wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław bez węgla zimą?

- Stosowanie węgla jako paliwa jest w głównej mierze odpowiedzialne za zanieczyszczenia aglomeracji miejskich. Dlatego należy eliminować węgiel z centrów miast, a duże zakłady przemysłowe przenosić na ich obrzeża – przekonuje Andrzej Jagusiewicz, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, który gościł we Wrocławiu na zaproszenie Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Takie rozwiązanie przyjęła w ubiegłym tygodniu rada miasta Krakowa. Stolica Małopolski jest obecnie najbardziej zanieczyszczonym smogiem miastem w Polsce. Aby to zmienić, już od 1 października br. wprowadzona zostanie uchwała zakazująca palenia węglem. Zakaz wejdzie w życie od początku przyszłego roku. Zakaz zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku. Radni zaproponowali 5-letni okres przejściowy w trakcie którego z Krakowa i większości miast Małopolski mają zniknąć piece węglowe, wprowadzony zostanie również zakaz pozwoleń na budowę domów ogrzewanych wyłącznie za pomocą węgla i drewna. Zgodnie z projektem władze Krakowa mają refundować aż 90 proc. kosztów wymiany pieca węglowego na ogrzewanie gazowe lub centralne ogrzewanie. Wysokość dopłat do rachunków za ogrzewanie będzie uzależniona od zamożności rodziny, a więc od ilości jej dochodów.

- To krok w dobrym kierunku i takie rozwiązania powinny się pojawić w innych miastach w Polsce, ale do tego trzeba zmian prawnych w samorządach – mówi Jagusiewicz.

We Wrocławiu od kilku lat realizowane są różnorodne programy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jednym z istotnych elementów tych działań jest dbałość o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy, a które dramatycznie się pogarsza właśnie teraz gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Za zanieczyszczenie atmosfery w dużej mierze odpowiedzialna jest tzw. niska emisja, oznaczająca emisję komunikacyjną oraz emisję pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z działalności przemysłowej, lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych.

- Rada miasta Wrocławia przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania planu gospodarki niskoemisyjnej. Wrocław otrzymał również pierwszą nagrodę jako pierwsza gmina w Polsce w zagospodarowaniu elektroodpadów. Te dwa wydarzenia świadczą o zaangażowaniu miasta w zrównoważony rozwój ekologiczny – mówi Lech Filipiak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji, Urząd Miasta Wrocławia. – Spotykamy się także z coraz większym zainteresowaniem mieszkańców w sprawie podłączeń i rezygnowania z indywidualnego ogrzewania się węglem – dodaje.

- W pracy nad zrównoważonym rozwojem Wrocławia konieczne jest współdziałanie różnych podmiotów – poczynając od władz miasta, poprzez organizacje społeczne, kończąc na prywatnych inwestorach. Stolica Dolnego Śląska podąża szlakiem tych światowych metropolii, które z miast przemysłowych przekształciły się w zielone, tętniące życiem miejsca, przyjazne dla ich mieszkańców – mówi Izabela Van Den Bossche z komunikacji korporacyjnej Fortum.

- Jednym z istotnych kroków do zmniejszenia niskiej emisji jest podłączanie do sieci ciepłowniczej, bo im mniej indywidualnych palenisk tym mniejsze zanieczyszczenie - przekonuje Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej każdego źródła węglowego o mocy zainstalowanej 0,5 MW oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla na poziomie około 8 000kg/rok, pyłu – 2500 kg/rok, tlenków siarki – 40 kg/rok, benzoalfapireny - 2,7 kg/rok, sadzy – 63 kg/rok.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl