godz. 10.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, celebrowana przez arcybiskupa Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego. Na jej zakończenie w Bazylice nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci tysięcy Polek i Polaków deportowanych do niewolniczej pracy na terenie hitlerowskich Niemiec w latach 1939 – 1945. Fundatorami tablicy są: Ludzie ze Znakiem „P”, Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę i samorząd Wrocławia.

Przed godz. 12  na placu Gołębim uczniowie czterech wrocławskich szkół utworzą napis POKÓJ, przypominając w ten sposób, jakie wydarzenie obchodzimy.

O godz. 13 rozpocznie się uroczystość wojskowa z apelem pamięci i salwą honorową przy pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego (Cmentarz Żołnierzy Polskich na Oporowie).

 

\" data-mce-src=

"Halo Echo" IV edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych

od 8 do 10 maja, wstęp wolny (na pokazy filmowe i warsztaty należy się zarejestrować)

Organizowane przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 wydarzenie cieszy się tak wielkim zainteresowaniem, że prawie nie ma już bezpłatnych wejściówek na pokazy i warsztaty. A jest w czym wybierać, bo poza seansami filmów w Kinie Nowe Horyzonty będą jeszcze koncerty i zajęcia dla dzieci i młodzieży. W Centrum Technologii Audiowizualnych („Od ołówka do komputera”), na Akademii Sztuk Pięknych („Obraz oprawiony w dźwięk”), w Imparcie („Malowane kadry”) oraz w Konturach Kultury („Animowane podwórka”).

Szczegółowy program Przeglądu: www.haloecho.pl

 

DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

8-17 maja, bilety 10/12/15 zł

To 12. edycja wielkiego święta kina dokumentalnego, które do zeszłego roku znane było jako Planete+ Doc Film Festival.  Przez 10 dni można będzie obejrzeć niemal 130 filmów, porozmawiać z blisko 80 twórcami z całego świata, wziąć udział w wielu interesujących debatach oraz jak zawsze bawić się na wyjątkowych imprezach muzycznych. 

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich: Śladami historii farmacji

Dni Otwarte Funduszy Europejskich: Śladami historii farmacji

godz. 12.00-15.00, Kurzy Targ 4, wstęp wolny

Odwiedź miejsce przesiąknięte historią. Zapraszamy do obejrzenia XIII-wiecznej mieszczańskiej kamieniczki, w której przez ponad 700 lat prężnie działała jedna z pierwszych wrocławskich aptek.
Zwiedzanie z przewodnikiem w godz. 12.00, 13.00, 14.00. 
Na kolejnych kondygnacjach możliwość obejrzenia: 

 • pracowni alchemicznej w średniowiecznych piwnicach, 
 • wnętrza renesansowej apteki, 
 • gabinetu farmaceuty na 1 piętrze,
 • sal poświęconych rozwojowi chemii oraz lekom syntetycznym na 2 piętrze. 

Dodatkową atrakcją będzie obejrzenie wystawy poświęconej kulturze medycznej islamu (np. tureckich miniatur medycznych oraz afrykańskich amuletów ochronnych).

 

Zwiedzanie kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu

Zwiedzanie kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu

piątek godz. 12.00-17.00, sobota godz. 10.00-17.00, niedziela godz.11.30-17.00. pl. Nankiera 15, wstęp wolny

W 1945 roku, pod koniec II wojny światowej, wnętrze kaplicy zniszczył wybuch bomby. Po kilkudziesięciu latach znów można podziwiać barokowe arcydzieło z odtworzonymi freskami, stiukami i sztukateriami, ołtarzem z figurami św. Joachima, św. Anny i Boga Ojca oraz z repliką wspaniałej, ozdobnej kraty, która oddziela kaplicę od wnętrza kościoła.

 

Wielokulturowe portrety - wernisaż wystawy

Wielokulturowe portrety - wernisaż wystawy

godz. 12.30, hol Domu Europy przy ul. Widok 10, wystawa do 22 maja

Pochodzą z różnych miejsc i kultur, są wśród nich Białorusinka, Greczynka, Tunezyjczyk, Ormianka, Meksykanin, Ukrainka, Włoch, Niemiec, Polko-Nigeryjka – wszyscy mieszkają i pracują bądź studiują w naszym mieście, mają tu rodziny i przyjaciół. Niekiedy ich pochodzenie zdradza kolor skóry, nietypowe imię, innym razem delikatny akcent. Ale na pewno są wrocławianami i nimi się czują. Opowiadają dlaczego wybrali Wrocław, jak się im tutaj żyje i czy inni mieszkańcy miasta odnoszą się do nich życzliwie.

Celem wystawy jest przybliżenie wrocławianom sylwetek osób, które, choć od większości różnią się wyglądem bądź językiem, zdecydowali się na opuszczenie własnej ojczyzny i zapuszczenie korzeni we Wrocławiu.

Autorką fotografii jest Sylwia Paprzycka.

 

\" data-mce-src=

"Freaki AFRYKI" - Dni Kultury Afrykańskiej

Koncerty z udziałem pochodzącego z Burkina Faso legendarnego muzyka Harouna Dembele oraz znakomitego tancerza Bouba Sylla z Gwinei, mistrzowskie warsztaty oraz pokazy tańca i gry na bębnach, wystawa zdjęć, slajdowisko, afrykańskie jam session - to największe atrakcje zbliżających się Dni Kultury Afrykańskiej "Freaki Afryki". Druga edycja imprezy odbędzie się 8-10 maja w Klubie Pod Kolumnami oraz w Sanatorium Kultury.

8 maja, start: godz. 19.00, wstęp wolny!
Wernisaż zdjęć z Afryki. Slajdowisko i opowieści - Dawid Koniecki/ Aneta Szlacheta
Klub Pod Kolumnami, Pl. Św. Macieja 21

 

Nowe wystawy na Podwórku Capitolu

Nowe wystawy na Podwórku Capitolu

godz. 17.00

Wernisaż dwóch nowych ekspozycji na Podwórku. Pod szklanym sufitem zawisną Kruki - wielkoformatowe malarsko-graficzne prace Michała Bajsarowicza, a w Galerii Jednego Obrazu - The Hollow Man II, olej na płótnie Pawła Kwiatkowskiego. Obraz eksponowany będzie na wewnętrznej fasadzie do 30 czerwca, a Kruki będą nam towarzyszyć do 30 września. Na wernisaż wstęp wolny, 

 

III Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

III Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

godz. 18.00, Cocofli, ul. Włodkowica 9

Festiwal ten jest przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także – za sprawą odbywających się przez cały rok projektów towarzyszących – promocją, w kraju (INWOKACJA O!PLA) i za granicą (O!PLA ACROSS THE BORDERS), jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki.

Na O!PLA jedynymi Jurorami są widzowie biorący udział w festiwalowych projekcjach. Bądź jednym z nich! Przyjdź i oceń!

 

Dy Tagowska Der letzte Meridian - wernisaż

Dy Tagowska Der letzte Meridian - wernisaż

godz. 19.00, Galeria MD_S, ul. Bolesława Chrobrego 24

Wystawa Dy Tagowskiej jest próbą ukonstytuowania się w zastanym miejscu i czasie. Tagowska poszukuje przestrzeni niedających wpisać się w geograficzne współrzędne. Niemiecki tytuł wystawy, mimo że odnosi się do historii miasta, wyraża przede wszystkim pewien egzotyzm obszarów działających na artystę i widza. Prezentacja obejmuje rejestrację serii performance, obiekty oraz rozwiązania site-specific tworzące jedną z określających Tagowską narracji, którą nazwać można historyczno-oniryczną.

Wystawa czynna do 29 maja. Godziny otwarcia galerii: środa, czwartek godz. 19.00 - 21.00.

 

Cisza i powrót – koncert Orkiestry Symfonicznej NFM z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej

Cisza i powrót – koncert Orkiestry Symfonicznej NFM z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej

godz. 19.00, sala koncertowa Filharmonii

Wykonawcy:

Ariel Zuckermann – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna NFM

Program:

B.A. Zimmermann Stille und Umkehr
A. Bruckner VIII Symfonia c-moll

Obchody siedemdziesiątej rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Narodowym Forum Muzyki łączyć się będą z wykonaniem dwóch poruszających dzieł o wyjątkowej palecie brzmieniowej.

 

INANNA - KOBIETA I BOGINI

INANNA - KOBIETA I BOGINI

godz. 19.00, Teatr Arka, ul. Mennicza 3 (wejście od ul. Świdnickiej 28), bilety 25-35 zł

Twórcy nowego przedstawienia Teatru Arka sięgają do jednego z najstarszych mitów człowieka - o Inannie, bogini płodności i wojny. To spektakl inny niż dotychczasowe przedstawienia - wyróżnia się szczególną muzycznością. W tym spektaklu muzyka (kompozytor: Jacek Zamecki, od lat współpracujący z Teatrem Arka) dominuje nad innymi środkami ekspresji.

 INANNA stawia odważnie pytania o granice Sztuki i o udział niepełnosprawnych artystów w akcie tworzenia, o ich miejsce w Sztuce. Odpowiedź na to pytanie  przychodzi od  samej publiczności. 

Do zespołu teatru dołączyła sopranistka Anna Rogaczewska, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. To jest jej sceniczny debiut w pracy zespołowej. Wcześniej występowała w kościołach, nagrywa płyty.

 

\" data-mce-src=

"Dancing Queen"

godz. 20.00, Scena Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol, bilety: 15 zł

Dancing Queen” z udziałem wybranych w ramach castingu uczestników w wieku 6-12 lat współtworzących Dziecięce Studio Musicalowe to pierwsza przygoda Ośrodka Działań Twórczych Światowid z musicalem. Kilkumiesięczna praca dzieci pod okiem współpracujących z Ośrodkiem instruktorów owocuje tu nie tylko przygotowaniem spektaklu, ale i specjalną dla nich nagrodą – pokazaniem przedstawienia na głównej musicalowej  scenie we Wrocławiu - w Teatrze Muzycznym Capitol.

reżyseria i przygotowanie wokalne: Monika Wiśniowska – Basel
choreografia:  Tomasz Kęczkowski

występują:

Marta Bander, Amelia Błaszczyszyn, Mia Ćwirko-Nasierowska, Patrycja Hermińska, Julia Jagielska, Maja Kaczmarek, Emilia Kamińska, Julianna Kamińska, Amelia Kopeć, Milena Mazurska, Sofia Mchugh, Alexia Money-Kyrle, Oliwia Papierowska, Marta Piworowicz, Wiktoria Repeła, Zuzanna Rozensztrauch, Daniel Ryterski, Iga Tomala, Nela Tomala, Nadia Uczkiewicz, Julia Urbaniak, Wiktoria Voit, Kaja Wójcicka

producent: Ośrodek Działań Twórczych ŚWIATOWID

 

ENEMEF: Noc Avengers z premierą Czasu Ultrona

ENEMEF: Noc Avengers z premierą Czasu Ultrona

godz. 22.00-6.00, Multikino Arkady Wrocławskie i Pasaż Grunwaldzki, bilety 24-33 zł

Ekranizacje komiksów Marvela to emocjonujące spotkanie z największymi superbohaterami współczesnej popkultury, których uwielbia cały świat. W repertuarze: Avengers 3D, Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 3D oraz premierowo Avengers: Czas Ultrona 3D.

 

Sobota, 9 maja 2015r.

 

VI SILESIA CUP

VI SILESIA CUP

sobota-niedziela, Pola Marsowe

Aż 250 zawodników i zawodniczek z 8 krajów weźmie udział w Silesia Cup, to największy polski turniej lacrosse, któremu patronuje Europejska Federacja Lacrosse.

Impreza rusza w sobotę 9 maja o godzinie 10:00. Wtedy rozegrane zostaną pierwsze mecze, a oficjalne otwarcie nastąpi o godzinie 12:45 na Polach Marsowych. W turnieju wystąpi 12 drużyn męskich podzielonych na 4 grupy, następnie rozegrane zostaną ćwierćfinały, gdzie rozgrywki toczą się systemem pucharowym. Wśród kobiet wystąpi 6 zespołów podzielonych na 2 grupy. Silesia Cup potrwa do niedzieli, a mecz finałowy zostanie rozegrany o godzinie 14:45.

 

Wielki Kiermasz Ogrodniczy oraz Kiermasz Żywności Ekologicznej i Produktów Regionalnych

Wielki Kiermasz Ogrodniczy oraz Kiermasz Żywności Ekologicznej i Produktów Regionalnych

sobota-niedziela, godz. 10.00-18.00, plac pod Iglicą przy Hali Stulecia, wstęp wolny

Kiermasz cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród mieszkańców Wrocławia i okolic. Kilkudziesięciu wystawców prezentuje swoją ofertę przed klientami z całego regionu. To idealna okazja do zapoznania się z nowościami rynkowymi, skorzystania z atrakcyjnych promocji oraz bezpośredniego kontaktu w wystawcami.

 

Posadź drzewo z Brave Festival

Posadź drzewo z Brave Festival

9 maja w godzinach 10.00-16.00 pod Halą Targową Tęcza przy ul. Bajana we Wrocławiu

Organizatorzy festiwalu włączają się w akcję „Drzewka za makulaturę dla Zielonego Wrocławia”. Będą sadzić 50 drzew. 

Jak wziąć udział w akcji? To proste – oddaj elektrośmieci lub makulaturę, otrzymasz sadzonkę. Drzewka będą czekały 9 maja w godzinach 10:00-16:00 pod Halą Targową Tęcza przy ul. Bajana we Wrocławiu. 12. edycję ekologicznej akcji „Drzewka za makulaturę dla Zielonego Wrocławia” organizuje Nadleśnictwo Śnieżka z Kowar.

Drzewko można posadzić wspólnie z organizatorami Brave Festival. Odbiorą 50 sadzonek – 25 grabów i 25 buków. Będą je sadzić niedaleko Lasu Osobowickiego, przy skrzyżowaniu ulic Ćwiczebnej i Ślazowej, w godz. 11.00-12.00.

Brave Festival 2015 odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu.

 

Zawody Pucharu Polski w Dogtrekkingu 2015 w Złotym Stoku

Zawody Pucharu Polski w Dogtrekkingu 2015 w Złotym Stoku

godz. 8.30-20.00, Złoty Stok

Na wszystkich amatorów marszów i biegów z czworonogami będą czekać trzy trasy o różnym stopniu trudności. Najkrótsza liczy 15 km, mid 25 km oraz long ok. 40 km. Sponsorem zawodów jest marka Merrell. Osoby, które chcą pobiec lub pomaszerować ze swoimi pupilami muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz dokonać opłaty startowej. W przypadku rejestracji w dniu zawodów wynosi ona 70 zł na dystansie Mid i Long oraz 60 zł na dystansie Mini.

Sobota:

 • 8.30 – 9.30 - zgłoszenia potwierdzanie zgłoszeń, odprawa weterynaryjna
 • 8.20 – odprawa techniczna dla dystansu long
 • 9.00 – START long
 • 9.50 – odprawa techniczna dla dystansu mid i mini
 • 10.00 – START mid i mini
 • 17.30 – ceremonia dekoracja wszystkich uczestników dogtrekkingu, losowanie nagród (nagrody przepadają nieobecnym na dekoracji). Godzina uzależniona od powrotów z trasy.
 • 20.00 – wieczór dogtrekkera, koncert na żywo (Kawiarnia Klubowa, ul. 3 Maja 10. Obowiązkowe identyfkatory otrzymane w biurze zawodów).

 

Filmowe poranki: Mechaniczni przyjaciele

Filmowe poranki: Mechaniczni przyjaciele

sobota-niedziela, godz. 10.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety 12 zł

W programie: Bali. Robot. Przygody Bolka i Lolka. Wycieczka z RobotemMami Fatale. Niesamowita historia, Robocik

Warsztaty architektoniczne poprowadzi animatorka Anna Kąkalec. W ramach zajęć stworzymy futurystyczne miasto i jego mieszkańców - roboty z obiektów 3D: rurek pcv, srebrnych rurek zginanych, kartonów, plastikowych opakowań.

 

Dni Otwarte funduszy Europejskich - Rejsy po Odrze

Dni Otwarte funduszy Europejskich - Rejsy po Odrze

godz. 10.00-16.00, Na Ggrobli 18, wstęp wolny

W ramach dni otwartych można będzie odbyć rejs po Odrze na pokładzie motorowych jachtów spacerowych. Beneficjent Sinus Systems Sp. z o.o. 

 

Dzień otwarty w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych

Dzień otwarty w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych

godz. 10.00-14.00, Kosmonautów 274, wstęp wolny

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką i charakterem pracy strażaków oraz odbędą się prezentacje sprzętu, który został zakupiony ze środków unijnych.

Program:

 • 10.00-11.00 pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego (pojazdy, sprzęt) z omówieniem możliwości ich działania
 • 11.00-12.00 zwiedzanie jednostki
 • 12.00-13.00 pokaz możliwości działań ratowniczo-gaśniczych na placu wewnętrznym jednostki (oglądanie wspinalni)
 • 13.00-14.00 prezentacja multimedialna nt. sprzętu hydraulicznego wykorzystywanego podczas wypadków drogowych wraz z pokazem i opisem sposobu działania

 

Udostępnienie zwiedzającym pojazdu 31 WE Impuls Kolei Dolnośląskich

Udostępnienie zwiedzającym pojazdu 31 WE Impuls Kolei Dolnośląskich

godz. 9.30-12.30, Dworzec Główny PKP

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Wstęp do kabiny maszynisty (na codzień niedostępnej dla podróżnych), możliwość uzyskania informacji o parametrach pojazdu oraz o ofercie przewozowej realizowanej przez pojazdy Impuls.

 

GRAFIKA NA WEEKEND - warsztaty graficzne

GRAFIKA NA WEEKEND - warsztaty graficzne

sobota-niedziela, godz. 10.00-14.00, wstęp: 15 zł od osoby, obowiązują zapisy, Pracownia Grafiki Artystycznej ODT Światowid, ul. Szczytnicka 51 (wejście od ul. Polaka)

Warsztaty graficzne dla dzieci (wiek 8+) oraz młodzieży i dorosłych. Obowiązują zapisy: tel. 71 322 13 55. Jednorazowa wejściówka dla dzieci i młodzieży w wieku 7-13 lat uprawnia do skorzystanie z 1,5 godzinnych warsztatów (w ramach godzin otwarcia pracowni).

Jednorazowa wejściówka dla młodzieży powyżej lat 14 oraz dla dorosłych obejmuje możliwość korzystania z warsztatu od 2-4 godzin (w ramach godzin otwarcia pracowni).

 

Dziecięce Studio Architektury

Dziecięce Studio Architektury

godz. 11.00-13.00, Centrum Poznawcze Hali Stulecia, koszt jednych zajęć 35

Centrum Poznawcze Hali Stulecia zaprasza na nowy cykl warsztatów Dziecięcego Studia Architektury - „Szaleństwa Architektury”. Tym razem Mali Architekci zbadają, jak niezwykłe, niecodzienne i… szalone potrafią być architektoniczne konstrukcje.

 • 9 maja: Dziwne materiały

 

W zdrowym CIELE zdrowy BRZUCH - warsztaty dla dzieci 8+

W zdrowym CIELE zdrowy BRZUCH - warsztaty dla dzieci 8+

w soboty, godz. 11.00, do 27.06.2015 (8 spotkań), cafe Cocofli, ul. Włodkowica 9

Wstęp: na pierwsze warsztaty bezpłatny (i bez zapisów), za każde kolejne 15 zł (w cenie sok i zdrowe ciastko). Zapisy: cafe@cocofli.pl, tel. 71 756 99 90

Warsztaty pełne niespodzianek, podczas których: wyruszymy na poszukiwanie piramid, dowiemy się, skąd się bierze jedzenie w sklepach i czy wszystkie dzieci na świecie jedzą to samo na śniadanie. Wyśledzimy "junk food", czyli jedzenie, które zaśmieca nasze brzuchy, dowiemy się, czym jest zdrowe odżywianie i dlaczego niektóre jedzenie jest "super", a inne nie.

 

„Następny przystanek: Nadodrze”

„Następny przystanek: Nadodrze”

sobota 9 i 16 maja, godz. 11.00, cena 35 zł, obowiązują zapisy

Spacer z profesjonalnym przewodnikiem po tajemniczym Nadodrzu. Niesamowita wycieczka historycznym szlakiem handlowo rzemieślniczym, odkryje przed nami piękno zabytkowych kamienic i pracowni tradycyjnych rzemieślników. Uczestnicy będą mieli okazję poznać historię rzemiosła dolnośląskiego w kontekście historycznym. Na trasie m.in. odwiedzenie najciekawszych pracowni, spotkania z ciekawymi twórcami i rzemieślnikami aktywnie działającymi na rewitalizowanym Nadodrzu.

W każdym ze spacerów może wziąć udział 25 osób, obowiązują wcześniejsze zapisy. Start o godzinie 11.00, a cena spaceru to 35 złotych.

 

Dni Otwarte UE: zwiedzanie teatru Capitol

Dni Otwarte UE: zwiedzanie teatru Capitol

godz. 11.00-16.00, wstep wolny

Capitol zaprasza na Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2015. W sobotę 9 maja w godz. 11-16 będzie można bezpłatnie zwiedzać budynek teatru: zabytkowe i nowoczesne foyer, widownie Dużej Sceny i Sceny Ciśnień, wystawy zdjęć ze spektaklu Nine, z Przeglądu Piosenki Aktorskiej z ostatnich lat i portrety aktorów Capitolu. 

O godz. 13 na Podwórku odbędzie się spotkanie z Justyną Szafran - aktorką Teatru Muzycznego Capitol.

Ponadto zachęcamy do odwiedzenia zielonego tarasu, gdzie można spocząć na wygodnym leżaku i zrelaksować się, kojąc wzrok zielenią żywych roślin, a słuch – specjalnie na ten cel zaaranżowanymi tematami muzycznymi ze spektakli. Seanse relaksacyjne na zielonym tarasie odbywają się co pół godziny.

Zapraszamy też do skorzystania z grającej ściany, czyli Puk Pointu. Będzie można sprawdzić, jak brzmi budynek i zagrać na ścianie, opatrzonej przetwornikami dźwięku i wyposażonej w filcową pałkę (w narożniku teatralnego Podwórka). 

 

Mamaville – targi dla rodziców i dzieci

Mamaville – targi dla rodziców i dzieci

godz. 11.00-16.00, Browar Mieszczański, ul. Hubska 44

Podczas targów będzie można spotkać w jednym miejscu projektantów oryginalnych ubrań, wystroju wnętrz, ciekawych zabawek, książek i akcesoriów dla dzieci i rodziców. Inspiracją do własnych projektów domowo-rodzinnych mogą się stać najnowsze kolekcje, pomysły i produkty od wystawców, a także udział w ciekawych warsztatach i pokazach. Najmłodszych zaś z pewnością zintrygują atrakcje, specjalnie dla nich przygotowane.

 • strefa zakupów
 • strefa edukacyjno-rozrywkowo-warsztatowa dla dzieci i dorosłych; 
 • wszystkie warsztaty i cała strefa są za darmo!
 • strefa kulinarna – część Wrocławskich Ulicożerców, czyli najlepszych food tracków w okolicy

 

Wiosenna edycja Wrocławskich Ulicożerców.

Wiosenna edycja Wrocławskich Ulicożerców.

BROWAR MIESZCZAŃSKI, ul. Hubska 44, sobota godz. 11.00 -19.00, niedziela godz 11.00 - 18.00

Już w maju, ponad czterdzieści starannie wyselekcjonowanych ekip, zaprezentuje unikatowe potrawy począwszy od pastrami, słowackiego langosha, policzków wołowych, ogonów, ozorów, skończywszy na holenderskich poffertjes.

Poleje się rzemieślnicze piwo dzięki Beer o'clock

Dodatkową atrakcją, będzie impreza towarzysząca Mamaville - Targi dla Rodziców i Dzieci. Jednego dnia, w jednym miejscu spotkacie projektantów oryginalnych ubrań, wystroju wnętrz, ciekawych zabawek, książek i akcesoriów dla dzieci i rodziców.

 

Videomapping w Hali Stulecia

Videomapping w Hali Stulecia

sobota-niedziela, godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, bilety od 12 zł

Jak za pomocą światła i dźwięku ukazano fenomen konstrukcji Hali Stulecia? Dlaczego na szczycie kopuły pojawia się karminowe światło? Gdzie umieszczono specjalne pierścienie, spinające konstrukcję kopuły? W Hali Stulecia  zobaczyć można niezwykły pokaz mappingu, który prezentuje fenomen konstrukcji wnętrza jedynego wrocławskiego obiektu z listy UNESCO. Zastosowanie najnowszych technologii jest jednocześnie niepowtarzalną prezentacją video artu.

 

Japońskie szachy we Wrocławiu

Japońskie szachy we Wrocławiu

godz. 12.00-14.00, ul. Energetyczna 14 (lokal Fundacji NAMI) - grupa dziecięca, wstęp wolny

Fundacja NAMI zaprasza na bezpłatne, otwarte warsztaty shogi we Wrocławiu. Uczestnicy będą mieli możliwość rozpoczęcia przygody z japońskimi szachami od zera, by po trzech tygodniach intensywnych treningów zadebiutować w Otwartych Mistrzostwach Polski w Shogi (4-7 czerwca 2015). Zajęcia prowadzą wrocławscy instruktorzy i zawodnicy: Wojciech Jedynak i Krzysztof Sieja.

Warsztaty shogi polecamy już dla dzieci od lat 8. Dla dzieci od lat 5 prowadzone będą jednocześnie zajęcia Dobutsu Shogi, czyli uproszczonego wariantu gry, który pozwala dzieciom na łatwe rozpoczęcie  przygody z grami strategicznymi.

W ramach Mistrzostw Polski i Festiwalu Shogi 5 czerwca (godz. 10-13, Miejska Biblioteka Publiczna, Filia na 42) odbędzie się turniej Dobutsu Shogi, otwarty dla uczestników w każdym wieku.

Więcej informacji na www.shogi.wroclaw.pl

 

Warsztaty podróżnicze dla dzieci

Warsztaty podróżnicze dla dzieci

9 maja, godz. 11.30, Wrocław, Plac Orląt Lwowskich 2 (sala PsychoPrzestrzeń), cena: 15 zł od uczestnika lub od pary (dziecko+opiekun), 25 zł od rodzeństwa lub rodzeństwa+opiekun powyżej 3 roku życia.

Warsztaty podróżnicze pozwolą dzieciom poznać odległe kraje poprzez doskonałą zabawę; są połączeniem gawędy, pokazu autorskich zdjęć, zajęć ruchowych oraz manualnych. Podczas tego warsztatu poznamy Grecję - kraj mitów i tańca. Na początku odnajdziemy Grecję na mapach i globusach. Następnie dzieci będą miały okazję wykonać i włożyć greckie stroje antyczne. Poznamy trochę historii starożytnej Grecji poprzez jej mity - zbudujemy labirynt i poszukamy w nim Minotaura, polecimy na skrzydłach Dedala i Ikara oraz podstępem zdobędziemy Troję. Warsztaty zakończymy nauką tańca Zorby.

Warsztaty trwają 1 godz. UWAGA! Dzieci poniżej 3 roku życia towarzyszące swojemu rodzeństwu na warsztacie - wstęp za darmo. Więcej na stronie organizatora.

 

Rodzinny Klub Konstruktora

Rodzinny Klub Konstruktora

godz. 10.00-14.00, MultiCentrum2, ul. Powstańców Śl. 210, wstęp wolny

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do wspólnej zabawy konstrukcyjnej. Motywem wiodącym będą "Zwierzęta małe i duże". O godzinie 13.30 najciekawszą konstrukcję "zwierzęcą" zbudowaną z klocków K'ex nagrodzimy rodzinną wejściówką do Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Dzięki współpracy z ZOO dzieci otrzymają pamiątkowe pocztówki ze świata - Fauna.

 

sobota w Muzeum Narodowym Wrocławia

sobota w Muzeum Narodowym Wrocławia

godz. 11.00-14.00, wstęp wolny

godz. 11.00, „Kowalstwo artystyczne w architekturze najstarszych gmachów Politechniki Wrocławskiej” - wykład. Krzysztof Dackiewicz-Skowroński opowie słuchaczom o najciekawszych przykładach dzieł kowalstwa artystycznego, które można dostrzec w strukturze architektonicznej najstarszych gmachów Politechniki Wrocławskiej.

godz. 12.00, „Kraków i Florencja – u zbiegu wspólnych dróg” - wykład. Prelegentka zaprezentuje dorobek toskańskich artystów tworzących na zamówienie polskich królów i zwróci szczególną uwagę na stosunki artystyczne między Florencją i Krakowem.

godz. 14.00, Dzień Otwarty Funduszy Europejskich. „Wielcy niezależni – Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Zbigniew Makowski, Eugeniusz Get-Stankiewicz” - prelekcja Magdaleny Szafkowskiej
Twórcy zaliczani są do grona najwybitniejszych polskich twórców naszych czasów. Łączy ich niezwykły intelekt, erudycja, wyobraźnia, rozliczne pasje, a zwłaszcza pasja poszukiwania nowych środków przekazu artystycznego. Na nich wszystkich odcisnęły swe wyraźne ślady głębokie przeżycia, także te pozytywne, dlatego też pozostawali głusi na „krzyki” mody, nie dając się w żaden sposób „zaszufladkowywać”.

godz. 15.00, Dzień Otwarty Funduszy Europejskich. „Wybitne artystki i ich dzieła w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu” - podczas wspólnego zwiedzania wystawy „Polska sztuka współczesna” Iwona Gołaj zaprezentuje prace autorstwa kobiet. Obok artystek o renomie międzynarodowej takich jak Magdalena Abakananowicz, Alina Szapocznikow czyNatalia Lach-Lachowicz prowadząca przybliży sylwetki mniej znanych malarek i rzeźbiarek, m. in. Marii Ewy Łunkiewicz- Rogoyskiej - reprezentantki puryzmu, stylu wywodzącego się z kubizmu syntetycznego, a także Magdaleny Gross - twórczyni popularnych w okresie międzywojennym figurek zwierząt.

 

Przejazd Stylowych Rowerzystów uczci Dzień Europy

Przejazd Stylowych Rowerzystów uczci Dzień Europy

godz. 12.00, pl. Solny - Park Staromiejski

Stowarzyszenie Akcja Miasto uczci Dzień Europy przejazdem eleganckich rowerzystów. Stylowa kawalkada przemierzy wrocławskie ulice w drodze do Parku Staromiejskiego, gdzie włączy się w oficjalne obchody tego święta, a członkowie AM będą zachęcać do przesiadania się na rower i udziału w Europejskim Wyzwaniu Rowerowym.

Przejazd stylowych rowerzystów wyruszy w sobotę 9 maja, o godz. 12:00 z pl. Solnego. Przemierzą oni ulice Wrocławia, aby dotrzeć do Parku Staromiejskiego. Mile widziane będą obcasy, krawaty, muszki, garnitury, sukienki.

Wrocławskie obchody Dnia Europy rozpoczną się planowo o godz. 13.00, a na uczestników czekać będą liczne atrakcje, m.in. muzyka na żywo, występy artystyczne, gry i zabawy edukacyjne, warsztaty rowerowe, lekcje udzielania pierwszej pomocy oraz wieczorny pokaz filmowy. Dzieci w trakcie pikniku będą mogły wziąć udział w grze miejskiej dotyczącej upraw Fair Trade czy pomalować twarze w europejskie barwy.

 

Warsztaty dla dzieci w Muzeum Narodowym

Warsztaty dla dzieci w Muzeum Narodowym

sobota-niedziela, wstęp wolny

9.05, godz. 10.30, Dzień Otwarty Funduszy Europejskich
„Przygody Odyseusza. Zabawa z wyobraźnią w Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej” - zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat
Uczestnicy zajęć wcielą się w role towarzyszy Odyseusza: poznają przygody mitycznego bohatera, którego podróż do domu po wojnie trojańskiej trwała 10 lat. Dzięki współczesnym dziełom sztuki i własnej wyobraźni dzieci dotrą na wyspę Polifema, poznają władcę wiatrów Eola, czarodziejkę Kirke oraz przechytrzą syreny. Wstęp wolny, zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00, tel.: 71 372 51 48.

9.05, godz. 13.00  Dzień Otwarty Funduszy Europejskich
„Zagrożenia cywilizacyjne w zwierciadle polskiej sztuki współczesnej” - zajęcia interaktywne dla młodzieży w wieku 13-17 lat
Celem zajęć Grzegorza Wojturskiego będzie uświadomienie współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych sygnalizowanych w pracach polskich artystów XX i XXI w. Młodzież podzielona na 4 grupy i zaopatrzona w plany galerii, fotografie, spis przedmiotów oraz „kartę pracy” będzie szukać dzieł podejmujących wspomnianą wyżej tematykę, wypełniając powierzoną kartę. Wstęp wolny. Zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00, tel.: 71 372 51 48.

 

Warsztaty artystyczne dla dzieci

Warsztaty artystyczne dla dzieci

godz. 12.00-13.30, Księgarnia Hiszpańska Wrocław La Librería Española de Wrocław, ul. Szajnochy 5, wstęp 15 zł

Naucz się robić kolorowe zwierzęta i stwory z recyklingu razem z Meksykanką Pauliną Hernandez.
¡ALEBRIJES! ¡Aprende a preparar animalitos y mónstruos mexicanos del material de reciclaje con Paulina Hernández!
Dla dzieci w wieku 4-10 lat!

 

Wielki Piknik Europejski

Wielki Piknik Europejski

od godz. 12.00, Pergola przy Hali Stulecia, wstęp wolny

W programie Pikniku m.in. koncerty zespołów:

12:30 - Centrala 57

16:00 - L.U.C

 • prezentacje beneficjentów Funduszy Europejskich
 • finał konkursu dla gimnazjalistów "Moja okolica pięknieje dzięki RPO"
 • gry i zabawy dla dzieci i dorosłych
 • parada Glinoludów
 • degustacja produktów regionalnych

Ponadto: sprawdzisz, jak działa "dom inteligentny", łazik marsjański i symulator nawigacyjny dla lotnictwa, weźmiesz udział w warsztatach rzemiosła i... przygotujesz własnoręcznie ceramiczny kubek, agatową biżuterię, namalujesz fantazyjne wzory na jedwabnej apaszce...

A dla dzieci: dmuchane zamki, malowanie buziek, zabawy i konkursy z animatorami, warsztaty artystyczne.

 

zień Otwarty Funduszy Europejskich w Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w Akademii Muzycznej we Wrocławiu

godz. 14.00-19.00, pl. Jana Pawła II nr 2,

Wystawy:

 • "65 lat Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu"
 • "Genealogia wrocławskiego środowiska muzycznego. Szkoły artystyczno-naukowe"
 • "Oktawa struktur" - wystawa prac ceramicznych Bożeny Sacharczuk
 • "Szepty, szmery" - wystawa prac malarskich Łukasza Gierlaka i Klaudii Zawady

godz. 14.00, hol budynku E - spacer po Kampusie AMKL:

 • zbiórka grupy zwiedzających przy recepcji budynku E
 • zwiedzanie budynku D
 • prezentacja Sali Koncertowej
 • prezentacja jednej z sal dydaktycznych
 • zwiedzanie Sali Baletowej oraz Sali Organowej
 • prezentacja Sali Prób Orkiestry (102 E)
 • przejście do holu głównego oraz prezentacja Sali Audytoryjnej
 • ok. 15.30 - zakończenie spaceru
 • godz. 17.00, Sala Koncertowa AMKL

Koncert dyplomantów z Akademicką Orkiestrą Kameralną, wstęp na koncerty po okazaniu bezpłatnej karty wstępu (odbiór w RECEPCJI BUDYNKU E AMKL - od dnia 4 maja 2015 roku).

 

\" data-mce-src=

"Halo Echo" IV edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych

od 8 do 10 maja, wstęp wolny (na pokazy filmowe i warsztaty należy się zarejestrować)

Organizowane przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 wydarzenie cieszy się tak wielkim zainteresowaniem, że prawie nie ma już bezpłatnych wejściówek na pokazy i warsztaty. A jest w czym wybierać, bo poza seansami filmów w Kinie Nowe Horyzonty będą jeszcze koncerty i zajęcia dla dzieci i młodzieży. W Centrum Technologii Audiowizualnych („Od ołówka do komputera”), na Akademii Sztuk Pięknych („Obraz oprawiony w dźwięk”), w Imparcie („Malowane kadry”) oraz w Konturach Kultury („Animowane podwórka”).

Szczegółowy program Przeglądu: www.haloecho.pl

 

Dzień Europy w Europejskiej Stolicy Kultury

Dzień Europy w Europejskiej Stolicy Kultury

od godz. 12.00 w parku Staromiejskim przy Teatrze Lalek.

W programie prezentacje, zabawy edukacyjne i konkursy. Organizatorzy zapewnią wygodne leżaki i muzykę, graną na żywo przez DJ-a. Miłośników ekologii mogą zainteresować warsztaty recyklingowe. Chętni będą mogli samodzielnie wyprodukować sok owocowy za pomocą specjalnego Energo-roweru. We współpracy z policjantami i ratownikami medycznymi przygotowany będzie punkt znakowania rowerów i lekcje udzielania pierwszej pomocy. Ponadto Doktor Bike (projekt Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej) za darmo zrobi przegląd i naprawi rower.

W godzinach 13.00-19.00 będzie można wziąć udział w grze miejskiej Choco Game. W trakcie gry uczestnicy będzie okazja do sprawdzenia, jak powstaje czekolada, i dowiedzenia się więcej o sprawiedliwym handlu (Fair Trade).

O godzinie 20.30 na scenie plenerowej Teatru Lalek zostanie wyświetlony film „Ida”, laureat tegorocznych Oscarów.

 

EIT+: Dzień otwarty dla miłośników nauki

EIT+: Dzień otwarty dla miłośników nauki

w godz. 12.00-16.00. , Wrocławskim Centrum Badań EIT+, ul. Stabłowicka 147

Goście EIT+ będą mieli okazję zajrzeć do laboratoriów, na co dzień niedostępnych. W planach jest oprowadzenie po pracowniach, gdzie są prowadzone badania nad ogniwami słonecznymi. O swoich doświadczeniach opowiedzą także biotechnolodzy. Sporo wydarzeń również w Ogrodach Doświadczeń Humanitarium: warsztaty, a co godzina pokazy, m.in. start rakiety, doświadczenia z suchym lodem i potężny wybuch piany.

Program:

 • 12:00-13:15 – debata Pojedynek Mistrzów, sala konferencyjna, budynek 1 A, Kampus Pracze 
 • 13.30-16.00 – Instameet Explore EIT+ / plener fotograficzny
 • 12.00-16.00 – wydarzenia w Ogrodzie Doświadczeń Humanitarium 

 

DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

8-17 maja, bilety 10/12/15 zł

To 12. edycja wielkiego święta kina dokumentalnego, które do zeszłego roku znane było jako Planete+ Doc Film Festival.  Przez 10 dni można będzie obejrzeć niemal 130 filmów, porozmawiać z blisko 80 twórcami z całego świata, wziąć udział w wielu interesujących debatach oraz jak zawsze bawić się na wyjątkowych imprezach muzycznych. 

 

Zwiedzanie kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu

Zwiedzanie kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu

sobota godz. 10.00-17.00, niedziela godz.11.30-17.00. pl. Nankiera 15, wstęp wolny

W 1945 roku, pod koniec II wojny światowej, wnętrze kaplicy zniszczył wybuch bomby. Po kilkudziesięciu latach znów można podziwiać barokowe arcydzieło z odtworzonymi freskami, stiukami i sztukateriami, ołtarzem z figurami św. Joachima, św. Anny i Boga Ojca oraz z repliką wspaniałej, ozdobnej kraty, która oddziela kaplicę od wnętrza kościoła.

 

Weekend w galeriach

Weekend w galeriach

Eko Jarmark w Centrum Handlowym Arkady Wrocławskie od 7 do 10 maja na poziomie „0” w godzinach otwarcia Centrum. W ofercie: miody, przyprawy, chleby na naturalnym zakwasie, tradycyjne wędzone wędliny czy kozie sery. w rozmaitych odsłonach smakowych i serów góralskich oraz słodkich przysmaków, m.in.

W Galerii Handlowej Sky Tower od 7 do 9 maja zagości Giełda Antyków i Staroci. Miłośnicy porcelany z pewnością odnajdą przedwojenne, ręcznie wykonane zastawy, kupić będzie można również stylowe meble z unikatowymi zdobieniami, wytworne żyrandole i lampki nocne oraz naftowe. Flateliści oraz numizmatycy również znajdą coś niezwykłego do swoich kolekcji. 

 

Kreatywne zajęcia edukacyjne dla dzieci w Sky Tower

Kreatywne zajęcia edukacyjne dla dzieci w Sky Tower

Centrum Edukacyjne FasTracKids, Galeria Handlowa Sky Tower, poziom +1, sobota-niedziela, centrum otwarte od godz. 10.00, obowiązuje rejestracja

FasTracKids English (wiek 4-6, zajęcia w języku angielskim) godz. 15:00 FasTracKids Workshops (wiek 3-6, zajęcia w języku angielskim i polskim) Sobota godz. 17:00, Niedziela godz. 15:30 Posługując się angażującymi wszystkie zmysły technikami nauczania oraz interaktywną technologią, FasTracKids rozwija kluczowe umiejętności uczenia się takie jak myślenie krytyczne i twórcze. Pierwsza lekcja FasTracKids English gratis, Workshops cena 30zł za 1.5h. Liczba miejsc ograniczona, rejestracja z jednodniowym wyprzedzeniem przez wroclaw@fastrackids.com lub telefonicznie: 71 780 01 90.

 

CZARODZIEJSKI FLET we Wrocławski Teatrze Lalek

CZARODZIEJSKI FLET we Wrocławski Teatrze Lalek

sobota godz. 15.00, niedziela godz. 11.00, pl. Teatralny 4 bilety: 20 zł i 25 zł

Muzyczny spektakl dla dzieci 6+: lekki i zabawny, z szybkim tempem i wieloma odniesieniami do współczesności. Twórcy przedstawienia bawią się zarówno muzyką genialnego kompozytora, jak i operową konwencją. Przedstawienie rozpoczyna się. Na scenie, pod rozgwieżdżonym niebem, pojawia się sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Kompozytor zaprasza widzów do swojego magicznego Operatorium, pełnego najróżniejszych instrumentów i przedmiotów o nieznanym przeznaczeniu. Przy ich pomocy wyczarowuje piękną, ponadczasową opowieść o relacjach ? nocy i dnia, Tamina i Paminy, Papagena i Papageny. Z okna współczesnej scenografii wyłania się nagle zupełnie inna, baśniowa rzeczywistość, zamieszkana przez postaci w barokowych perukach i kostiumach.

Rezerwacja biletów: 71 335 49 49; 335 49 11/-12, widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

 

Casting ELITE MODEL LOOK POLAND

Casting ELITE MODEL LOOK POLAND

godz 11.00 – 18.00, centrum handlowe Magnolia Park (ul. Legnicka 58)

Mogą wziąć w nim udział dziewczęta w wieku od 14 do 22 lat, o wzroście minimum 172 cm. Scouci agencji Elite oceniać będą m.in. fotogeniczność, osobowość i naturalne piękno, a także potencjał kandydatki w kontekście aktualnych trendów w modelingu.

Uczestniczki castingów powinny być makijażu oraz mieć ubranie, które pozwoli na ocenienie ich sylwetek. W przypadku dziewcząt niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów. Dodatkowo jest możliwość przesłania swojej aplikacji on-line na www.elitemodellook.com.pl poprzez zakładkę „Weź udział”. Na stronie znajdują się również szczegółowe informacje o konkursie, zasady uczestnictwa oraz wskazówki dla kandydatek.

 

\" data-mce-src=

"Freaki AFRYKI" - Dni Kultury Afrykańskiej

Koncerty z udziałem pochodzącego z Burkina Faso legendarnego muzyka Harouna Dembele oraz znakomitego tancerza Bouba Sylla z Gwinei, mistrzowskie warsztaty oraz pokazy tańca i gry na bębnach, wystawa zdjęć, slajdowisko, afrykańskie jam session - to największe atrakcje zbliżających się Dni Kultury Afrykańskiej "Freaki Afryki". Druga edycja imprezy odbędzie się 8-10 maja w Klubie Pod Kolumnami oraz w Sanatorium Kultury.

9 maja, start: godz. 20.00 Sanatorium Kultury, Przejście Garncarskie 2, KONCERT Harouna Dembele, Bouba Sylla, Tiriba & goście
bilety: 15 zł (pierwsze 50 osób) / 20 zł pozostałe, rezerwacje i info: freaki.afryki@gmail.com

Ponadto: pokazy tańca afrykańskiego (studenci Anety Szlachety), pokaz gry na bębnach (studenci Kuby Lichwy, Mariusza Raźnego), poczęstunek afrykański

9 - 10 maja Klub Pod Kolumnami, Pl. Św. Macieja 21, WARSZTATY GRY NA BĘBNACH z Harouna Dembele

Sobota 9 maja: godz. 15.00-16.30, 17.00-18.30
Niedziela 10 maja: godz. 11.00-12.30, 13.00-14.30

Cennik: PO 20 KWIETNIA: Full Pass: 210 złn/ 6 h, 130 zł/ 3h zajęć, 70 zł / pojedynczy warsztat
WARSZTATY TAŃCA AFRO z Bouba Sylla
Sobota 9 maja:godz. 11.00- 12.30,13.00-14.30
Niedziela 10 maja: godz. 15.00-16.30, 17.00-18.30

Cennik: Day pass 100 zł /3 h, 60 zł / pojedynczy warsztat

Godziny warsztatów mogą ulec zmianie! Liczba miejsc ograniczona! zapisy i info: freaki.afryki@gmail.com, +48 504 390 061

 

Aktor na Dywanie - Justyna Szafran

Aktor na Dywanie - Justyna Szafran

9 maja o godz. 13 na Podwórku Capitolu, wstęp wolny

W piątej odsłonie cyklu Aktor na Dywanie – 9 maja o godz. 13 na Podwórku Capitolu – pojawi się „alabastrowa pierwsza dama wrocławskiej piosenki", czyli Justyna Szafran. Aktorka i piosenkarka, absolwentka poznańskiego Studium Piosenkarskiego i wydziału aktorskiego Akademii Sztuk Wizualnych, laureatka wszystkich nagród XIX PPA.

Spotkanie odbywa się w Dniu Otwartym UE, od godz. 11 do 16 można także bezpłatnie zwiedzać teatr.

 

VII Majówka Żołnierska „Operacja Zachód”

VII Majówka Żołnierska „Operacja Zachód”

sobota-niedziela, godz. 10.00-18.00, Lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie k/Psar, wstęp wolny

Sobota, 9 maja

 • godz. 10 – oficjalne otwarcie majówki i wystawy sprzętu militarnego
 • godz. 12, 14, 16 – pokazy sprzętu: czołgi, wozy bojowe, wojskowy sprzęt specjalistyczny oraz eliminacje do konkursu w rzucie granatem do celu, przeciąganie Willysa na czas
 • godz. 14 i 16 – okaz mody militarnej
 • godz. 16.30 – inscenizacja „Ewakuacja”

Dojazd - czytaj tutaj

 
Warsztaty origami

Warsztaty origami

godz. 15.00, empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

Origami, japońska sztuka składania papieru, ma swoich licznych wielbicieli. To nie tylko ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, ale również forma wspierania rozwoju dzieci i młodzieży. Orgiami – składanie, zginanie papieru urzeka prostotą i niezwykłością formy. Sprawdź sam,  co można wyczarować z jednej kartki papieru. Okazją będą warsztaty organizowane w salonie empik.

 

Wrocławski Teatr Pantomimy \" data-mce-src=

Wrocławski Teatr Pantomimy "Mikrokosmos" reż. Konrad Dworakowski

godz. 16.00, Duża Scena Teatru Polskiego we Wrocławiu, bilety: 25zł/20zł/15zł, rezerwacja: 71 337 21 03, a.paluch@pantomima.wroc.pl

Hans Christian Andersen napisał Calineczkę poszukując w dziecku, którego metaforą jest dwuipółcentymetrowa dziewczynka, dowodu bezbronności, posłuszeństwa, niewinności; wskazując jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co dzieje się z bohaterem. Mikrokosmos jest swobodną interpretacją tej popularnej baśni. Calineczka jest jedynie pretekstem do zderzenia się z podobnymi wątkami, ale na zasadach, które dyktuje w opowieści bohater ciekawy świata, silny i zdecydowany, dążący do tego, by być sobą i czuć się wolnym. Powodem tej swobodnej interpretacji jest chęć podjęcia dialogu ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los.

 

BOOT CAMP w Kuźni Satysfakcji - Treningi na świeżym powietrzu!

BOOT CAMP w Kuźni Satysfakcji - Treningi na świeżym powietrzu!

Kuźnia Satysfakcji - Moje Chwile, ul. Mianowskiego 2b, start: 17:00, koszt: 15 zł/osoba - 10% zniżki za każdą przyprowadzoną osobę

Masz ochotę na świetną zabawę i mnóstwo spalonych kalorii? BOOT CAMP to trening na świeżym powietrzu wprowadzający elementy zabawy zespołowej i rywalizacji. Bawimy się jak dzieci, wzmacniamy mięśnie, budujemy kondycję i spalamy tłuszcz. A to wszystko w promieniach wiosennego słońca i w motywującej atmosferze. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą dobrych butów i wygodnego ubrania, w którym z czystym sumieniem będziecie się czołgać, robić pompki, niezliczone rodzaje burpees czy deski. Podejmiesz wyzwanie? Każdy trening został przygotowany przez trenerkę certyfikowaną przez BOOT CAMP POLSKA. Zapisy: kuznia@kuzniasatysfakcji.pl, tel. 537 503 533.

 

Mecz ekstraklasy siatkarek Impel Wrocław – Polski Cukier Muszynianka Muszyna

Mecz ekstraklasy siatkarek Impel Wrocław – Polski Cukier Muszynianka Muszyna

Hala Orbita, 9 maja
W sobotę, 9 maja, siatkarki Impelu Wrocław zagrają zespołem Polski Cukier Muszynianka Muszyna w trzecim meczu o brązowy medal mistrzostw Polski. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00 w Hali Orbita.

 

Andrzej Piaseczny w Empiku

Andrzej Piaseczny w Empiku

godz. 17.30, empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

Wokalista, którego płyta osiągnęła status platynowej już w dniu premiery. Artysta, któremu na płycie „Kalejdoskop” towarzyszy zapierająca dech w piersi, pięćdziesięcioosobowa Metropole Orkestr, wyśmienita holenderska orkiestra.  Zapraszamy do salonu empik na spotkanie z niezwykłym wokalistą – Andrzejem  Piasecznym, który swoją najnowszą płytą odkrywa przed nami znane utwory na nowo je reinterpretując. Artysta opowie, jak pracował nad płytą „Kalejdoskop”, skąd czerpał inspiracje i jak przebiegała realizacja tego śmiałego pomysłu. 

 

Romantyzm na smyczki – koncert NFM Leopoldinum

Romantyzm na smyczki – koncert NFM Leopoldinum

godz. 18.00, sala koncertowa Filharmonii

Wykonawcy:

Hartmut Rohde – dyrygent
NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna

Program:

R. Fuchs Serenada e-moll op. 21
S. Laks Symfonia na smyczki
J. Brahms II Kwintet smyczkowy G-dur op. 111

 

Wystawa na ekranie: \" data-mce-src=

Wystawa na ekranie: "Vincent van Gogh. Nowy sposób widzenia"

godz. 18.00, Kino Nowe Horyzonty, czas trwania: 90', bilety: 25 (n)/ 20(ul)/ 15 zł (szkolny)

Dramatyczna historia kryjąca się za ikonicznymi dziełami jednego z najbardziej znanych malarzy świata. Exhibition on screen umożliwia wyjątkowy akces do skarbów malarskich Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Powstały we współpracy z kuratorami wystawy, kinowy pokaz przypada akurat w 125 rocznicę śmierci malarza. W trakcie zwiedzania wystawy będzie można przyjrzeć się wszystkim najsłynniejszym dziełom Van Gogha w wysokiej jakości obrazu HD. Oglądaniu wystawy towarzyszyć będą komentarze kuratorów sztuki i historyków malarstwa.

 

Przedpremierowe pokazy \" data-mce-src=

Przedpremierowe pokazy "Party Girl"

sobota-niedziela, godz. 18.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety: 22/18 zł

Party Girl Francja 2014 / 96' reżyseria: Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis obsada: Angelique Litzenburger, Joseph Bour, Mario Theis Choć czasy się zmieniają i w lokalu zaczyna ubywać gości, uczucia stałego klienta tancerki Angelique, Michaela, są niezmienne. Od lat bez pamięci w niej zakochany, któregoś dnia nieoczekiwanie prosi ją o rękę. https://www.youtube.com/watch?v=0WPExDDTJkU

 

\" data-mce-src=

"Jestem, więc wątpię" - spektakl Kolektywu Twórczego PAWLACZ

godz. 20.00, Klub Pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21, wstęp wolny

Premierowy spektakl, autorski scenariusz i grupa studentów związanych z teatrem pasją i ciekawością. Kolektyw Twórczy Pawlacz to kameralna grupa pasjonatów. Zainspirowani codziennością i zupełnie przyziemnym tematem zwątpienia, stworzyli spektakl o tej samej tematyce.

Na podstawie wielu bardzo różnych tekstów - Żulczyka, Wojaczka, Micińskiego, Baudelaira, Bełzy, Baczyńskiego, Mickiewicza i Tuwima - powstała kompozycja trzech monodramów, każdy o innym zwątpieniu.

 

Koncert flamenco

Koncert flamenco

godz. 20.00, Księgarnia Hiszpańska Wrocław, Szajnochy 5, bilety 20 zł

Kolejny koncert flamenco w naszej księgarni - tym razem po raz pierwszy zatańczy Anna Mendak, zaśpiewają i zagrają znani i lubiani Borja Soto i Damian Kowaliński.

 

Specjalne pokazy fontanny multimedialnej

Specjalne pokazy fontanny multimedialnej

sobota-niedziela, wstęp wolny

Fontanna zajmuje powierzchnię bliską 1 ha, a na jej dnie umieszczono aż 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe. W jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się także m.in. orientalny Ogród Japoński, Przystań Zwierzyniecka oraz zoo z Afrykarium.

 • godz. 21:30 – sobota, 9 maja: Cztery Żywioły
 • godz. 21:30 – niedziela, 10 maja: Marzenia

 

Nocny Turniej Laser Tag

Nocny Turniej Laser Tag

godz. 22.00, Hasta la Vista

Gracz otrzymuje karabin MP-514 wraz z opaską z czujnikami zakładaną na głowę. Statystyki na bieżąco są przesyłane to komputera sterującego grą. Dokładnie widać ile razy byliśmy trafieni i ile oddaliśmy celnych strzałów oraz kogo trafiliśmy. Gwarantujemy świetną zabawę, ciekawe scenariusze , dużą dawkę endorfiny. Należy zabrać: sportowe obuwie, odzież na zmianę, nakrycie głowy (najlepiej czapka z daszkiem lub bandana ułatwia to trzymanie się opasek na głowie. Jeżeli ktoś nie posiada nakrycia użyczymy naszych chust). Dla zwycięskiego teamu nagrodą jest wyjazd wraz z Sekcjalasertag na grę na otwartej przestrzeni dla 10-u osób. Zapraszamy do kontaktu i do zobaczenia!! Ilość miejsc ograniczona.

Zgłaszać się mogą 4-osobowe drużyny lub pojedynczy gracze, wówczas drogą losowania zostaną wyłonione kolejne teamy. Koszt uczestnictwa to 35zł/os. Zapisy mailowo: kontakt@sekcjalasertag.pl, telefonicznie: 537 785 858/ 727 554 084.

 

Niedziela, 10 maja 2015r.

 

Wrocławski Bieg Akademicki o Puchar Rektorów

Wrocławski Bieg Akademicki o Puchar Rektorów

godz. 8.00-14.00, park Grabiszyński

To pierwsza taka impreza sportowa połączona z charytatywną zbiórką pieniędzy na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Wydarzenie skierowane do wrocławskich żaków, osób zainteresowanych bieganiem oraz wszystkich, którzy chcą w przyjemnej atmosferze spędzić dzień z rodziną i przyjaciółmi. Głównym punktem imprezy będzie bieg na 5 kilometrów, przebiegający po profesjonalnie wyznaczonej trasie. Zapraszamy też na piknik ze strefą chillout’u i zapleczem gastronomicznym. 

 • 8.15-9.45 rejestracja zawodników
 • 10.00 oficjalne otwarcie
 • 11.00 start biegu
 • 12.15-12.45 wręczenie nagród
 • 13.00-14.00 zumba
 • Strefa z The World Games: 11.00- Ultimate Fresbee, 13.00: kortfbal, squash, przeciąganie liny, bule

Więcej na stronie biegu

 

\" data-mce-src=

"Klasyki dzieciom" to zlot klasycznych samochodów

godz. 11.00-18.00, Stadion Wrocław, al. Śląska 1, brama D (teren toru kartingowego Le Mans)

„Klasyki dzieciom” to zlot klasycznych samochodów, którego celem jest wsparcie fundacji „Potrafię Pomóc”. Tego dnia wszystkie klasyki zamienią się w taksówki z których każdy będzie mógł skorzystać.

Zasada imprezy jest prosta. Każdy kto wrzuci pieniądze do puszki dostaje bilet, który uprawnia do przejażdżki jako pasażer dowolnie wybranym przez siebie klasykiem. Wśród samochodów które tego dnia pojawią się na Stadionie Wrocław będą m.in.: Ford Mustang z 1971 r., Fiat 124 Spider, Chevrolet Corvette C4 i wiele innych.

Imprezie towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, w tym m.in.: głosowanie na najpiękniejszego klasyka. Wstęp na imprezę jest darmowy.

 

Filmowe poranki: Mechaniczni przyjaciele

Filmowe poranki: Mechaniczni przyjaciele

godz. 10.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety 12 zł

W programie: Bali. Robot. Przygody Bolka i Lolka. Wycieczka z RobotemMami Fatale. Niesamowita historia, Robocik

Warsztaty architektoniczne poprowadzi animatorka Anna Kąkalec. W ramach zajęć stworzymy futurystyczne miasto i jego mieszkańców - roboty z obiektów 3D: rurek pcv, srebrnych rurek zginanych, kartonów, plastikowych opakowań.

 

COCOFLI dzieciom: czytanki i warsztaty

COCOFLI dzieciom: czytanki i warsztaty

godz. 11.00, Kawiarnia Cocofli ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

Co tydzień o godz. 11.00 odbywać się będą bezpłatne warsztaty dla dzieci. Na każde dziecko czeka słodka niespodzianka. Warsztaty inspirowane będą książką, bo książka gra w Cocofli jedną z głównych ról (obok kawy, dobrego wina i słodkości z małych manufaktur). Poprowadzi je profesjonalna aktorka Katarzyna Janekowicz.

 

TEATRALNE KOSMOSY - warsztaty kreacyjne dla dzieci 5+

TEATRALNE KOSMOSY - warsztaty kreacyjne dla dzieci 5+

godz. 11.00 oraz 13.00. Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4 bilety: 20 zł od osoby

Warsztaty pt.: CHMURY. DLACZEGO SIĘ ZMIENIAJĄ? Dlaczego czasem pokrywają gęsto całe niebo z czasami zupełnie znikają? Czy słyszeliście, że mają takie skomplikowane nazwy? Nauczmy się je rozpoznawać. Przyda się do tego pewna tajemnicza ramka?

Rezerwacja biletów : 71 335 49 49; 71 335 49 11/12, widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

 

Wiosenna edycja Wrocławskich Ulicożerców.

Wiosenna edycja Wrocławskich Ulicożerców

BROWAR MIESZCZAŃSKI, ul. Hubska 44, godz 11.00 - 18.00

Ponad czterdzieści starannie wyselekcjonowanych ekip, zaprezentuje unikatowe potrawy począwszy od pastrami, słowackiego langosha, policzków wołowych, ogonów, ozorów, skończywszy na holenderskich poffertjes.

Videomapping w Hali Stulecia

Videomapping w Hali Stulecia

godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, bilety od 12 zł

Jak za pomocą światła i dźwięku ukazano fenomen konstrukcji Hali Stulecia? Dlaczego na szczycie kopuły pojawia się karminowe światło? Gdzie umieszczono specjalne pierścienie, spinające konstrukcję kopuły? W Hali Stulecia  zobaczyć można niezwykły pokaz mappingu, który prezentuje fenomen konstrukcji wnętrza jedynego wrocławskiego obiektu z listy UNESCO. Zastosowanie najnowszych technologii jest jednocześnie niepowtarzalną prezentacją video artu.

 

Niedzielny spacer z przewodnikiem - plac Grunwaldzki w 70. rocznicę kapitulacji Festung Breslau

Niedzielny spacer z przewodnikiem - plac Grunwaldzki w 70. rocznicę kapitulacji Festung Breslau

godz. 12.00

Historia placu Grunwaldzkiego sięga początków XX wieku. Jeden z najbardziej rozbudowanych i znanych wrocławianom węzeł tramwajowy kryje wiele tajemnic.

Niedzielne spacery z przewodnikiem rozpoczynają się o godz. 12.00. Bilety w cenie 5 zł/os. dostępne są w dniu wydarzenia w kasie Centrum Poznawczego Hali Stulecia (budynek Hali Stulecia – wejście „D3”). Nie prowadzimy rezerwacji miejsc.

Szczegółowe informacje: Centrum Poznawcze Hali Stulecia (budynek Hali Stulecia, wejście „D3”), tel. 71 / 347 51 51 lub 71 347 50 47

 

Niedzielny Poranek Filmowy w WRO

Niedzielny Poranek Filmowy w WRO

Centrum Sztuki WRO, Widok 7, niedziela, godz.12.30, wstęp wolny

W najbliższą niedzielę podczas Poranka sprawdzimy, co robią mrówki. Podczas projekcji - zanurzymy kamerę w ilustracje i historie zawarte w przepięknej, wydanej przez Naszą Księgarnię, publikacji „Opowiem ci, mamo, co robią mrówki” autorstwa Katarzyny Bajerowicz i Marcina Brykczyńskiego. To kolejne interaktywne czytanie we WRO i animowanie książki na dużym ekranie.
W ramach warsztatów powiększymy rodzinę mrówek - jeśli pogoda dopisze, wyjdziemy na dwór z kredą, a jeśli trzeba będzie zostać w mrowisku, nikt nie wyjdzie z niego bez własnej, samemu wykonanej, mrówki-koleżanki

 

Warsztaty dla dzieci w Muzeum Narodowym

Warsztaty dla dzieci w Muzeum Narodowym

wstęp wolny

10.05, godz. 12.00 „O trudnych nazwach i dziwnych obiektach, czyli co nieco o sztuce najnowszej”- zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzi Iwona Gołaj.
Podczas muzealnej zabawy (również o charakterze ruchowym) na wystawie „Polska sztuka współczesna” dzieci poznają takie określeniajak: asamblaż, instalacja, happening czy performance. Wstęp wolny. Zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00, tel.: 71 372 51 48.

10.05,  godz. 13.00 „Kowal, ogrodnik i skrzypek. O zawodach wykutych w metalu” - zabawa plastyczna dla dzieci 6-12 lat, prowadzi Iwona Gołaj.
Dzieci spróbują odnaleźć w galeriach muzealnych metalowe rzeźby uosabiające różne zawody – uprawiane do dzisiaj oraz te współcześnie mniej popularne. Na wystawie „Stwórcze ręce” zobaczą figury kowala i ogrodnika autorstwa Jaroslava Vonki, a w korytarzu Muzeum rzeźby „Robotnicy” i „Tragarz portowy” – dzieła wybitnego rzeźbiarza belgijskiego Constantina Meuniera. Wstęp wolny. Zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00, tel.: 71 372 51 48.

 

\" data-mce-src=

"Halo Echo" IV edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych

od 8 do 10 maja, wstęp wolny (na pokazy filmowe i warsztaty należy się zarejestrować)

Organizowane przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 wydarzenie cieszy się tak wielkim zainteresowaniem, że prawie nie ma już bezpłatnych wejściówek na pokazy i warsztaty. A jest w czym wybierać, bo poza seansami filmów w Kinie Nowe Horyzonty będą jeszcze koncerty i zajęcia dla dzieci i młodzieży. W Centrum Technologii Audiowizualnych („Od ołówka do komputera”), na Akademii Sztuk Pięknych („Obraz oprawiony w dźwięk”), w Imparcie („Malowane kadry”) oraz w Konturach Kultury („Animowane podwórka”).

Szczegółowy program Przeglądu: www.haloecho.pl

 

DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

8-17 maja, bilety 10/12/15 zł

To 12. edycja wielkiego święta kina dokumentalnego, które do zeszłego roku znane było jako Planete+ Doc Film Festival.  Przez 10 dni można będzie obejrzeć niemal 130 filmów, porozmawiać z blisko 80 twórcami z całego świata, wziąć udział w wielu interesujących debatach oraz jak zawsze bawić się na wyjątkowych imprezach muzycznych. 

 

Zwiedzanie kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu

Zwiedzanie kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu

godz.11.30-17.00. pl. Nankiera 15, wstęp wolny

W 1945 roku, pod koniec II wojny światowej, wnętrze kaplicy zniszczył wybuch bomby. Po kilkudziesięciu latach znów można podziwiać barokowe arcydzieło z odtworzonymi freskami, stiukami i sztukateriami, ołtarzem z figurami św. Joachima, św. Anny i Boga Ojca oraz z repliką wspaniałej, ozdobnej kraty, która oddziela kaplicę od wnętrza kościoła.

 

Mecz Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego Panthers Wrocław – Zagłębie Steelers Interpromax

Mecz Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego Panthers Wrocław – Zagłębie Steelers Interpromax

Stadion Oławka, godz. 12.30

W niedzielę, 10 maja, futboliści Panthers Wrocław zagrają z zespołem Zagłębie Steelers Interpromax w meczu szóstej kolejki PLFA. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.30 na stadionie Oławka.

 

Kłusaki na Partynicach

Kłusaki na Partynicach

godz. 14.45, WTWK Partynice, ul. Zwycięska 2, wstęp wolny!

Po raz pierwszy w tym sezonie na Partynicach pojawią się kłusaki! Zaprezentują się arabskie trzylatki oraz kłusaki francuskie. Równie ciekawie zapowiada się gonitwa dla koni pełnej krwi angielskiej, w której wystartuje m.in. koń znanego aktora Marka Siudyma. Kłusaki pobiegną w trzech wyścigach, w zależności od zdobyczy finansowych w karierze. W ostatniej gonitwie dla kłusaków pobiegną młode konie, trzy-, cztero- i pięcioletnie, które dopiero wchodzą w wyścigowy rytm. Trzyletnie folbluty, które ścigać się będą w trzeciej gonitwie dnia, na dystansie 1600 metrów, to w większości konie, które wystartują po raz pierwszy w karierze. W sumie w niedzielę kibice obejrzą sześć gonitw, których łączna pula nagród wyniesie ponad 55 000 pln. Wrocławian oprócz sportowych emocji czekają również przejażdżki na kucykach, spotkanie z Damarem - filmowym koniem Bohuna z Ogniem i Mieczem, a dodatkowo plaża z leżakami, food trucki, dmuchańce dla dzieci.

 

Kreatywne zajęcia edukacyjne dla dzieci w Sky Tower

Kreatywne zajęcia edukacyjne dla dzieci w Sky Tower

Centrum Edukacyjne FasTracKids, Galeria Handlowa Sky Tower, poziom +1, sobota-niedziela, centrum otwarte od godz. 10.00, obowiązuje rejestracja

FasTracKids English (wiek 4-6, zajęcia w języku angielskim) godz. 15:00 FasTracKids Workshops (wiek 3-6, zajęcia w języku angielskim i polskim) Sobota godz. 17:00, Niedziela godz. 15:30 Posługując się angażującymi wszystkie zmysły technikami nauczania oraz interaktywną technologią, FasTracKids rozwija kluczowe umiejętności uczenia się takie jak myślenie krytyczne i twórcze. Pierwsza lekcja FasTracKids English gratis, Workshops cena 30zł za 1.5h. Liczba miejsc ograniczona, rejestracja z jednodniowym wyprzedzeniem przez wroclaw@fastrackids.com lub telefonicznie: 71 780 01 90.

 

CZARODZIEJSKI FLET we Wrocławski Teatrze Lalek

CZARODZIEJSKI FLET we Wrocławski Teatrze Lalek

godz. 11.00, pl. Teatralny 4 bilety: 20 zł i 25 zł

Muzyczny spektakl dla dzieci 6+: lekki i zabawny, z szybkim tempem i wieloma odniesieniami do współczesności. Twórcy przedstawienia bawią się zarówno muzyką genialnego kompozytora, jak i operową konwencją. Przedstawienie rozpoczyna się. Na scenie, pod rozgwieżdżonym niebem, pojawia się sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Kompozytor zaprasza widzów do swojego magicznego Operatorium, pełnego najróżniejszych instrumentów i przedmiotów o nieznanym przeznaczeniu. Przy ich pomocy wyczarowuje piękną, ponadczasową opowieść o relacjach ? nocy i dnia, Tamina i Paminy, Papagena i Papageny. Z okna współczesnej scenografii wyłania się nagle zupełnie inna, baśniowa rzeczywistość, zamieszkana przez postaci w barokowych perukach i kostiumach.

Rezerwacja biletów: 71 335 49 49; 335 49 11/-12, widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

 

VII Majówka Żołnierska „Operacja Zachód”

VII Majówka Żołnierska „Operacja Zachód”

godz. 10.00-18.00, Lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie k/Psar, wstęp wolny

Niedziela, 10 maja

 • godz. 10 – otwarcie drugiego dnia majówki i wystawy sprzętu militarnego
 • godz. 12, 15 – pokazy sprzętu: czołgi, wozy bojowe, wojskowy sprzęt specjalistyczny oraz eliminacje do konkursu w rzucie granatem do celu, przeciąganie Willysa na czas, pokaz mody militarnej,
 • godz.14 – jubileusz 50 lat serialu „Czterej pancerni i pies”, wybory sobowtórów i najładniejszego Szarika. Zgłoszenia do obu konkursów telefonicznie do 8 maja i na imprezie, w niedzielę 10 maja w godz. 12-13, spotkanie „Klubu Pancernych”, pokaz mody czteropancernej,
 • godz. 15.3 – inscenizacja Kryptonim Desant. Będzie to inscenizacja według fikcyjnego scenariusza. Pojawi się sprzęt pancerny, wozy bojowe, żołnierze i grupy rekonstrukcyjne, militarne pojazdy historyczne. Po zakończeniu inscenizacji będzie można z bliska obejrzeć pojazdy oraz wyposażenie.
 • godz. 16 – pokaz mody militarnej, finał  konkursu w rzucie granatem do celu i przeciąganie Willysa na czas.
 • godz. 16.30 – pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, finał konkursy gazetowego. Nagrody: wyjazd na sesję Europarlamentu ufundowany przez europoseł Lidię Geringer d'Oedenberg, jazda czołgiem T-34, nagrody rzeczowe.

Dojazd - czytaj tutaj

 

\" data-mce-src=

"Małe zbrodnie małżeńskie" z AUDIODESKRYPCJĄ I NAPISAMI DLA NIESŁYSZĄCYCH

godz. 14.00, Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ul. Chociebuska 4-6

Wstęp wolny z zaproszeniami do odebrania w Dziale Programowym CKWZ

Projekcja realizowana w ramach projektu "Wykluczeni z kultury 2015.

 • Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Projekt jest realizowany w ramach ESK 2016 we Wrocławiu
 • Sprzęt do audiodeskrypcji współfinansowany przez PISF

 

Warsztaty Rodzinne \" data-mce-src=

Warsztaty Rodzinne "Odkrywcy Sztuki" I edycja

niedziela 10 maja i 14 czerwca, godz.15.00, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, ul. Kuźnicza 29a

Warsztaty poznawczo-plastyczne dla rodziców z dziećmi od lat 4 "Odkrywcy sztuki". Zapraszamy na pojedyncze spotkania lub cały cykl: każde zajęcia poświęcone są innemu tematowi. Koszt pojedynczego spotkania dla rodzica z dzieckiem: 35 zł. Konieczne wcześniejsze zapisy. Dla uczestników warsztatów bilety na następujący po nich spektakl : 14 zł !

Odkrywcy sztuki to nowy cykl warsztatów poznawczo–plastycznych, dla rodziców wraz z dziećmi we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka. Wspólna zabawa plastyczna i odkrywanie świata, to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu. Zajęcia łączą ze sobą wartości poznawcze świata, niezwykłe ciekawostki z realizacjami plastycznymi.

 

Od J.S. Bacha do P. McCartneya

Od J.S. Bacha do P. McCartneya

godz. 16.00, Dziedziniec Instytutu Archeologii, ul. Więzienna 6

Wykonawcy:

Wratislavia Brass:
Igor Cecocho – trąbka
Piotr Bugaj – trąbka
Adam Wolny – waltornia
Paweł Maliczowski – puzon
Krzysztof Mucha – tuba

Brzmienie zespołu złożonego z instrumentów dętych blaszanych jest nie do podrobienia. Bez wątpienia ten pełen mocy skład doskonale nadaje się do wykonywania lżejszego repertuaru, kojarzy się wszak z początkami muzyki jazzowej, z kipiącą energią muzyką bałkańską czy nawet z działalnością kapel podwórkowych. W majową niedzielę klimatyczne, otoczone drewnianymi krużgankami podwórko przy ulicy Więziennej wibrować będzie od dźwięku trąbek, puzonu, waltorni i tuby.

 

BOOT CAMP w Kuźni Satysfakcji - Treningi na świeżym powietrzu!

BOOT CAMP w Kuźni Satysfakcji - Treningi na świeżym powietrzu!

Kuźnia Satysfakcji - Moje Chwile, ul. Mianowskiego 2b, start: 17:00, koszt: 15 zł/osoba - 10% zniżki za każdą przyprowadzoną osobę

BOOT CAMP to trening na świeżym powietrzu wprowadzający elementy zabawy zespołowej i rywalizacji. Bawimy się jak dzieci, wzmacniamy mięśnie, budujemy kondycję i spalamy tłuszcz. A to wszystko w promieniach wiosennego słońca i w motywującej atmosferze. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą dobrych butów i wygodnego ubrania, w którym z czystym sumieniem będziecie się czołgać, robić pompki, niezliczone rodzaje burpees czy deski. Zapisy: kuznia@kuzniasatysfakcji.pl, tel. 537 503 533.

 

Nowy spektakl w reżyserii Agnieszki Mielcarek - \" data-mce-src=

Nowy spektakl w reżyserii Agnieszki Mielcarek - "Jaś i Małgosia"

godz. 17.00, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, ul. Kuźnicza 29a,

Jaś i Małgosia - znana nam wszystkim historia w nowej odsłonie. Pełna dobrego humoru, o braterskiej miłości z ciekawą aranżacją.

 

Mecz ekstraklasy siatkarek Impel Wrocław – Polski Cukier Muszynianka Muszyna (ewentualny)

Mecz ekstraklasy siatkarek Impel Wrocław – Polski Cukier Muszynianka Muszyna (ewentualny)

Hala Orbita, 10 maja
W niedzielę, 10 maja, siatkarki Impelu Wrocław zagrają zespołem Polski Cukier Muszynianka Muszyna w ewentualnym czwartym meczu o brązowy medal mistrzostw Polski. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00 w Hali Orbita.

 

Mecz żużlowej ekstraligi Betard Sparta Wrocław – GKM Grudziądz

Mecz żużlowej ekstraligi Betard Sparta Wrocław – GKM Grudziądz

Stadion Olimpijski, godz. 17.00

W niedzielę, 10 maja, żużlowcy Betardu Sparty Wrocław zmierzą się z zespołem GKM Grudziądz w meczu 4. Kolejki ekstraligi. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 na Stadionie Olimpijskim.

 

Przedpremierowe pokazy \" data-mce-src=

Przedpremierowe pokazy "Party Girl"

sobota-niedziela, godz. 18.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety: 22 /18 zł

Party Girl Francja 2014 / 96' reżyseria: Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis obsada: Angelique Litzenburger, Joseph Bour, Mario Theis Choć czasy się zmieniają i w lokalu zaczyna ubywać gości, uczucia stałego klienta tancerki Angelique, Michaela, są niezmienne. Od lat bez pamięci w niej zakochany, któregoś dnia nieoczekiwanie prosi ją o rękę. https://www.youtube.com/watch?v=0WPExDDTJkU

 

Gramy z Publiczką! - Teatr ToTu: Wschód/Zachód - wersja specjalna

Gramy z Publiczką! - Teatr ToTu: Wschód/Zachód - wersja specjalna

godz. 19.00, ToTu, ul. Hubska 6, bilety 15 zł

Kolejny raz zagramy na stałe goszczący w naszym repertuarze spektakl Szymona Bogacza pt. „Wschód Południe Zachód Północ”, ale w nowej odsłonie!
Na bieżąco będziecie reżyserować go właśnie Wy! Z pełnym zaufaniem oddajemy się w Wasze ręce, nie możemy doczekać się improwizacji.

 

Nut Ferment: Gośćmi Konrada Imieli będą zespoły Hetane, HooDoo Band i Sedes.

Nut Ferment: Gośćmi Konrada Imieli będą zespoły Hetane, HooDoo Band i Sedes.

godz. 19.00, Scena Ciśnień w Teatrze Muzycznym Capitol, bilety 30 zł

Ferment to emocje, entuzjazm, fascynacja, ożywienie, poruszenie, uniesienie, wariacja, wrzenie, zachwyt. Ferment to pozytywny zamęt, zwiastujący pojawienie się nowej jakości. Cykl koncertów pomyślany jako platforma promocyjna wrocławskiego środowiska muzycznego, w dziewięciu odsłonach od października do czerwca zaprezentuje publiczności 27 wykonawców – wrocławskich artystów piosenki.

Piosenkę tytułową zaśpiewa Łukasz Wójcik, aktor Capitolu. Hetane w dwóch swoich piosenkach i jednym coverze HooDooBand, HooDooBand w dwóch swoich piosenkach i jednym coverze Sedesu, Sedes w dwóch swoich piosenkach i jednym coverze Hetane.

 

Koncert Filharmoników Berlińskich LIVE

Koncert Filharmoników Berlińskich LIVE

godz. 19.30, Kino Nowe Horyzonty, czas trwania: 80', bilety 35 zł

Program: Béla Bartók Muzyka na smyczki, perkusję i czelestę (26') Dmitri Shostakovich Koncert skrzypcowy nr 2 (29') Maurice Ravel Suita orkiestrowa nr 2 Dafnis i Chloe (17') Łotewski dyrygent Mariss Jansons przewodzi Filharmonikom Berlińskim, którzy tego wieczoru wykonają utwory skrajnie różne, lecz emanujące tą samą energią. Specjalnie dla zgromadzonych na widowni melomanów wydobędzie ją wirtuoz skrzypiec, Niemiec Frank Peter Zimmermann. Muzyk współpracował już wcześniej z Filharmonikami Berlińskimi, w 2003 roku wykonując wraz z nimi po raz pierwszy na świecie Koncert skrzypcowy ?en sourdine' Matthiasa Pintschera. Zespołowi dyrygował wówczas Peter Eötvös.

 

Halla Nordfjörd w Starym Klasztorze

Halla Nordfjörd w Starym Klasztorze

godz. 20.00, ul. Purkyniego 1, bilety 15/20 zł

Songwriterka z Islandii wydała płytę „Bridge”, zebrała pozytywne recenzje w prasie islandzkiej, polskiej i europejskiej, a teraz przylatuje do naszego kraju na trasę koncertową. Zaśpiewa autorskie utwory zarówno po angielsku, jak i po islandzku.

 

Specjalne pokazy fontanny multimedialnej

Specjalne pokazy fontanny multimedialnej

wstęp wolny

Fontanna zajmuje powierzchnię bliską 1 ha, a na jej dnie umieszczono aż 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe. W jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się także m.in. orientalny Ogród Japoński, Przystań Zwierzyniecka oraz zoo z Afrykarium.

 • godz. 21:30 – niedziela, 10 maja: Marzenia

 

Atrakcje we Wrocławiu

 

Czworonożni seniorzy czekają …wystawa plenerowa

Czworonożni seniorzy czekają …wystawa plenerowa

1-15 maja, ul. Kuźnicza

We Wrocławskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt stale przebywa około 300 psów i kilkadziesiąt kotów. 80 % z nich to zwierzęta starsze. Często właśnie to jest powodem, że trafiły do schroniska. Zbrzydły, zniedołężniały i … przestały się podobać.

Portal www.wroclaw.pl inicjuje akcję promocji starszych zwierząt

Nasi bohaterowie: psy Benio, Kudi i Peper, oraz kotki: Róża, Benia i Baśka to właśnie schroniskowi seniorzy. Nieatrakcyjni, często bezzębni i zaniedbani. Tym zwierzętom zafundowaliśmy metamorfozy. Kąpanie strzyżenie i sesję zdjęciową.

Nasza akcja ma pokazać, że wystarczy odrobina pracy i wysiłku, a każdy pies czy kot z nieatrakcyjnej wręcz odpychającej kupki sierści i nieszczęścia może zamienić się w sympatycznego pupila, wdzięcznego towarzysza i kompana. I to właśnie można zobaczyć na tych zdjęciach.

 

Zabytkowe tramwaje we Wrocławiu

Zabytkowe tramwaje we Wrocławiu

Zabytkowe linie tramwajowe kursują w weekendy. Za przejazd zabytkowym składem trzeba zapłacić 4 i 2 zł (lub 3 i 6 zł w obie strony). Obie linie - "czerwona" i "żółta" kursują na trasie pl. Teatralny-Hala Stulecia. W tym roku na trasy wyjeżdżają tramwaje "Juliusz" i "Baba Jaga"..

Rozkłady jazdy, trasy


Punkt widokowy w Kotowicach

Punkt widokowy w Kotowicach

wieża otwarta codziennie od 10.00 do 20.00, zwiedzanie bezpłatne

Unikatowy obiekt turystyczny położony jest w przysiółku Utrata nad brzegiem Odry w miejscowości Kotowice. Wieża jest położona 20 km od centrum Wrocławia.

Wieżę można uznać za najoryginalniejszy obiekt turystyczny, jaki powstał w ostatnich latach w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia. Ma wysokość 40 metrów. Położona jest tuż przy brzegu Odry. Widać z niej ciekawą panoramę terenów przyrodniczych Natura 2000 gminy Siechnice, gminy Czernica oraz Wrocławia. Przy dobrej pogodzie podziwiać można piękną panoramę aglomeracji wrocławskiej i dużej części Dolnego Śląska: Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie oraz zarys Sudetów. Więcej o wydarzeniach na wieży: https://pl-pl.facebook.com/WIEZAwKOTOWICACH.

 

Otwarcie Wyspy Przygody Opatowicka

Wyspa Przygody Opatowicka

ul. Braci Gierymskich 131, godz. 9.00-19.00

Bilet dziecięcy kosztuje 15 zł, ulgowy 25 zł, a normalny 35 zł.

 • Trasy łatwe: Małpka, Świstak 
 • Trasy średnie: Wiewiórka, Dzięcioł 
 • Trasy trudne: Goryl, Pantera 

 

Największa w Polsce makieta kolejki

Największa w Polsce makieta kolejki

codziennie od 10.00 do 18.00, Dworzec Świebodzki, bilety 15/19 zł

Wystawa podzielona jest na kilka części. Jedna z nich poświęcona jest gospodarce leśnej i rolnej. Widać na niej zwierzęta hodowlane, a w głębi pięknie odwzorowane gospodarstwo agroturystyczne. W drugiej części znajduje się Karpacz oraz Śnieżka z wiernie odwzorowanym obserwatorium. Dalej natrafiamy na wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo.pl z repliką schroniska Szwajcarka.

Więcej czytaj tutaj.

 

Afrykarium we wrocławskim Zoo godz. 9.00-20.00, ostatnie wejście o 19.00, pozostałe pawilony w zoo otwarte do 16.00 Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią wrocławskiego ogrodu zoologicznego.   Morze

Afrykarium we wrocławskim zoo

godz. 9.00-18.00

Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.

 • Morze Czerwone – rafa koralowa i ryby rafy koralowej;
 • Plaża nad Morzem Czerwonym – lądowe żółwie pustynne;Wielkie Jeziora Afrykańskie (Tanganika i Malawi) – około 50 różnych gatunków ryb – pielęgnic;
 • Kanał Mozambicki – płaszczki, rekiny młoty, rekiny lamparcie;
 • Wschodnia Afryka – hipopotamy nilowe oraz zwierzęta zamieszkujące sawannę jak: góralki (dalecy krewniacy słoni), mrówniki (często mylone z amerykańskimi mrówkojadami!) oraz dikdik (jedna z najmniejszych antylop);
 • Wybrzeże Namibii - to zewnętrzne baseny w Afrykarium Wrocław, zamieszkane przez pingwiny tońce oraz kotiki południowoafrykańskie (krewniacy popularnych lwów morskich);
 • Dżungla nad rzeką Kongo – krokodyle, wydry, manaty i towarzyszące im ryby – tilapie oraz kilka gatunków ptaków. 
Bilety, zwiedzanie, parkingi, dojazd

 

Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej - Polinka

Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej  Polinka

Polinka kursuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 21.00, a w sobotę i niedzielę od godziny 11.00 do 18.00. Startuje ze stacji przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i ul. Na Grobli. Na darmowe przejazdy mogą studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej. Pozostali muszą kupić bilet. Cena jednorazowego przejazdu wynosi 3 zł za bilet normalny i 1,5 zł za bilet ulgowy.

 

Wydostań się z pokoju z tykającą bombą – nietypowa gra

Wydostań się z pokoju z tykającą bombą – nietypowa gra

Czwórka znajomych spotyka się w sercu miasta, żeby za chwilę zniknąć w ciemnym pokoju jednej z kamienic. Wchodząc do chłodnego wnętrza budynku, jeszcze nie podejrzewają, co za chwilę się wydarzy. Wiedzą tylko, że idą „zagrać w grę”, i że chodzi o to, żeby wyjść z pokoju – łatwizna, myślą. 60 minut później w pokoju, w którym są zamknięci wybucha bomba i nic już nie jest takie, jak wcześniej...

Wszystko o nietypowej grze

 

Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo - godziny, wystawy

Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo  godziny, wystawy

Sprawdź ofertę oraz godziny otwarcia

 

Punkty widokowe we Wrocławiu

Punkty widokowe we Wrocławiu

Taras widokowy w Sky Tower, Mostek Czarownic, Wieża Matematyczna oraz wieże archikatedry i kościoła św. Elżbiety - stąd można podziwiać panoramę Wrocławia. Sprawdź godziny otwarcia w długi weekend.

... więcej

 

Zgłoś uwagę