Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Wrocław i Lille partnerami

Umowa o współpracy podpisana


Dwie Europejskie Stolice Kultury – Wrocław i Lille podpisały w piątek (4 października) umowę partnerską. Z tej okazji Wrocław przez trzy dni promuje się we Francji. We Francji swoją premierę ma także francuskojęzyczne wydanie „Mikrokosmosu" Normana Daviesa.

Umowę w merostwie Lille podpisali pani mer Martine Aubry i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

- Bardzo cenię sobie dotychczasową współpracę z Wrocławiem. Ucieszyliśmy się ogromnie, kiedy okazało się, że Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury 2016 - powiedziała przed podpisaniem umowy mer Lille Martine Aubry. - Lille to przykład doskonałej tranformacji ekonomicznej a także wzorzec tego jak ESK przekuć w sukces - powiedział z kolei Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Wspomniał też, że "Mikrokosmos" Normana Daviesa w wersji francuskiej to już szósty przekład tej książki. Do 2016 roku mają ich być jeszcze trzy - po szwedzku, hiszpańsku i rosyjsku.

Podpisana dzisiaj umowa jest zwieńczeniem trwającej od 2009 roku współpracy między obydwoma miastami. Porozumienie obejmuje współpracę na wielu płaszczyznach. Głównie na polu kultury w związku z wymianą doświadczeń o ESK, w zakresie innowacji i nowych technologii, gospodarki oraz wymiany studentów. Warto wspomnieć, że region Lille jest bardzo polonijnym regionem we Francji - aż co czwarty mieszkaniec tego regionu ma polskie korzenie a polonistyka na Uniwerytecie w Lille jest najlepszą we Francji.

Na spotaniu był również obecny przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jacek Ossowski, który na ręce mer Lille wręczył panoramę średniowiecznego Wrocławia, wykonaną przez znaną wrocławską artystkę Barbarę Idzikowską.

Wydarzeniu towarzyszy program kulturalny, na który składają się wystawy, konferencje, koncerty, pokazy filmów dokumentalnych. W Lille zaprezentują się wrocławscy artyści i ludzie kultury.

ak

 Zgłoś uwagę